Znajdź synonim: Świat Książki = ?

Do Gazety Wyborczej zwrócił się użytkownik słownika synonimów wydanego przez Świat Książki. Poszukiwał hasła „nienormalność”, i co znalazł? Gazeta: Jednym ciągiem obok takich zastępników, jak np.: „aberracja”, „zwyrodnienie”, „degeneracja”, „sadyzm” i „pedofilia” jako synonim słowa „nienormalność” słownik wydany w 1998 r. przez Świat Książki proponuje również: „homoseksualizm”, „lesbijstwo”, „pederastię” i „pedalstwo”.

Hm……

Pani z wydawnictwa mówi: To ewidentny błąd, który zostanie usunięty i w kolejnych wydaniach słownika już się nie pojawi. A co ze starymi wydaniami ze szkolnych bibliotek i nie tylko?

Wypowiadają się językoznawcy:

prof. Edward Polański: Określeń wymienionych przez ten słownik nie można łączyć. Z merytorycznego punktu widzenia znaczą coś innego. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że osoba homoseksualna, która przeczyta takie zestawienie, poczuje się osobiście dotknięta. Siedem lat temu Rada Języka Polskiego dopatrzyła się antysemickich akcentów w pierwszym tomie „Etymologicznego słownika języka polskiego” Andrzeja Bańkowskiego wydanego przez PWN. Rozgorzała dyskusja, wskutek której wstrzymano druk kolejnych tomów. [podkr. moje]

prof. Jerzy Bralczyk (przecież nie może go zabraknąć w dyskusji!): Jestem bardzo zaskoczony i oburzony.

Wypowiada się też Yga Kostrzewa, ostatnio także felietonistka homików.pl: W swojej dziesięcioletniej praktyce słyszałam takie porównania, że nic już mnie nie zdziwi – mówi. – Zestawienie nienormalności z homoseksualizmem jest możliwe, jeśli rozumiemy „normę” w sensie społecznym jako praktykę większości. Wówczas homoseksualna mniejszość rzeczywiście od niej odstaje. Ale wtedy należałoby do zestawu tych synonimów dopisać np. „leworęczność”.

Ręce do góry kto ma karty klubowe Świata Książki. I co teraz z nimi zrobimy?

8 komentarzyZnajdź synonim: Świat Książki = ?

 • K.

  [Re: Znajdź synonim: Świat Książki = ?]

  Mam najnowsze wydanie Słownika Synonimów ŚK i już taego nie ma.

 • xanderek

  [Re: Znajdź synonim: Świat Książki = ?]

  Chodziło o słowo „nienormalność” a nie słowo „niemoralność”

 • [Kurwa, ja mam (rękę w górze)!]

  I co teraz? Będącemu za granicą zamawianie polskich książek przez Internet jest najwygodniejsze…

 • Mei

  [Re: Znajdź synonim: Świat Książki = ?]

  Można zamawiać nie u Świata Książki przecież

 • Sluchainaya

  [Re: Znajdź synonim: Świat Książki = ?]

  Skoro wydawnictwo tak bardzo przeraziło się tym słownikowym „faux pas”, to może by zaproponowało zadośćuczynienie w postaci wymiany słownika na nowsze wydanie, każdego kto się zgłosi z tym błędnym?

  Zresztą nie wiem czy chciałabym mieć jakiekolwiek wydanie tego słownika, jeżeli jego poziom merytoryczny jest tak niski, że za synonim traktuje się skojarzenia przypadkowego twórcy tego słownika, a nie rzeczywisty wyraz bliskoznaczny . Jak się tworzy słownik synonimów, to przede wszystkim najpierw trzeba się upewnić czy dobrze rozumie się wyrażenie „SYNONIM”.

 • K.

  [Re: Znajdź synonim: Świat Książki = ?]

  Jak mówiłam, mam ten słownik. I sprawdziłam jeszcze raz pod słowem NIENORMALNOŚĆ. Przeraziłam się. Ogólne słowo, które temu zestawieniu przoduje, to OBŁĄKANIE.

  Pod pozycją C znajduje się „nienormlność”, a za nią m.in.: zboczenie, HOMOSEKSUALIZM, LESBIJSTWO, pederastia, PEDALSTWO, pedofilia, erotomania, ekshibicjonizm, obnażanie się, perwersja, perwersyjność, sadyzm, sadomasohizm.

  Nie wiem, co zrobię… Napiszę do ŚK i poproszę o wymianę słownika.

  Nie wiedziałam, że do tworzenia tego słownika wybrano tak niekompetentne osoby, które miast kierować się synonimiką, kierują się własnymi uprzedzeniami i sympatiami.

 • QUASIMODO

  [Re: Znajdź synonim: Świat Książki = ?]

  Wiekszość, normalność kojażą mi sie z FASZYZMEM.

 • palas

  [Re: Znajdź synonim:kierowac]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa