Odnalezione korzenie

„Gdy bogowie byli bardziej ludzcy, ileż bardziej boscy byli ludzie”

W mojej szkolnej edukacji dowiedziałem się o Safonie i greckiej pedofilii. Jednak temat homoseksualizmu, nie mówiąc już o erotyzmie homoseksualnym był raczej pomijany albo wyśmiewany. Na własną rękę szukałem więc takich wątków, wzmianek czy tematów. Ostatnio miałem nadzieję, że prawdę ukaże „Aleksander Wielki”, „Troja” czy „300”. Niestety. Po raz kolejny rozczarowanie.

Teraz pojawiła się wreszcie w Polsce pozycja, która zapełnia tę lukę. W sposób usystematyzowany i drobiazgowy kreśli solidną historię homo, bi i transseksualizmu. To tytaniczna praca. Ma rację autor, który pisze „badaczom wielu kultur trudno zapanować nad swymi uprzedzeniami i zdobyć się na naukowe podejście do tematu” . A przecież natura zawsze odzwieciedla się w kulturze. Każda, również homoseksualna. Doktor Paweł Fijałkowski w książce powołuje się co rusz na źródła, jak i cytuje zapomnianych albo pomijanych i klasyków, jak i twórców nieznanych ogółowi. Dzięki niemu dowiadujemy się, iż sztuka homoseksualistów jak i erotyzm homoseksualny (nawet dziś oceniany na granicy pornografii) nie były samizdatem, ale wątkiem stale obecnym, a bywało, że nawet wiodącym. Tak oto z kurzu i cienia przeszłości autor wydobywa obraz gejowskich cezarów, filozofów, herosów, a nawet bogów. Wydobywa z eposów, epopei czy historii homoseksualną prawdę! Kreśli obraz codziennego życia, związków, zamieszkania, walk czy nawet wspólnych grobów tej mniejszości. Daje rzeczywisty obraz starożytności, od zarania dziejów do IV wieku n.e. To erudycyjne dzieło cytuje blisko 200 pozycji z bibliografii. Poza tym nowatorskim jest podanie homoseksualnych faktów z terenów Polski. Dane historyczne są przystępnie podane, a anegdoty czynią lekturę przyjemną.

Każdy z nas ma chyba potrzebę znalezienia swych korzeni. Praca, bo tak trzeba by nazwać tę książkę, to kompendium wiedzy każdego geja i lesbijki.. Można w niej znaleźć ślady nie tylko życia, obecności i wpływu homoseksualistów na losy świata w przeszłości, ale i zapoznać się z bogatą spuścizną, które umożliwiają nam czerpanie satysfakcji, jak i argumentów przeciw naszym adwersarzom. Oprócz tego odmitologiwizuje prawdziwe uczucie platoniczne; oryginalnie interpretuje historię Sodomy; ukazuje jak wyglądał starożytny podryw; czy burdele płaciły podatki i miały swoje święto; czemu homoseksualistów straszono rzodkiewką?

To homoseksualne vademecum. Moim zdaniem niezbędnik na półce każdego wykształconego geja i lesbijki.

Paweł Fijałkowski
Seksualność, psyche, kultura. Homoerotyzm w świecie starożytnym

Wydawnictwo Eneteia
Liczba stron: 219
Rok wydania: 2007
Oprawa: miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-85713-85-2

Autorzy:

zdjęcie Tomasz Woźny

Tomasz Woźny

Teolog pastoralista, współpracownik portalu homiki.pl

2 komentarzeOdnalezione korzenie

 • pt

  [Re: Odnalezione korzenie]

  na pewno ciekawa ksiazka. zaraz ja kupie. wczesniej kupilem homoseksualizm grecki i tez z ciekawoscia przeczytalem, choc nie bylo latwo, bo jeden watek byl opisywany na 10 stron. ale faktycznie to czego sie dowiedzialem to obraz homo inny niz my dzisiaj mamy, tzn tamto homo nie bylo uwazane na rowni z hetero, wiec zrownania z hetero mozemy doczekac dopiero w ue po raz pierwszy w historii swiata-))

 • Aloy

  [Re: Odnalezione korzenie]

  Szkoda, że nie wiedziałem wcześniej!

  To w następnym zamówieniu z Merlina ją ściągnę.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa