W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka

W związku z publikacją w Życiu Warszawy (z dnia 23-08-2007, tekst zatytułowany 'Geje tworzą listę polityków homofobów”) oświadczamy, iż tworzona przez stronę internetową Gaylife lista jest prywatną inicjatywą kilku osób i w żaden sposób nie jest reprezentatywna dla opinii organizacji mniejszości seksualnych i w ogóle osób homoseksualnych, a stanowi jedynie wyraz opinii tych panów i kręgu ich znajomych.

Marek Borowski Przewodniczący Socjaldemokracji Polskiej jako jeden z nielicznych polityków na Polskiej scenie politycznej w sposób konsekwentny i odważny opowiada się za równouprawnieniem osób homo , bi i transseksualnych. Warto odnotować fakt, że Socjaldemokracja Polska pod przewodnictwem Marka Borowskiego nie ogranicza się tylko do stanowisk i oświadczeń ale od lat aktywnie uczestniczy w Marszu Tolerancji w Poznaniu, Marszu Równości w Krakowie oraz w warszawskiej Paradzie Równości. Zarówno Marek Borowski jak i kierowana przez niego partia bronią praw mniejszości seksualnych w debacie publicznej nie szczędząc wysiłku i środków co objawiało się min. kampaniami plakatowymi w Krakowie czy przygotowaniem własnej platformy muzycznej na Paradzie Równości w 2007 roku. Nie zanotowaliśmy ani jednej homofobicznej wypowiedzi Marka Borowskiego podczas całej kilkudziesięcioletniej kariery tego polityka , dlatego uważamy, że oskarżenia Marka Borowskiego o homofobię za niesłuszne.

Poseł Wojciech Olejniczak przewodniczy Sojuszowi Lewicy Demokratycznej jedynemu ugrupowaniu parlamentarnemu które w swoich deklaracjach programowych wyraźnie opowiada się za równouprawnieniem mniejszości seksualnych. Warto zaznaczyć, że to właśnie posłowie SLD : Ryszard Kalisz, Piotr Gadzinowski, Joanna Senyszyn uczestniczą w warszawskiej Paradzie Równości. Nie zanotowaliśmy żadnej wypowiedzi Wojciecha Olejniczaka którą można byłoby uznać za jawnie homofobiczną.
Nie zgadzamy się z umieszczaniem nazwisk polityków znanych z działań na rzecz praw mniejszości seksualnych obok osób, których homofobiczne nastawienie jest oczywiste. Za jawnie niesprawiedliwe uznajemy umieszczenie na liście pana Wojciecha Olejniczaka a zwłaszcza pana Marka Borowskiego.

– Piotr Bukowski, redaktor naczelny portalu Homiki.pl
– Krzysztof Garwatowski – z-ca redaktora naczelnego miesięcznika Gejzer
– Krzysztof Halama (Walpurg) redaktor naczelny portalu Gejowo.pl
– Robert Piotr Łukasik, Wydawca Magazynu AYOR
– Radek Oliwa (Innastrona.pl)
– Łukasz Pałucki – Ambasador Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury
– Michał Rolecki – redaktor naczelny portalu Gaypoland.pl
– Sergiusz Wróblewski, Marek Piochacz, Marcin Krzeszowiec, Redakcja miesięcznika „On i On” oraz portalu Polgej.pl

22 komentarzeW obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka

 • koosie

  [taaaa…]

  nie ma to jak zrobić indywidualnej, nie najmądrzejszej inicjatywie, darmową reklamę 🙂

 • MArek

  [koosie]

  Gdyby to była tylko „indywidualna, nie najmądrzejsza inicjatywa” to faktycznie nie byłoby warto. Ale to dotarło do ogólnoplskich mediów – wczoraj wisiało to pół dnia na największych portalach typu Onet czy Ggazeta – Borowski na jednym poziomie z Giertychem!

  Brawo dla Redakcji, że też się włączyła i podpisała ten list!

 • Chagrin

  [Re: W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka]

  Wydaje mi się, że tu nastąpiło nieczyste zagranie z zewnątrz. Komuś najzwyczajniej w świecie przyszło do głowy, żeby skłócić różowy elektorat z LiD-em.

  Kiedyś w na łamach audycji „Lepiej późno niż wcale” w Tok FM-ie, gość programu- jeden z redaktorów portalu „lewica.pl” odradzał gejom i lesbijkom głosowanie na SLD, bo rzekomo Olejniczak powiedział kiedyś, że homoseksualiści nie powinni o swoje prawa walczyć na ulicy…
  Ja sam tej wypowiedzi Olejniczaka nie słyszałem.Trudno stwierdzić, kto tu mówił prawdę, ale jeszcze trudniej wyobrazić mi sobie szefa partii o niedużym (mimo wszystko) poparciu, który mówi takie słowa do resztek swoich zwolenników.

 • koosie

  [MArek]

  skoro już rozdrabniamy: Borowski wisiał w tytule w ŻW, ale juz PAP czy GW nie wymieniała jego nazwiska. Olejniczak – owszem. We wszystkich natomiast było wyraźnie napisane, że jest to inicjatywa PORTALU a nie organizacji czy jakichkolwiek reprezentacji ‚gejowskich’.
  rozumiem, że dla niektórych półdniowe wiszenie na Onecie jest wyznacznikiem faktu medialnego, ale wieczorem miałem już spory problem z odszukaniem tej informacji, a dzienniki TV (przepraszam, że odnoszę się do tak staromodnego medium) nie zainteresowały się tym wcale, TVN zapchał główne wydanie pomysłem min. obrony na budowę łuku triumfalnego Cudu nad Wisłą.
  natomiast myślę, że doskonale nagłośni ją jutro p. Pałucki wystąpieniem w Superstacji, chociaż oczywiście wystąpi dementując.
  zacznijmy jednak od tego, że Borowskiego z Giertychem zestawił w ramach propozycji p. Szymon Niemiec – i to akurat świadczy o jego poziomie, natomiast w ramach wolności słowa ma do tego prawo, a ŻW czy jakiekolwiek inne źródło – do jego zacytowania.
  efekt jest natomiast taki, że p. Adler może teraz w ramach tłumaczenia, że nie o to chodziło, wklejać swoją reklamę w komentach na wszystkich portalach. tyle że p. Borowski może mieć satysfakcję swoich działań.

 • koosie

  [krótko]

  całość najtrafniej podsumował koment na gejowie: technitesowa okłada się z pałucką. szkoda tylko, że do tych rozgrywek wciąga się całokształt gejowskich, szanowanych mediów. czy nie zastanawia, że podpisania listu odmówiły jak jeden mąż też nie zawsze się kochające, organizacje LGBT?

 • Szymon Niemiec

  [Re: W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka]

  Stanowczo protestuję przeciwko łączeniu mnie z tą inicjatywą.
  Podkreślałem to zarówno w komentarzach, jak i sprostowaniu wysłanym do gazety ŻW, że wyraziłem swoją opinię w komentarzu do newsa redakcji GayLife. Mój prywatny komentarz został zmanipulowany przez redakcję Życia Warszawy i użyty jako moja wypowiedź, której nie udzieliłem.
  Dziwi mnie jednocześnie, że media LGBT nie pokusiły się chociażby o sprawdzenie prawdziwości „rewelacji” podawanych przez gazetę w formie sensacji.

 • marcin

  [Re: W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka]

  generalnie popieram list, to jest sygnal dla Borowskiego i Olejniczaka (i do mediow oczywiscie, o czym mowa w pierwszym akapicie), bo nikt z odbiorcow ZW nie bedzie sie zastanawial, ze to inicjatywa gaylife.pl, tylko po prostu „gejow”,czyli nas wszystkich bez wyjatku, na zasadzie: dzialacz LGBT cos powie, a media zrelacjonuja, ze „geje” zadaja/powiedzieli/chcieliby etc.
  poza tym gest solidarnosci mediow branzowych jest piekny i wzruszajacy:)

 • Michal

  [Re: W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka]

  generalnie beznadziejne jest to całe zamieszanie a powyższy list niepotrzebny

 • idlxb

  [Re: W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka]

  A mnie interesuje, czy redaktorkom portali lesbijskich nie przedstawiono inicjatywy, czy odmówiły podpisania listu? I dlaczego?

 • QUASIMODO

  [Re: W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka]

  Bojkot Gaylife

 • Łukasz Pałucki

  [wersja angielska]

  Myślę, że warto obejrzeć angielską wersję tego listu. Polecam link poniżej:

  http://ukgaynews.org.uk/Archive/07/Aug/2401.htm

 • antarex

  [Re: W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka]

  Kwestia listy homofobow podjeta przez Gaylife.pl wywolala liczne kontrowersje w mediach i w naszym srodowisku.

  Wszystkim zbulwersowanym wyjaśniamy: Lista homofobow dopiero się tworzy – nie powstała dotąd na razie nawet jej pierwsza, wstępna wersja.

  Rozmaite nazwiska, które pojawiają się w kontekście listy – są PROPOZYCJAMI, zgłaszanymi przez Użytkowników portalu „Gaylife.pl” – , m.in. Szymona Niemca – w formie komentarzy – do newsa

  http://www.gaylife.pl/news.php?idn=1257 />
  Swoją opinię kazdy może wyrazić, wraz z uzasadnieniem, w komentarzu do listy na naszym portalu. Można zgłaszać swoich kandydatów oraz postulować skreślenie
  kandydatów, zgłoszonych przez inne osoby. Jeśli ktoś nie jest zalogowany w portalu, może bez problemu się zarejestrować.

  Ciepło pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzania stron. 🙂

  Jacek Adler
  red. naczelny Gaylife.pl

  szerzej na temat tej listy piszemy tu:

  http://www.gaylife.pl/artykul.php?id=789

 • Chagrin

  [Re: W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka]

  To się pan Marek Borowski doczekał wdzięczności. Po wielokrotnym solidaryzowaniu się z naszym środowiskiem został okrzyknięty kandydatem na „naczelnego homofoba polskiej polityki”. Co ciekawe- głosem jednej osoby i na jednym portalu.
  Polecam przeczytanie tego śmiesznego uzasadnienia w komentarzu na Gaylife. Zagadką pozostaje tylko jakim cudem taki głos się przedostał do prasy takiego kalibru.

 • Tomek

  [Re: W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka]

  Popieram redakcję!
  Tu nie chodzi o Pałuckiego tylko o obronę Borówki i Olejniczka!

  Cieszę się, że także Homiki podpisały ten list!

 • KASSS

  [A co na to Parlament Europejski?]

  Tego jeszcze nie było. Media ogólnopolskie zajmują się treścią jednego komentarza do newsa. Newsa, którego nawet nie można przeczytać jeśli nie posiada się konta na GL. A to nie koniec…. za mediami, Helsińską Fundacją Praw Człowieka i wypowiedziami polityków pojawia się list protestujących autorytetów z branży.

  Teraz czekamy na jasne stanowisko Parlamentu Europejskiego. Nie można przecież tego tak zostawić 😉

 • antoś

  [Re: W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka]

  czy b16 już miał okazję do wypowiedzi?

 • Łukasz Pałucki

  [KASSS ]

  Członkowie grupy roboczej gejów i lesbijek w Parlamencie Europejskim otrzymali to stanowisko

 • antarex

  [Re: W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka]

  Jak powiedzial Ryszard: najsmutniejsze jest w tych sporach to, że krytykują nasz portal nie za to, co rzekomo zrobiliśmy, a jedynie za przekręcony opis naszych działań.

  Co do Gaylife: na naszym portalu konta maja dziennikarze wszystkich wazniejszych mediow polskich i zagranicznych europejskich. To nie pierwsza sytuacja, gdy nasza inicjatywa wywolala duzy rozglos w mediach czy w Sejmie: przypomne chocby obwolanie przez Gaylife Krzysztofa Bosaka Sexmisterem Mlodziezy Wszechpolskiej.

 • Arek

  [Re: W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka]

  I sam się też bym podpisał w obrobie tych polityków, a zwłaszcza Marka Borowskiego i SdPl-u 😉

 • Arek z Krakowa

  [Re: W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka]

  Po pierwsze: wydawałoby się, że geje, którzy sami są kozłem ofiarnym, są wystarczająco doświadczeni, żeby nikogo kozłem nie czynić. A jednak nie są. Kozłem ofiarnym zostało gaylife.
  Po drugie: skąd wasze zapatrzenie w lewicę? Czy ta lewica coikolwiek dla nas zrobiła, kiedy rządziła? Czy cokolwiek dla nas zrobiła jako opozycja? Czy może tylko reklamowała się na naszych paradach, za co ją kochamy, zamiast zobowiązywać?

 • anka zet

  [wejdz na bloga Olejniczaka i znajdz info]

  o postulatach dla LGBT. Bo ja doczytalam sie dziwnych informacji w stylu: geje i lesbijki nie ujawniaja sie, wiec nie ma problemu i nie trzeba rozmawiac o legalizacji zwiazkow LGBT. Ta polska lewica…, wrr!!! Przypominam, ze pan Cimoszewicz mial szanse wprowadzic ustawe o legalizacji zwiazkow jednoplciowych pod obrady Sejmu, ale nie uczynil tego! Jedyna rehabilitacja to dyscyplina przy glososwaniu pod projektem GOTOWEJ USTAWY PROF. M. SZYSZKOWSKIEJ. Jesli lewica znow nas wykpi straci na zawsze nasze zaufanie. I nie opowiadajcie mi bajek o progejowskiej lewicy, bo wielu z Was zna kpiny i zarty z ich strony, zeby uwazac na „tylki” przy gejach. Zarty ponizej kultury, ale taka mamy Rzeczypospolita jakich politykow. W najblizszej kadencji musimy przeglososowac naturalny i oczywisty postulat LGBT o usankcjonowaniu naszych, czesto wieloletnich, zwiazkow. Bo cierpliwosc i naiwnosc wyborcow kiedys sie skonczy i skonczy sie „kariera” polityczna i trzeba bedzie pojsc do uczciwej pracy…

 • Monkey D.

  [Re: W obronie Marka Borowskiego i Wojciecha Olejniczaka]

  Jacek Adler to człowiek bez zasad. Dla niego nie liczy się dobro społeczności LGBT tylko własny rozgłos. Podobnie jego zastępca, niejaki bungo, znany pieniacz.
  Dobrze, że ten list powstał. Należy się odciąć od prostackiego fermentu sianego przez żałosnego pana antarexa.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa