Seks, homiki i kasety video (2.1)

Prezentujemy drugą część rankingu filmów z wątkami homiczymi. Lata 1985-1994 to początek epidemii AIDS, lata strachu i wykluczenia.

11. Buddies (1985)
Pierwszy film o AIDS. Zawarta w nim scena o wydźwięku erotycznym, pomiędzy umierającym na AIDS w szpitalu mężczyzną a opiekującym się nim wolontariuszem, wzbudziła wiele kontrowersji, szczególnie w latach 80-tych, w których strach przed ludźmi zarażonymi AIDS był obezwładniający. Scenarzysta i reżyser filmu Arthur Bressan zmarł na AIDS dwa lata po premierze.

12. Parting Glances (1986)
Kolejna opowieść o AIDS. Film o Michaelu (Richard Ganoung), jego kochanku Robercie (John Bolger) i kochanku kochanka – Nicku (Buscemi) z wirusem HIV w tle.

13. Maurice (1987)
Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści „Maurice” Edwarda Morgana Forstera. Jej bohaterem jest tytułowy Maurice – szkolny kolega Clive Durhama (Hugh Grant). Przepiękna historia o akceptacji i miłości, z wyjątkowo nierealnym i kiczowatym happy endem.

14. Prawo pożądania (Law of Desire) (1987)
Znany reżyser Pablo oraz jego siostra Tina są dość nietypowym rodzeństwem: on jest homoseksualistą, a Tina transseksualistą. Przypadek sprawi, że obydwoje zwiążą się z tym samym młodym, nieprzewidywalnym człowiekiem – pociągającym, ale niebezpiecznym Antonio (Antonio Banderas).
Pierwszy film Pedro Almodovara, który zyskał międzynarodowy rozgłos.

15. Nadstaw uszu (Prick up Your Ears) (1987)
Film o angielskim scenarzyście Joe Ortonie i jego kochanku Kennecie Halliwellu. Jest to pierwszy film, w którym pokazano nocne gejowskie życie Londynu bez owijania w bawełnę.

16. Looking for Langston (1988)
Film o życiu Langstona Hughesa. Pokazuje, w jaki sposób czarni geje byli przedstawiani w amerykańskiej i afro-amerykańskiej kulturze. Film zdobył nagrodę na festiwalu w Berlinie w 1989 r.

17. Macho Dancer (1988)
Opowieść o życiu prostytuujących się chłopców w Manili. Na Filipinach film przez długie lata był zakazany przez cenzurę. Tymczasem w Nowym Yorku wystawiany jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

18. Długoletni przyjaciele (Longtime Companion) (1990)
Historia grupy przyjaciół-gejów. Rozpoczyna w 1981 r., kiedy to w New York Timesie pojawia się pierwsza wzmianka o nowej, tajemniczej chorobie, atakującej homoseksualistów. Z pozoru błaha i daleka sensacja wkrada się w życie przyjaciół, wywracając je do góry nogami. Walkę z chorobą przegrywa jeden po drugim…

Bruce Davison, za rolę Davida, otrzymał Złoty Glob i nominację do Oscara za najlepszą drugoplanową rolę męską.

19. The Living End (1992)
Luke jest męską prostytutką. John jest krytykiem filmowym. Obaj są nosicielami wirusa HIV. Gdy Luke zabija homofonicznego policjanta, razem z Johnem wyruszają przed siebie bez celu w myśl zasady „po nas choćby potop” (albo – jak w oryginale – „fuck everything”). Zdaniem niektórych film jest swoistą gejowską wersją o rok wcześniejszego obrazu „Thelma & Louise”. Dla reżysera Gregga Araki „The Living End” stanowił mocne włączenie się w nurt New Queer Cinema. Araki współtworzył ten nurt m.in. z Tomem Kalinem (patrz „Swoon”), Gusem van Santem, Derekiem Jarmanem i Brucem LaBrucem; pozostaje w nim też po dziś dzień.

20. Priest (1994)
Młody katolicki ksiądz przybywa do parafii w Liverpoolu. Już na początku popada w konflikt z proboszczem, który sypia z gospodynią i ma lewicowe poglądy. Wkrótce okazuje się, że młody ksiądz jest homoseksualistą i chodzi do gay-clubów. Pierwszy film w Polsce „rozreklamowany” dzięki środowisku Radia Maryja.

źródła:
Bazowaliśmy na liście filmów: http://www.afterelton.com/movies/2007/6/gaymoviesexscenes
Opisy filmów pochodzą z portalu: www.webfilm.pl oraz www.wikipedia.org

Za wyjątkową czujność i aktywność przy tworzeniu tego tekstu dziękujemy koosiemu

Autorzy:

zdjęcie Paweł Walczak

Paweł Walczak

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 4; nazwa: pawelwalczak

4 komentarzeSeks, homiki i kasety video (2.1)

 • pt

  [Re: Seks, homiki i kasety video (2.1)]

  w filmach gejowskich jest dla mnie szczegolne piekno, bo dotycza sfery tak skrywanej i trudnej do zdobycia – uczuc miedzy chlopakami. piekne sa te filmy. ile udaje mi sie dostac, tyle ogladam, choc stosuje klucz – nie ogladam szmelcu.

 • bart

  [Re: Seks, homiki i kasety video (2.1)]

  Nie pamiętam poprzedniej listy ale kilku filmów mi tu brak. A Happy Together?, My Own Private Idaho?, czy Velvet Goldmine? (w Polsce leciał chyba pod tytułem Idol)

 • Red

  [Re: Seks, homiki i kasety video (2.1)]

  poprzednia lista jesdt tu:

  http://www.homiki.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1862
  a 3 część będzie jeszcze

 • Zdzisław

  [Re: Seks, homiki i kasety video (2.1)]

  Bardzo uboga ta lista. Brakuje najważniejszych pozycji mistrzów: Wiliama Wylera „Niewiniątka”(1961), Reinera Wernera Fassbindera, Dereka Jarmana i filmy Mariusza Trelińskiego „Pożegnanie jesieni” oraz Karoly Maaka „Inne spojrzenie” ze wspaniałymi rolami Grażyny Szapołowskiej i Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, za którą otrzymała nagrodę aktorską na MFF w Cannes. Wiele innych ciekawych filmów, które mógłbym wymienić, a których nie oglądałem do 1994 roku.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa