Nowe książki na festiwalu KDT!

Zapraszamy do lektury nowych książek

Wydawnictwa Krytyki Politycznej – Homobiografie Krzysztofa Tomasika – tom 2. w Serii Publicystycznej oraz CAMPania – tom 11. w Serii Idee.

Premiera książek podczas Festiwalu Kultura dla Tolerancji w Krakowie (24-27 kwietnia). Festiwal pod patronatem KP.
Więcej informacji o książkach na stronie www.krytykapolityczna.pl

Książki można zamówić na stronie Wydawnictwa


Krzysztof Tomasik, Homobiografie

Życie najbardziej znanych twórców polskich XIX i XX wieku jest tak naprawdę nieznane. Zdanie to – sprzeczne, nielogiczne – legło u podstaw świetnej książki Krzysztofa Tomasika. Książki prawie niemożliwej, bo zagarniającej całe stulecie kultury polskiej, a zarazem jasnej, prostej i przekonującej. Niemożliwej, bo niedającej się wpasować w dotychczasowe opowieści o polskiej kulturze minionego stulecia.
Przemysław Czapliński

Homobiografie to zbiór szesnastu opowieści o najważniejszych polskich pisarzach i pisarkach XIX i XX wieku. Są to opowieści przede wszystkim o ich życiu prywatnym. Postacie, przedstawiane zazwyczaj w sposób pomnikowy, z pominięciem wielu niewygodnych kwestii, których nazwiska stały się jedynie przykrym wspomnieniem z czasów szkolnych, zostają tu zaprezentowane ze zwyczajnej, ludzkiej strony. Raczej w szlafroku niż na postumencie. Dzieje się to za sprawą wciągającej narracji autora i zastosowaniu metody Tadeusza Boya-Żeleńskiego – odbrązawiania nieskazitelnych biografii. Materiałem dowodowym są cytaty z pamiętników, listów, dzienników. W efekcie poznajemy prawdziwe życiorysy wybitnych osobistości kultury polskiej, których tożsamość przez długie dziesięciolecia była kamuflowana.

O AUTORZE

Krzysztof Tomasik (ur. 1978) – komentator życia publicznego, członek zespołu „Krytyki Politycznej”. W latach 2005-2007 na witrynie KP publikował cotygodniową, cieszącą się dużą popularnością rubrykę Dyskurs w pigułce, obecnie redaguje blog KP na portalu salon24.pl. Współpracuje z „Zadrą”, „Repliką”, „Nowymi Książkami”, „Ha!artem” i portalem innastrona.pl. Wielbiciel Kaliny Jędrusik.

Obejrzyj wywiad, który z autorem przeprowadziła Kinga Dunin

CAMPania. Zjawisko campu we współczesnej kulturze, red. Piotr Oczko

Co to jest camp? Czy camp to kicz? Czy może sposób myślenia? Odkąd Susan Sontag napisała głośny esej Notatki o kampie, minęło ponad 40 lat, a pojęcie to stało się jednym z kluczy do opisu współczesnej kultury. W Polsce jednak wciąż jest nieznane.

CAMPania. Zjawisko campu we współczesnej kulturze przedstawia teksty młodych badaczy, którzy starają się zdefiniować lub redefiniować pojęcie campu. Opisują jego miejsce w literaturze, kinie i sztuce, zwłaszcza polskiej.
Książka zawiera teksty teoretyczne, a także monograficzne eseje − o katolicyzmie, konsumpcji, queer.

Zobacz materiał konferencji, która zainicjowała powstanie książki

O REDAKTORZE

Piotr Oczko (1973) − ukończył anglistykę i polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam również uzyskał stopień doktora. Tłumacz literatury niderlandzkiej. Autor książki Mit Lucyfera. Literackie dzieje Upadłego Anioła od starożytności po wiek XVII i licznych artykułów historycznoliterackich.
Stypendysta Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund. Zajmuje się kulturą krajów niderlandzkojęzycznych i gender studies (gay studies, queer theory). Jest adiunktem w Katedrze Międzynarodowych Studiów Polonistycznych przy Wydziale Polonistyki UJ.

AUTORZY

Bartłomiej Adler, Mateusz Borowski, Stefan Ingvarsson, Grzegorz Jankowicz, Tomasz Kaliściak, Piotr Kletowski, Łukasz Kłuskiewicz, Lidia Krawczyk, Anna Malinowska, Anna Mizerka, Piotr Oczko, Andrzej Serafin, Mateusz Skucha, Błażej Warkocki, Marcin Wilk

(opr. mt)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa