Katalog celów do osiągnięcia

Pod tytułem „Platformo, pomóż gejom” ukazał się 14 listopada w Rzeczpospolitej tekst Roberta Biedronia. „Środowisko gejowsko-lesbijskie licznie zagłosowało na Platformę nie dlatego, że ceni ją za homofobiczne deklaracje Jana Rokity, Stefana Niesiołowskiego, Ewy Kopacz czy samego Donalda Tuska, ale ponieważ wybierało spokój. Wielu z głosujących liczyło, że PO porzuci nienawistną i okrutną dla gejów i lesbijek retorykę Prawa i Sprawiedliwości oraz Ligi Polskich Rodzin, jednocześnie przywracając naszemu krajowi normalność. – pisze Robert Biedroń.

Pisząc o swoistym długu wdzięczności, jak zaciągnęła PO w środowisku gejowskim Biedroń wysuwa podstawowe wymagania skierowane wobec obecnie rpzejmującej władzę partii. Jest to: przywrócenie podręcznika Rady Europy „Kompas”, zapewnienie ochrony prawnej, reaktywacja urzędu ds. przeciwdziałania dyskryminacji oraz legalizacja związków partnerskich. „Niezwykle istotną kwestią, bo dotyczącą kilkuset tysięcy par homoseksualnych żyjących w naszym kraju, jest problem nielegalności ich związków. Prawo, na szczęście, nie zabrania dwóm dorosłym, kochającym się mężczyznom lub kobietom wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego, ale pozostawia ich związek bez jakichkolwiek uregulowań prawnych.

Warto więc zastanowić się nad wprowadzeniem do polskiego systemu prawnego instytucji związków partnerskich. Celowo nie piszę o związkach homoseksualnych, bo wiem, że także wiele par heteroseksualnych jest zainteresowanych tego typu instytucją, z różnych względów nie chcąc zawierać małżeństw.

W parlamencie IV kadencji powstał taki projekt – przeszedł nawet przez Senat i teraz należałoby do niego wrócić. Zawierał on głównie rozwiązania natury ekonomicznej – prawo do dziedziczenia po zmarłym partnerze, prawo do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego dla członków rodziny, prawo do wspólnego opodatkowania się, prawo do świadczeń po zmarłym partnerze (np. emerytury). Dotyczy to także prawa do zasięgania informacji i odwiedzin partnera przebywającego w szpitalu i możliwości podejmowania decyzji o sposobie leczenia, prawa do odbierania korespondencji partnera, a także prawa do odmowy składania zeznań w charakterze świadka na zasadach dotyczących małżonków.

Wbrew temu, co mówią niektórzy – wielu z tych kwestii nie można rozwiązać inaczej niż przez ustawę. Gdyby mój partner uległ wypadkowi, nie mógłbym decydować o sposobie jego leczenia, bo w świetle prawa jestem dla niego obcą osobą. Żadna deklaracja, testament czy umowa nie działają. Potrzebne są zatem rozwiązania kompleksowe – takie, jakie istnieją w większości krajów Unii Europejskiej.

Ustawa o związkach partnerskich leży nie tylko w interesie środowiska gejowsko-lesbijskiego i nieformalnych związków heteroseksualnych, ale również społeczeństwa jako całości. Daje stabilizację ekonomiczną, gwarantuje opiekę partnerów, pomnaża dochody państwa. I wbrew temu, co mówią przeciwnicy, nie chodzi o atak na instytucję małżeństwa (ta jest chroniona przez Konstytucję RP) albo adopcję dzieci. Chodzi o uregulowanie partnerstwa dwóch dorosłych osób prowadzących razem, często przez wiele lat, wspólne gospodarstwo domowe.„pisze Robert Biedroń.

Artykuł kończy się zaproszeniem do ogólnonarodowej dyskusji. „Żaden z przedstawionych przeze mnie postulatów nie wejdzie w życie bez dobrej woli polityków, którzy za pomocą przycisków w parlamencie mogą zadecydować o tym, czy porzucimy nieludzki język pogardy dla gejów i lesbijek, pozwolimy na cywilizowane życie parze kochających się dorosłych ludzi, czy może wybierzemy inną drogę. Ale inna droga będzie oznaczać izolację i dalsze podziały społeczne.”

Tekst Roberta Biedronia na pewno nie pozostanie bez echa w tak konserwatywnym dzienniku. Pewnie odpowiedź napisze polityk Platformy; może doda nam trochę nadziei, a może zrówna z ziemią nasze postulaty.
Ale ważne jest, że tekst Roberta Biedronia jest swoistym katalogiem tego, co powinniśmy wywalczyć. Powtarzajmy to często, aby sformować armię trzeba najpierw jej wyznaczyć cele i pokazać wroga.

5 komentarzyKatalog celów do osiągnięcia

 • Jacek

  [Re: Katalog celów do osiągnięcia]

  Sluszne, spokojne i do zrealizowania w ciagu 2 lat. Tylko moze to ‚przywracanie normalnosci’ niepotrzebne. Normalnie nie bylo i nie jest.

 • szymon goldman

  [Re: Katalog celów do osiągnięcia]

  Już widzę, jak Niesiołowski, Radziszewska i Tusk podnoszą łapy za ustawą o związkach partnerskich. Buahahhahhahahaa!

 • MIchal

  [Re: Katalog celów do osiągnięcia]

  a ja widzę. mogą się wstrzymać.

  gdyby byli cwani daliby taką ustawę by dobić LiD, który LG nie będzie już potrzebny po ustanowieniu związków!

 • intro

  [Re: Katalog celów do osiągnięcia]

  Naprawde dobry, wyważony i świetnie opracowany merytorycznie tekst! Gratulacje!

 • Diamant

  [Re: Katalog celów do osiągnięcia]

  Chciałabym, żeby tak się stało.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa