Informacja o I Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji LGBTQ

Zakończone 27 stycznia w Krakowie Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji LGBTQ było wydarzeniem bez precedensu w historii polskich ruchów działających na rzecz praw mniejszości seksualnych oraz przeciwdziałania dyskryminacji i homofobii. Po raz pierwszy w Polsce, przedstawiciele 18 organizacji z całego kraju przyjęli za wspólny szereg postulatów, z których za najważniejsze uznano:

– wprowadzenie do systemu edukacji wycofanego podręcznika Rady Europy „Kompas”;
– wprowadzenie do szkół obowiązkowego przedmiotu o nazwie „Edukacja seksualna”, o programie nauczania dostosowanym do wieku uczniów;
– uwzględnianie przez podręczniki szkolne i programy nauczania aktualnej wiedzy na temat rozwoju człowieka i jego tożsamości;
– zmiany paragrafów 256 i 257 Kodeksu Karnego, ich rozszerzenie w taki sposób, aby obejmowały ochronę przed dyskryminacją z uwagi na orientację psychoseksualną;
– wprowadzenie do prawa instytucji związków partnerskich, możliwych do zawarcia przez osoby tej samej bądź odmiennej płci;
– rozwiązanie kwestii prawnych związanych z dziećmi wychowywanymi przez pary homoseksualne;
– przywrócenie prawa do całkowitej refundacji kosztów leczenia osób transseksualnych, obejmującej zarówno koszty operacji, jak i kuracji przed i pooperacyjnej.
Zebrane w Krakowie Organizacje szczególną uwagę zwracają w stronę przywrócenia dialogu społecznego organizacji obywatelskich z Rządem RP, przypominając, iż na Rządzie leży odpowiedzialność za powołanie Urzędu do spraw przeciwdziałania dyskryminacji, która jest wynikiem zobowiązań międzynarodowych związanych z naszym członkostwem w Unii Europejskiej.
Zebrani ustalili termin następnego spotkania. Odbędzie się ono we wrześniu bieżącego roku.

Lista organizacji:

Fundacja Kultura dla Tolerancji, Kraków (organizator spotkania)
Kampania przeciw Homofobii Oddział Warszawa
Kampania przeciw Homofobii Oddział Wrocław
Kampania przeciw Homofobii Oddział Szczecin
Kampania przeciw Homofobii Oddział Śląsk
Kampania przeciw Homofobii Oddział Bydgoszcz/Toruń
Kampania przeciw Homofobii Oddział Kraków
Kampania przeciw Homofobii Oddział Trójmiasto
Stowarzyszenie Lambda, Warszawa
Stowarzyszenie Lambda, Kraków
Stowarzyszenie Lambda, Szczecin
Fundacja Równości, Warszawa
Fundacja Przestrzeń Kobiet, Kraków
Fundacja Przestrzeń Kobiet, Poznań
Stowarzyszenie Kobiet Konsola, Poznań
Grupa Trans-Fuzja, Wrocław
Komitet Organizacyjny Dni Równości i Tolerancji, Kraków/Poznań
Fundacja Anka Zet Studio, Warszawa

Oprac. Sebastian Liszka, Rzecznik prasowy Fundacji Kultura dla Tolerancji

6 komentarzyInformacja o I Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji LGBTQ

 • inga

  [Re: Informacja o I Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji LGBTQ]

  popieram w całej rozciągłości!
  a tak w ogole to fajnie, że wszystkie organizacje LGBT sie umiały porozumieć i spotkać:-) Tak trzymać!

 • rafał

  [Re: Informacja o I Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji LGBTQ]

  Porozumiewali się sami z sobą:

  Kampania przeciw Homofobii Oddział Warszawa
  Kampania przeciw Homofobii Oddział Wrocław
  Kampania przeciw Homofobii Oddział Szczecin
  Kampania przeciw Homofobii Oddział Śląsk
  Kampania przeciw Homofobii Oddział Bydgoszcz/Toruń
  Kampania przeciw Homofobii Oddział Kraków
  Kampania przeciw Homofobii Oddział Trójmiasto
  Stowarzyszenie Lambda, Warszawa
  Stowarzyszenie Lambda, Kraków
  Stowarzyszenie Lambda, Szczecin

  itd

 • inga

  [Re: Informacja o I Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji LGBTQ]

  do rafala:
  nie dyskryminuj tego „itd”. i nie pomniejszaj ich zasług! Z tego co wiem, to Lambdy sa od siebie niezależne )odrębne stowarzyszenia), a odddziały KPH maja również dużą autonomię.

 • Anna Zawadzka

  [Re: Informacja o I Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji LGBTQ]

  Chciałam ustosunkować się do niepotrzebnego szumu w niektórych mediach LGBT: jestem zasmucona nierzetelnością przekazywanych informacji i nagonką na jednego z działaczy, któremu wyrażam publiczne współczucie z tego powodu. Wszystkich ciekawskich informuję, że ja – podobnie jak większość uczestników – własnymi pieniędzmi opłaciłam wyżywienie. Nocowałam u przyjaciół, z którymi miód i wino piłam do godzin porannych. Nie zapłaciłam im za nocleg. Wszyscy byliśmy podekscytowani zmianami, jakie to spotkanie może spowodować w społeczeństwie.

 • Arek

  [Re: Informacja o I Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji LGBTQ]

  Głownie do Anki Zet:

  Zawsze mnie denerwuje, jak ktoś komuś wypomina jakieś zagarnianie pieniędzy i z góry na pewno coś sobie musiał wziąć. :/ Ale pytanie mam jakby do czego innego:

  A jakie to pytanie może spowodować zmiany w społeczeństwie? Bo ja to widzę, tak, że zjechało się 18 działaczy, pogadali, pogadali, każdy powiedział co wiedział, a dalej będzie tak jak jest. Nikt i tak się za bardzo o tym spotkaniu nie dowie, a nawet jak jakieś medium poda informacje, co tam robiliście to i tak dla wielu będzie to zjazd zboczeńców, na pewno zakończony orgią o.O Przykre, no ale…

  Niby fajnie, że WRESZCIE coś wiele organizacji razem robi, ale CO tak naprawdę owocnego wynieśliście stamtąd? Fajnie, że ten podręcznik chcecie na nowo wprowadzić, fajnie, że edukacje seksualną, fajnie że związki partnerskie, ale JAK? Będziecie tylko bombardować ministrów listami i robić kolejne wiece, czy może były jakieś lepsze pomysły, jak można to wdrożyć w życie?

 • anka zet

  [Re: Informacja o I Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji LGBTQ]

  Nie mogę się wypowiadać za wszystkie organizacje. Zatem proszę traktować moją wypowiedź jako li tylko moją, osobistą.
  Przyglądam się naszej rzeczywistości od kilku lat. 13 lat temu dokonałam coming outu (w tym czasie poznałam swoją – nadal nieślubną – żonę), następnie w 1998 r. pojawiłyśmy się w gazecie, potem w TV (te media już nie istnieją:). Dziennikarki były zachwycone, że „pokazujemy twarz” :), bo wtedy nie wszyscy tak robili.

  Społeczeńtwo wówczas nie akceptowało osób homoseksualnych, o queer, crossdresserach, biseksualistkach płci obojga mało wiedziało, traseksualiści mogli zmieniać płeć bezpłatnie (!), ale też się o nich niewiele wiedziało, język publicznej debaty nie był tak agresywny jak teraz.

  LGBT z wypiekami na twarzy śledzili newsy (sporadyczne) w mediach, czekali na „Inaczej” czy na homicze wątki w filmach, jak było – niektórzy wiedzą, a jeśli nie pamiętają – jest Kalendarium na http://www.porozumienie.lesbijek.org

  Martwi mnie, że niektórzy „zwykli” ludzie z LGBT nie dostrzegają potrzeby działań jak wspomniane postulaty, zapytując, czy to coś zmieni. Wróżką nie jestem i nie wiem, czy i w jakim stopniu zmieni.

  Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę Berlin lat 20. i 30. (rozkwit seksualności, zabawy etc) i potem przyjrzymy się historii, to może zrozumiemy, dokąd podąża moja myśl.
  Jeśli bowiem nie będziemy się wzajemnie wspierać, a naszą aktywność zakończymy na wspólnym obaleniu browara (lub czegoś innego) czy obecności na Paradzie, to… (odpukać, nawet nie wypowiem, bo słowa mają czynność sprawczą).

  Gdyby kobiety nie upomniały się o prawa wyborcze, kto wie, czy dziś mogłyby głosować? Jeszcze kilka lat temu samotne macierzyństwo było piętnowane (teraz też jest przez niektórych), ale państwo postarało się o stworzenie Funduszu Alimentacyjnego, żeby dzieci miały zapewnione minimum finansowe, jeśli zostaną zapomniane przez tatusiów lub mamusie.

  Pisanie listów i petycji jest mozolną ustawiczną pracą.
  Wierzę w jej efekty, chociaż chętniej widziałabym 10% LGBT aktywnie pomagających przy akcjach.
  „Nasza sprawa” z 2006 r. została wygrana dzięki aktywności 4 kobiet (można sobie wyobrazić, jak milej byłoby mnie i pewnie innym wiedzieć), że poza nimi 4 jest co najmniej 4000 innych osób homoseksualnych, które czują się urażone, kiedy porównuje się je do zoofilii, nekrofilii itd.
  W 2005 r. Polskie Towarzystwo Seksuologiczne wydało oświadczenie, że nie wolno łączyć pedofilii z homoseksualnością. Wprawdzie niektórzy nadal łączą, ale, gdyby więcej osób zaangażowało się w publicystykę, komentarze na forum, pisanie listów, petycji itp., szybciej i łatwiej doszlibyśmy do zmian.

  Jestem normalną zdrową szczęśliwą lesbijką, jakich wiele wśród innych osób nieheteroseksualnych i zaciskam pięści ze złości, kiedy do tej pory odbywają się terapie z homoseksualności, a Polskie Towarzystwo Psychologiczne milczy w tej kwestii!

  Wkurza mnie, kiedy dzieci uczą się w szkole, że homoseksualność to choroba lub nieprawidłowo ukształtowana orientacja seksualna, kiedy powtarzają te bzdury „specjaliści” czy „eksperci” na oczach wielomilionowej publiczności i nie są pozbawieni prawa wykonywania zawodu.

  Czy ludzie byliby tak bierni, gdyby nauczyciele matematyki uczyli, że „2 dodać 2 równa się 5”?
  Na inicjatywę ustawodawczą wprowadzającą rejestrowane związki partnerskie trzeba albo 100 000 podpisów (nie zebrała ich nawet największa orędowniczka dla sprawy LGBT – prof. M. Szyszkowska), albo 15 posłów którzy muszą jeszcze zyskać aprobatę partii, żeby nie być pozbawionych mandatów. To jest sprawa nie tylko dla polityków lewicy (dali ciała onegdaj, gdy mogli nas „zalegalizować”, ale i dla prawicy – w końcu dzięki temu umacnia się społeczeństwo i rodzina, a także dobro dziecka, często obecne w rodzinach gejów czy lesbijek).

  Dla tych działań potrzebni są ludzie do pracy. A miast nowych chętnych często pojawia się notoryczna krytyka i działania dywersyjne.
  Każdy jest wolnym człowiekiem, ale powiem, że trochę inaczej wyobrażałam sobie wolą Polskę.
  Niektórzy mnie wysyłają do Holandii, innych „tolerancyjni” – do Izraela, ale my jesteśmy solą tej ziemi, obywatelami Polski, często umiłowanej – jestem patriotką i kocham Polskę.
  Wyjaśniłam?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa