- homiki.pl - https://homiki.pl -

Prezentów nie kupujmy w Empiku!

Dołączmy się do akcji portalu Gejowo.pl i jego gopodarza – Krzysztofa Halamy – Walpurga. Poniżej cytujemy tekst odezwy jego autorstwa.

Empik nie chce – pisze Sylwia Czubkowska w dzienniku „Polska The Times” – by Robert Biedroń, autor książki „Tęczowy elementarz”, spotykał się z czytelnikami w salonach tej sieci. Sieć uznała bowiem książkę za nazbyt kontrowersyjną. Z propozycją spotkań w empikach wyszedł dystrybutor książki, ale rozmowy z Empikem rozpoczęły się i zakończyły na jednym mailu.

Decyzję Empiku tłumaczy Monika Marianowicz, dyrektor działu PR: „Strategia komunikacji platformy Empik zakłada wspieranie tylko i wyłącznie projektów oraz promocję dzieł, które nie naruszają niczyjego dobrego imienia czy uczuć religijnych. (…) Boimy się tego, że scena w Empiku może być wykorzystana jako platforma agitacji na rzecz takiej, a nie innej postawy społecznej, politycznej czy nawet sfery seksualności” – czytamy w dzienniku.

Jeśli tak, to dlaczego na stojakach promujących bestsellery przez całe tygodnie znajdował się „Bóg urojony” R. Dawkinsa – radykalny manifest ateizmu? Dlaczego Empik nie boi się posądzenia o agitację, gdy w jego salonach organizowane są spotkania z duchownymi? Albo politykami i dziennikarzami o wyrazistych poglądach politycznych?

– O rany, w jaki sposób mógłbym agitować na rzecz jakiejś sfery seksualności? – pyta w dzienniku „Polska” Biedroń. – Przecież to miały być zwykłe spotkania i rozmowy o książce, a nie pokazy męskiego striptizu czy drag queen. Empik uważa jednak, że książka „porusza tematy mogące wywoływać konflikty społeczne”.

Choć Empik w swoim mailu zapewnia, że przyjmuje do sprzedaży „takie” książki (można w jego ofercie znaleźć pozycje innych autorów gejowskich: Żurawieckiego, Witkowskiego, Szczygielskiego) – to nadal nie sprzedaje książki Roberta Biedronia. Czy zdecyduje się ją sprzedawać – nie wiadomo.

Geje i lesbijki kupują naprawdę wiele książek – wystarczy wejść na forum Gejowa, by przekonać się, jak żywe są wątki poświęcone literaturze i książkom, albo przejrzeć którykolwiek z gejowskich lub lesbijskich portali, by zobaczyć jak duże jest zainteresowanie książkami w tej grupie społecznej. Tej jesieni mieliśmy wysyp książek „gejowskich” – sam kupiłem w ubiegłym tygodniu aż cztery tytuły. 124 złote zarobił jednak internetowy Merlin a nie Empik.

Empik ma oczywiście prawo decydować, z kim urządza w swoich salonach spotkania. Ale i my mamy prawo decydować, gdzie kupujemy książki. Wiele innych księgarń, klubów i kawiarni nie uważa, by autor książki poruszającej problematykę homoseksualną, mógł obrazić czyjeś „uczucia religijne” lub „dobre imię”. Tam spotkania z Biedroniem, Szczygielskim, Witkowskim, Żurawieckim czy Warkockim odbywają się bez problemów. Skoro zaś Biedroń w Empiku może obrazić czyjeś uczucia religijne, to pewnie także każdy i każda z nas może to zrobić. Ułatwmy zatem życie Empikowi i omijajmy go! Jest dostatecznie wiele innych księgarń, które nie traktują nas jako ludzi drugiej kategorii!

Jesteś gejem?

Jesteś lesbijką?

Omijaj zatem salony sieci Empik z daleka!

Krzysztof Halama (Walpurg)

Napisz Empikowi, co sądzisz o ich polityce. Napisz im też, ile książek nabyłeś/nabyłaś w Empiku i za jaką kwotę. Niech się dowiedzą, ile stracą.
Adres e-mail: obsluga.klienta@empik.com