Janusz Kochanowski: tak dla związków partnerskich

Weekendowy „Dziennik” zamieszcza obszerny wywiad z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Januszem Kochanowskim (pytania zadaje Robert Mazurek – tu całość). Z pewną satysfakcją cytujemy kluczowy dla nas fragment:

Nie przekłada pan swoich poglądów na pełnioną funkcję?
A w czym miałoby się to wyrażać? Wyraziłem swój światopogląd, którego nigdy nie ukrywałem i do którego mam prawo, ale jako rzecznik powołany jestem do obrony obywateli bez względu na ich poglądy.

Także do obrony współobywateli gejów?
Powinniśmy dbać o uszanowanie godności wszystkich ludzi, bez względu na to, jak realizują swoją seksualność, oczywiście, o ile nie naruszają praw innych.

Akceptuje pan związki partnerskie?
Tak, dopuszczam możliwość powstania takich związków. Można się zastanowić nad wprowadzeniem rozwiązań prawnych, które pozwoliłyby ludziom bez względu na płeć i orientację seksualną żyć we wspólnocie opiekuńczej. Są ludzie, którzy nie chcą lub nie mogą założyć tradycyjnej rodziny i także oni powinni mieć prawo do pomocy w opiece nad sobą, w dziedziczeniu.

Związki partnerskie, o których pan mówi, nie byłyby zarezerwowane tylko dla gejów.
Nie, bo nie chciałbym, by orientacja seksualna była podstawą i warunkiem do założenia partnerstwa. Mogliby je z równym powodzeniem zakładać na przykład ludzie starzy różnej płci, którzy nie chcą zakładać rodziny. Chęć wyjścia ze swojej samotności zasługuje na szacunek, na który jednak nie zasługuje czynienie ze swej seksualności oręża czy małpowanie rodziny i żądanie przywilejów zarezerwowanych dla niej.

Ma pan zamiar jako rzecznik wystąpić z inicjatywą legalizacji związków partnerskich?
Nie. Mówię o pewnej idei, nie konkretnym przepisie.

Dodajmy, że RPO jako jeden z niewielu „konstytucyjnych organów państwa” (tak zatytułowany jest wywiad) znajduje czas i chęć na w miarę regularne spotkania z organizacjami LGBTQ.

Dodatkowo, zwróćmy uwagę na pragmatyczną propozycję Rzecznika odnośnie do formy, jaką mogłaby przyjąć interesująca nas ustawa,

4 komentarzeJanusz Kochanowski: tak dla związków partnerskich

 • A.

  [Re: Janusz Kochanowski: tak dla związków partnerskich]

  Przynajmniej facet nie wypowiada się o nas językiem prymitywnym. Ma swoje własne przekonania, ale nie czyni z nich jedynych słusznych przekonań.

 • Arek

  [Re: Janusz Kochanowski: tak dla związków partnerskich]

  Ale za przeproszeniem pitolenie :/ Z jednej strony, że tak, dobrze by było jakby było, a z drugiej nic w tym kierunku nie zrobi… Mydlenie oczu…

 • Paw

  [Re: Janusz Kochanowski: tak dla związków partnerskich]

  Też byłem zaskoczony tym wywiadem. Mam wrazenie ze to pod publiczke.

 • Majki Majk

  [Re: Janusz Kochanowski: tak dla związków partnerskich]

  Sprytne i taktyczne. Ewidentnie konsultowane z Kaczynskim. Element pudrowania negatywnego wizerunku PiS-u wsrod osob, ktore zdecydowaly o jego porazce, glownie mlodych i otwartych. Nie przywiazywalbym do tego wielkiej wagi.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa