Rocznica protestu Alfredo Ormando

13 stycznia 1998 roku pochodzący z Sycylii poeta Alfredo Ormando dokonał samospalenia na Placu Świętego Piotra, sprzeciwiając się w ten sposób postawie kościoła katolickiego wobec osób homo. Rokrocznie stowarzyszenie LGBTQ Arcigay organizuje manifestację przypominającą o przesłaniu Ormando.

O tym tragicznym zdarzeniu pisał Tomek Juszkowski na innejstronie.pl. Przytoczono też fragment pożegnlnego listu, pozostawionego przez Ormando:

Mam nadzieję, że moje przesłanie zostanie przez NICH zrozumiane. Protestuję przeciwko Kościołowi, który demonizuje homoseksualizm – a z nim całą Naturę, bowiem homoseksualizm jest dzieckiem Matki Natury. Błagam o wybaczenie, że się urodziłem, że zatrułem powietrze mym oddechem, to samo powietrze, którym oddychacie i Wy, że ośmieliłem się sądzić, iż jestem wolnym człowiekiem, że nie zaakceptowałem twierdzenia, iż jestem inny niż Wy, że uważałem homoseksualizm za wytwór Matki Natury, za to, że czułem się równy heteroseksualistom, że chciałem zostać pisarzem, że marzyłem i śmiałem się.

Nie wiemy, czy przesłanie gestu Ormando zostało przez nich zrozumiane. Dotychczas Watykan w żaden sposób nie ustosunkował się do tego wydarzenia. Tymczasem właśnie okolice 13 stycznia są okazją do rozmaitych wypowiedzi hierarchów w sprawach lesbijsko – gejowskich. W tym roku głos zabrał sam Benedykt XVI, który na spotkaniu z lokalnymi politykami wyrażał zaniepokojenie „atakami” na instytucję małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, zaapelował też, by politycy bronili rodziny. We Włoszech trwają przygotowania do wprowadzenia instytucji związków partnerskich.

9 komentarzyRocznica protestu Alfredo Ormando

 • ww.

  [Re: Rocznica protestu Alfredo Ormando]

  Dość radykalnie… Niewiele się mówi o takich antykościelnych męczennikach.

 • detrollator

  [Re: ]

  trollom dziękujemy i ich nie dokarmiamy

 • Jacek

  [>detrollator ]

  Jak juz zostalo skomentowane, nie usuwalbym. Mozna jednak karmnik zrobic niedostepnym dla sikorek.

 • Uschi

  [Halina Bortnowska]

  Sądzę, ze dobrym komentarzem tutaj jest myśl osoby, która reprezentuje (choć sama się przed tym broni) KrK idący w zupełnie innym kierunku:

  Tekst ukazał się w numerze 630 miesięcznika ZNAK, listopad 2007, pod tytułem „Sumienie jest mną – z Haliną Bortnowską rozmawiają Krystyna Strączek i Janusz Poniewierski”

  (…)

  Chcieliśmy zapytać Panią o Pani nadzieję: w jakim kierunku mógłby ,,jutro” pójść Kościół, żeby być w zgodzie ze sobą (i z Katechizmem), a jednocześnie trochę bardziej otworzyć się na osoby homoseksualne?

  Istnieje pewien dobry przykład… Myślę tu o duszpasterstwie związków niesakramentalnych, którym nie stawia się ultimatum: bądźcie “białym” małżeństwem albo się rozstańcie… To dla nich wielka szkoła pokory. A z drugiej strony Kościół udostępnia im wszystko, co możliwe w granicach prawa kanonicznego. Potrzeba księży, którzy to rozumieją. I którzy będą tym ludziom towarzyszyć – w takim zakresie, w jakim pozwala im na to sumienie, bo własnego sumienia nie powinno się zwodzić. Którzy będą ich prowadzić w stronę rozwoju duchowego, w stronę wierności.

  tekst ze strony http://halinabortnowska.blox.pl/html

 • Jacek

  [Re: Rocznica protestu Alfredo Ormando]

  „Którzy będą ich prowadzić w stronę rozwoju duchowego, w stronę wierności.”

  Thanks a lot, ale wole sam zadbac o moj rozwoj duchowy i zbawienie. A osoby ktore sa odpowiedzialne za sytuacje, ktora doprowadzila AO do smierci, powinny wykazac wiecej pokory, nawet gdy sa Halina Bortnowska.

 • Uschi

  [Re: Rocznica protestu Alfredo Ormando]

  Jacku, ależ proszę Cię bardzo :). Ale nie wszyscy chcą iść sami, zważ.

  Zaś co do odpowiedzialności… Jeśli ktoś próbuje naprawić od środka instytucję, której nie uważa za spisaną na straty, to można obarczać go za błędy tej instytucji, pewnie. Tylko po co?

 • roki

  [Re: Rocznica protestu Alfredo Ormando]

  Kosciol to sekta, niebezpieczna dla zdrowia psychicznego sekta. Ten przypadek to niestety potwierdza. Indoktrynacja od dziecka sprawila, ze ten czlowiek odebral sobie zycie. Instytucje z zakresu psychologii i psychiatri powinny zabadac skutki takiego oddzialywania na dzieci i ich problemy w pozniejszym zyciu. Mozna wprawdzie wystapic z tej organizacji, ale z psychiki nie wymarze sie pewnych zadrzen i faktow.

 • rdk

  [Re: Rocznica protestu Alfredo Ormando]

  to proste: radykalne postawy wzbudzaja inne radykalne postawy. a poniewaz to Kosciol jest w tym ukladzie pierwszy, nalezaloby go, jako potencjalne zrodlo agresji, nareperowac przez rozwiazanie.

 • Jacek

  [>Uschi ]

  Dobrym komentarzem do p. Bortnowskiej moze byc artykul Mirosława Kostronia „Podroż włoska i szczypta teologii” z najnowszego Dziś (1/08).

  I to nie chodzi o to by isc samemu, tylko by w ogole isc. Pani Bortnowska powinna najpierw odczepic kotwice pychy i poczucia posiadania jedynej prawdy, a potem zapakowac neseser, kupic bilet i wybrac sie w droge. Ufam, ze we wlasciwym kierunku.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa