- homiki.pl - https://homiki.pl -

Najmłodszy gejowski burmistrz

Berlin ma Klausa Wowereita, Hamburg Ole von Beusta zaś Bodenmais ma teraz Michaela Adama. Ten dopiero 23 letni, oficjalnie wyoutowany gejowski polityk SPD zwyciężył w ubiegłą niedzielę w wyborach komunalnych i pokonał swego kontrkandydata z CDU.

Bodenmais maleńka, licząca około 3.400 mieszkańców gmina zdecydowanie (56,28 procent poparcia) poparła zmiany i zagłosowała przeciw dotychczasowym rządom chrześcijańskiej demokracji. Kiedy kontrkandydat Michaela Adama- Fritz Wühr w 1990 po raz pierwszy wygrał wybory na burmistrza, maleńki Adam nie chodził jeszcze do szkoły.

Adam studiuje obecnie politologię i ekonomię polityczną na Uniwersytecie w Regensburgu. Od wielu lat był czynnie zaangażowanym politykiem a od 2006 członkiem zarządu krajowego bawarskich Schwusos (Schwule – Sozialisten- gejowska młodzieżówka socjalistyczna). Jestem tym wszystkim, czym być w Bodenmais nie można: młodym, ewangelikiem, i publicznie znanym gejem- zwierza się Adam dziennikarzom z Monachium

Za jedno z najważniejszych swych zadań młody burmistrz uważa zwalczanie uprzedzeń w stosunku do gejów, lesbijek, bi i transseksualistów, oraz wprowadzenia pełnego równouprawnienia. Na ile będzie mu dane urzeczywistnienie tych planów na płaszczyźnie komunalnej, pokaże się w najbliższych latach, gdy jako najmłodszy niemiecki burmistrz będzie rządził gminą Bodenmais.

Na podstawie: Anne Richter. Queer.de; oraz taz; tłum. Jbog

wywiad (po niemiecku) z najmłodszym niemieckim burmistrzem – gejem: na stronie taz [1]