Szymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do IPN

W dniu 25 września 2007 roku do Instytutu Pamięci Narodowej – Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu został złożony wniosek o wszczęcie śledztwa oraz ściganie gen. Kiszczaka za wydanie rozkazu przeprowadzenia w latach 1985-87 rażąco bezprawnej akcji „Hiacynt”, zbiorowo łamiącej prawa człowieka polskich homoseksualistów.

Osobami podpisanymi pod wnioskiem są
Szymon NIEMIEC, kandydat ze środowiska LGBT do Sejmu R.P. oraz Jacek ADLER, redaktor naczelny portalu mniejszości seksualnych „Gaylife.pl”

Oto pełna treść powyższego wniosku:
==============================
Warszawa, 25 września 2007

Szymon Niemiec zam. Warszawa, ul. [—]
Jacek Adler, zam. Warszawa, ul. […]

Szanowny Pan
Dr hab. Janusz Kurtyka
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

WNIOSEK O WSZCZĘCIE ŚLEDZTWA
==================================
W trybie art. 45 ust. 1 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz Kodeksu postępowania karnego, składamy wniosek o wszczęcie, przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, śledztwa w sprawie zbrodni komunistycznej, znanej pod nazwą „Hiacynt”, popełnionej w latach 1985 – 1987 przez licznych funkcjonariuszy państwa komunistycznego, na rozkaz wydany przez ówczesnego członka Biura Politycznego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Ministra Spraw Wewnętrznych gen. Czesława Kiszczaka.

Zgodnie z art. 45 ust. 3 ustawy o IPN wnosimy o wszechstronne wyjaśnienie wszystkich okoliczności wymienionej zbrodni; w tym zwłaszcza o ustalenie oraz pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich winnych tej zbrodni. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o IPN zbrodnia ta nie uległa jeszcze przedawnieniu.

Uzasadnienie

Zgodnie z brzmieniem art. 2 ust. 1 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zbrodniami komunistycznymi, są czyny popełnione przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego w okresie od dnia 17 września 1939 do dnia 31 lipca 1990 roku, polegające na stosowaniu represji lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności bądź w związku z ich stosowaniem, stanowiące przestępstwa według polskiej ustawy karnej obowiązującej w czasie ich popełnienia.

W realiach niniejszej sprawy w okresie wskazanym w ustawie o IPN funkcjonariusze państwa komunistycznego, w tym funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, na rozkaz wysokiego dygnitarza PZPR – Czesława Kiszczaka – podjęli i zrealizowali ewidentnie bezprawną akcję „Hiacynt”, której celem była próba zastraszenia liderów i działaczy rodzącego się wówczas w PRL-u homoseksualnego ruchu społecznego. Prawo do swobodnego zrzeszania się było wówczas formalnie zagwarantowane przez obowiązującą PRL-owską Konstytucję.

Działający na rozkaz Czesława Kiszczaka, inni podlegli mu funkcjonariusze państwa komunistycznego, podjęli rażąco bezprawne działania represyjne wymierzone w środowisko polskich gejów. Wbrew obowiązującemu wówczas komunistycznemu prawu, z rażącym pogwałceniem podstawowych praw człowieka, zgromadzono wówczas tzw. „różowe kartoteki”, obejmujące dane dotyczące ok. 12 tys. gejów. Dokumentacja zgromadzona w ramach tej bezprawnej operacji policyjnej – porównywalnej ze zbrodniami hitlerowskimi popełnianymi na gejach przez nazistów, w czasach III Rzeszy – znajduje się obecnie w dyspozycji IPN.

Przypomnieć należy, że początkiem ewidentnie bezprawnej akcji „Hiacynt”, przeprowadzonej na skalę ogólnopolską, było pobicie przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej gejów, jesienią 1985 roku w parku im. Piłsudskiego w Łodzi. Przez około trzy lata tysiące polskich gejów funkcjonariusze komunistycznego państwa represjonowali, przeprowadzając na masową skalę zatrzymania i aresztowania, urządzając quasi-nazistowskie „łapanki” w miejscach publicznych; zastraszając oraz szantażując ujawnieniem ich orientacji seksualnej w nietolerancyjnym środowisku.

Zbierano dane o działaczach gejowskich, o działaczach opozycji antykomunistycznej; szantażem werbowano gejów do pracy na rzecz komunistycznej bezpieki; bezprawnie zbierano odciski palców oraz inne dane osobopoznawcze; zmuszano do składania donosów na inne osoby homoseksualne; zbierano kompromitujące materiały, mające posłużyć do szantażowania oraz zastraszania działaczy antykomunistycznej opozycji. Bezpośrednim efektem zbrodni komunistycznej znanej pod nazwą akcji „Hiacynt” było także doprowadzenie do emigrowania z Polski wielu osób o orientacji homoseksualnej. Finałem akcji „Hiacynt” była także bezprawna – rażąco sprzeczna z obowiązującą wówczas Konstytucją PRL – odmowa rejestracji pierwszej organizacji polskich lesbijek i gejów.
Do dzisiaj, sprawcy tej zbrodni komunistycznej nie zostali ustaleni i ukarani; do dzisiaj nie wyjaśniono wszystkich okoliczności tego bezprawia na masową skalę; do dzisiaj żadna organizacja społeczna czy polityczna nie złożyła wniosku o ściganie sprawców tych quasi nazistowskich działań; do dzisiaj śledztwo w sprawie tej zbrodni komunistycznej nie zostało wszczęte.

W związku z powyższym, my niżej podpisani: Szymon Niemiec – kandydat do Sejmu R.P. będący osobą homoseksualną oraz Jacek Adler – redaktor naczelny portalu mniejszości seksualnych „Gaylife.pl” składamy wniosek o wszczęcie śledztwa przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Wyrażamy zdecydowane przekonanie, zgodnie z preambułą ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, że to bezprawne działanie komunistycznego państwa – jakim była akcja „Hiacynt”, rażąco bezprawnie wymierzona przeciwko obywatelom Polski o homoseksualnej orientacji – nie może zostać zapomniane, a sprawcy tej zbrodni komunistycznej powinni zostać surowo ukarani.

podpisy: Szymon Niemiec, Jacek Adler

więcej o tej inicjatywie na stronie:
http://www.gaylife.pl/artykul.php?id=799

11 komentarzySzymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do IPN

 • antoś

  [Re: Szymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do IPN]

  …… kandydat ze środowiska LGBT?… będący osobą homoseksualną…? ………….

 • Twoje imię osobopoznawcze

  [Re: Szymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do IPN]

  o ile mi wiadomo rok temu, gdy organizacje badały sprawę, okazało się, że te akta wcale nie są w dyspozycji IPN.

  możliwe też, że te teczki ktoś po prostu wyciągnie, o ile nadal istnieją, i wybebeszy zawarte tam zapewne bardzo osobiste informacje

 • Szymon Niemiec

  [Re: Szymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do IPN]

  Teczki dotyczące akcji Hiacynt są rozrzucone pomiędzy archiwami IPN, archiwami MSWiA i archiwami policyjnymi.
  Oficjalne śledztwo prokuratorów IPN daje szansę wydzielenia ich, oraz zamknięcia przed dostępem osób postronnych.

 • pt

  [Re: Szymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do IPN]

  rozliczanie historii ma spowodowac, ze pojawi sie partia polityczna ktora stanie w obronie gejow na modnej dzis fali rozliczania przeszl;osci i bedzie chciala na tym zbic kapital i pokazac gejom, ze jest im przychylna. NIENAWIDZE POLITYKOW i POLITYKI. nie kiwne palcem w tych sprawach, z ktorych korzysci maja politycy! nic mnie nie interesuje przeszlosc. bylo minelo. chce zyc dobrze i to wszystko!

 • G.

  [Re: Szymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do IPN]

  dobry sposob na zarobienie kasy. CWANIAKOM NIE.

 • Tomek

  [Re: Szymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do IPN]

  Zgadzam się, to jawne wpieranie pisowskich rozliczeń i polowań na czarownice, nie wiem co to ma udowodnić, ale prawica napewno za to nie pokocha gejów.
  A obecność w tym wszystkim niejakiego Adlera jest poprostu żałosna.

 • RDK

  [Re: Szymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do IPN]

  stosunek do homoseksualizmu to sprawa polityczna czy tego chcemy czy nie.

  czy politycy zbija na tym kapital? niewykluczone, ze ktoremus bardziej sprytnemu sie uda. ale wazne jest to, ze MY zrobimy przy okazji tez zbijemy „swoj kapital”, poniewaz staniemy PO SWOJEJ STRONIE i bedziemy dzieki temu spokojniej zyc z poczuciem, ze mozemy miec wplyw na sprawy, ktore nas dotycza.

  Popieram Niemca w 100%.

 • pt

  [Re: Szymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do IPN]

  RDK uwaza, ze dzieki rozliczaniu przeszlosci gejowskiej za komuny GEJE beda mogli poczuc wplyw na gejowskie sprawy. ze cos mozemy zrobic, aby wesprzec sprawe gejowska.
  ale ja tak tego nie odbieram. to co bylo nijak nie ma wplywu na sprawy gejowskie. bylo minelo. sprawy gejowskie to parada!!!! i tym sie zajmijcie i rownouprawnienie, czyli nadanie takich samych praw gejom jakie maja hetero. przeszlosc jest nieistotna. zyjmy do przodu!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Twoje imięZbigniew Burnatowski, RFN

  [Re: Szymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do IPN]

  Zbrodnia bez zamordowanych. To, ze przetrzepano inaczej kochajacych nie jest az takim argumentemm zeby gen, Kiszczakowi wytaczac proces. Taka akcja przeciwko tym milosnikom, napewno musiala byc uzgodniona w Komitecie Centralnym Partii, a nie stanowila jakiejs osobistej wrogosci lub inicjatywy generala. Takze proces taki jest z gory skazany na niepowodzenie. Natomiast jak zwykle ta „mniejszosc narodowa” szuka okazji do zablysniecia w mediach, tak jak o nich w kraju nikt by nie wiedzial, ze oni istnieja.

 • ciot

  [Re: Szymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do IPN]

  No, żeby się dostać do tych danych, pyszności, choć mocno zdezaktualizowane i koledzy pedały podstarzali, ale zawsze coś, och!

 • tankred

  [Re: Szymon Niemiec i Jacek Adler złożyli wniosek do IPN]

  To już naprawdę przekracza granice przyzwoitości, temu firerowi od pedałów zadałbym pytanie; panie pedale, mało panu już tego kłopotu z uwagi na nazwisko. A ten drugi orzeł, to chyba taki papuśny jego wafel, fuj, obscenia!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa