Tam była Polska.


Trzy dni zabawy i świętowania, kilkaset tysięcy uczestników i jeden, bardzo poważny cel: W jedności siła.

Głównym punktem obchodzonych w miniony weekend Christopher Street Days we Frankfurcie nad Menem była uroczysta Parada. Jej hasło – „Nasza szansa w jedności”. Niemieccy geje tak przejęli się sytuacją w naszym kraju, że postanowili zamanifestować swoją jedność z sąsiadami. Dlatego święto miało wiele polskich akcentów. W większości znalazły się one na plakatach i transparentach. Nawet frankfurcki ratusz był przystrojony biało-czerwoną flagą.

Sama Parada trwała ponad dwie godziny; na kilkudziesięciu platformach występowali przedstawiciele różnych organizacji LGBT i klubów. Nie zabrakło drag queens i drag kings, przedstawicieli kościoła ewangelickiego, a przede wszystkim Polaków i niemieckiej Polonii, którzy jechali na pierwszej platformie. Jednym z celów tegorocznej Parady było zwrócenie uwagi niemieckich polityków na problem dyskryminacji w Polsce. Stąd w paradowych transparentach oczywiste nawiązania do kreskówek i rolnictwa, Teletubisiów, kartofli i frytek.

Ulicami Frankfurtu przeszło ponad 6 tysięcy uczestników. Osób oglądających i kibicujących było 10 razy więcej. Organizatorzy szacują, że przez główny plac Konstable Wache, na którym trwała trzydniowa feta przewinęło się około 300 tysięcy osób, co jest liczbą imponującą jak na miasto wielkości zbliżonej do Wrocławia.

Hasło Parady „Unsere Chance: Zusammenhalten!”, czyli „Nasza szansa w jedności!” odnosiło się do frankfurckiej sceny, w której rozliczne organizacje rywalizują między sobą, zapominając o dalekosiężnych celach. Obserwując sytuację w polskiej społeczności LGBT można dojść do podobnego wniosku. Z tym, że niemieccy geje i lesbijki walczą nie o prawo do demonstracji, lecz o to, aby tęczowa flaga wisiała na ratuszu, obok flagi miasta i kraju. Lobbują polityków o prawo do adopcji dzieci, podczas gdy my przekonujemy lewicowe (!) partie do słuszności naszych pomysłów. Niemieckie homiki są witane przez Panią Burmistrz, która przecina wstęgę otwierającą Paradę. My jesteśmy witani kamieniami i zgniłymi jajkami.

Dziękujemy grupie Regenbogen Polen zrzeszającej frankfurcką Polonię, która zorganizowała przyjazd 42 osób z Polski. Blisko dwudziestoosobowa grupa pod przewodnictwem Tomasza Wosińskiego woziła nas, karmiła, poiła i pilnowała aby nam włos z głowy nie spadł. Kawał dobrej roboty! Dziękujemy!

Strona organizacji Regenbogen Polen:
http://frankfurt.gay-web.de/regenbogenpolen/index.htm

Autorem wszystkich zdjęć jest Bartek Matusiak. Wszelkie prawa zastrzeżone.

38 komentarzyTam była Polska.

 • Chagrin

  [Re: Tam była Polska.]

  O ile sens polskich parad wydaje się być w miarę zrozumiały, bo tutaj sytuacja gejów i lesbijek jest nie do pozazdroszczenia, to jednak te zdjęcia powyżej to wyraźne przekorczenie granic absurdu. I przedmiot sporu: flaga na ratuszu. Być może niemieccy aktywiści ramię w ramię z nieocenionymi Drag Queens wywalczą homoadopcję, ale na pewno nie zyskają szacunku osób o obojętnym stosunku do homoseksualizmu, (nie wspominając już o osobach wierzących i związanych z Kościołem).

 • Erico

  [Re: Tam była Polska.]

  a trzeba koniecznie każdego zadowolić?

 • Gabbid

  [Re: Tam była Polska.]

  Bardzo mi przykro, ale uważam że Chagrin ma rację… Dobór zdjęć rodem z Super Expressu… Gdybym był hetero utwierdziłbym się tylko w stereotypach.
  Naprawdę tak trudno w Niemczech o zwyczajną zakochaną parkę? Wszak taka fotka powiedziałaby o nas więcej prawdy niż seria DQ i klaunów…

 • Arek z Krakowa

  [Re: Tam była Polska.]

  Ja uważam, że walka o homoadopcję to wystarczający powód do organizowania parad.

  A jak już nawet będziemy równouprawnieni, to parady pewnie się będą dalej odbywać. Na wieczną rzeczy pamiątkę 🙂 I będzie wesoło

  Wcale nie uważam, że nastroje na paradzie powinny być grobowe (to przecież byłoby niezgodne z nazwą parada). A niech się bawią.

  A wtłaczanie wszystkich w jeden model w celu „walki ze stereotypami” wywqołuje we mnbie odrazę

 • Tomek Wosinski

  [Re: Tam była Polska.]

  Zawsze slyszac krytyke w kierunku wszelkich jeszcze bardziej innych niz sami homoseksualisci ze strony homoseksualistow przypomina mi sie pewne zdazenie na ktorego czesc swietuje sie CSD – mianowicie starcia w Nowym Jorku. I odziwo pierwszym ktory przylozyz policjantowi, pierwszym ktory powiedzial NIE DAM SIE PONIZAC nie byl dzialacz na rzecz adopcji, czy osoba zwiazana z kosciolem a ciotka na obcasach z kolorowa tapeta na twarzy i 10-o cm szpilami… gdyby nie ta ciota ty dzisiaj nie mial bys dostepu do takiego portalu internetowego a ja nie musial bym czytac twoich bzdur. Chesz tolerancji i akceptacji? zacznij od siebie bo tak jak ty wolisz facetow tak drag woli kiece, zaden z was przez to nie zasluguje na mniej szacunku czy zrozumienia!

 • Gabbid

  [Re: Tam była Polska.]

  No i wyszło na to że szerzę wewnętrzną nietolerancję. :/
  Dla wszystkich, którym emocje nie umożliwiają czytanie ze zrozumieniem
  podkreślam dwa słowa z mojej ostatniej wypowiedzi: więcej prawdy
  Zaznaczam przy tym, że rozmawiamy o powyższym fotoreportażu.

 • Marcin

  [Re: Tam była Polska.]

  Do Gabbida,

  nie boj sie o Niemcy, tak kolorowi ludzie na paradach to norma i nikt sie nie oburza. Wesole parady to element gejowskiego folkloru i stanowia dla wszystkich dobra zabawe. Chcesz prawdy, a wlasnie tak wygladaja parady na Zachodzie i po to setki tysiecy ludzi (heterykow w wiekszosci, z dziecmi oczywiscie) wychodza na ulice, by ten korowod platform obejrzec i sie dobrze bawic. I obecnosc DQ nie przeszkadza w politycznym wydzwieku parady.
  Wyjedz z Polski choc na chwile, zobacz jak wyglada swiat. Takie przewietrzenie umyslu bywa naprawde zbawcze (wiem to po sobie).

 • Chagrin

  [Re: Tam była Polska.]

  Dziwi mnie tylko jedna rzecz: tak wielu gejów i lesbijek wyśmiewa (nawet na tym portalu) ludzi, którzy uważają, że parady to demonstracja swoich preferencji seksualnych. To ja pytam, jakie tu wyższe cele przyświecały w organizowaniu tej parady? Adopcja dzieci? Który ośrodek przyznałby prawo do opieki nad dzieckiem osobom na tych zdjęciach? W solidarność z Polską też nie dowierzam, wszak nie żyjemy w Iraku, by wystawiać tak wystawne ceremonie na cześć tutejszej homofobii. A może tu po prostu o dobrą zabawę chodziło? Bo na pewno nie o dobre imię gejów i lesbijek chodziło, bo te zdjęcia, którymi się ta parada chwali bardziej kompromitują nasze (a właściwie wasze) środowisko.
  Ja rozumiem, że jestem pedałem trzeciej kategorii, bo podniosłem rękę na święte parady równości, ale proszę mi tu nie przypisywać nietolerancji, bo ja tu tylko wyrażam konstruktywną krytykę, a do samych DQ oczywiście nic nie mam…

 • Gabbid

  [Re: Tam była Polska.]

  Marcin:
  Fakt, nie byłem nigdy na zagranicznej paradzie. Ale skoro tak właśnie wyglądają to nie są to parady w imię czegokolwiek tylko dla zabawy – i dobrze – niech się bawią skoro tak już im fajnie.
  Mnie jednak bardziej interesuje reakcja polskiego odbiorcy (przypominam: żyjemy w Polsce) gdy sobie obejrzy taką galerię. Nie liczyłbym na zrozumienie dla LBGT ale na utożsamianie LBG=T. Hmm… a może to była właśnie parada T?

  *

  przeszło ponad 6 tysięcy uczestników. Osób oglądających i kibicujących było 10 razy więcej. Oglądający i kibicujący… chyba byłoby fajniej gdyby szli wszyscy razem (i nie dotyczy to tylko parad).
  Moim skromnym zdaniem udana parada to taka w której idą LBGT z całą masą heteroseksualnych par i rodzin. Pokazuje ona, że właściwie jesteśmy tacy sami, dlatego różnice występujące w prawodawstwie i w umysłach są irracjonalne.
  Gdy parady zamienią się w karnawał wątpliwej jakości, a ostatni wymienieni odłączą się by oglądać… oznaczać to może, że tylko kwestią czasu jest ponowne zarysowanie idiotycznych antagonizmów (historia nie biegnie tylko do przodu)

 • Stalin

  [Re: Tam była Polska.]

  Dokładnie :)) Nie ma polskiego forum ciotowskiego bez gościa który zaczyna od krytykowania DQ :))
  Walczycie o tolerancje a sami nie potraficie zrozumieć że wielu transów, bi a nawet hetero poprostu lubi DQ.

 • Gabbid

  [Re: Tam była Polska.]

  Stalin:
  Bardzo proszę nie mącić przypisywaniem mi czy Chagrinowi sformułowań, które nie padły. Tematem nie są gusta ale zagadnienie czysto reporterskie. Jak przedstawiać takie wydarzenia by to czemuś służyło i przedstawiało całe środowisko LBGT (z LBG włącznie).

 • Stalin

  [Re: Tam była Polska.]

  Ale to właśnie było by kłamstwo i manipulaja, bo wielu gejów chce nosić sie kobieco i są na to amatorzy :)) Jest wiec popyt i podaż, wiec czego ty jeszcze chcesz? Chcesz ich usunąć z Parad, zepchnąć na margines? w imię czego własciwie? Przecież to jest właśnie nietoleracja w najczystszym wydaniu , dla interesiów tzw. „męskich” gejów (to kawał sam w sobie) chcesz SPRZEDAĆ literkę T z nazwy organizacji? Poczujesz sie wtedy bardziej dowartościowany „męźczizno”? :))
  Wybacz ale takie komentarze zawsze mnie śmieszą.

 • Marcin

  [Re: Tam była Polska.]

  do Gabbida,

  Reakcja polskiego odbiorcy na parade w Niemczech? Niech sie gorszy i szokuje. Niech widzi, ze roznorodnosc na Zachodzie jest w cenie. Ze nikomu sie nie dzieje krzywda jak kolorowy korowod przejdzejdzie przez ulice miasta, a parade rozpocznie przemowa pani burmistrz. Niech sie uczy tolerancji i zwyczajnego luzu. Moze zobaczy przypadkiem, ze nic mu nie grozi i pedalstwem sie nie zarazi.

  Co do kwestii politycznych parad na Zachodzie, to tez maja sile polityczna, nie tylko sa zabawa. Chocby obecnosc setek tysiecy osob LGBTQ pokazuje, ze mniejszosc wcale taka mala nie jest. Pomiajm juz kwestie postulatow, ktore sa przeciez naglasniane na paradach. Zreszta dzialacze zachodni wiedza, ze nic nie jest dane na zawsze, wiec caly czas walcza o swoje.

  Pamietam parade w Wawie, gdzie mielismy isc grzecznie, gdzie nie mialo byc DQ w zwiazku z powyzszym. I co? I nic! Bylo smetnie, nudno, cieszylismy sie, ze w ogole moglismy przejsc. Mysle, ze nieobecnosc DQ nie wplywa na nasz odbior. Co wiecej, jesli maja nas szanowac, niech szanuja nas z dobrodziejstwem inwentarza – i supermeskich facetow w skorach i ciotki z brokatem i pary idace za reke i zabawowe DQ na paradach i transeksualistow, transgenderowcow i tranwestytow czy biseksualistow.
  Co wiecej, uwazam, ze i tak sie beda szokowac samym faktem, ze osoby LGBTQ chodza po ulicach, wiec przynajmniej sami nie tworzmy getta w postaci meskich chlopcow trzymajacych sie za rece, bo potem moze sie okazac, ze sami nie miescimy sie w „normach”. Ludzie sa rozni i parada jest takim miejscem, w ktorym swoja roznosc mozna akcentowac jak tylko sie chce. To jest tez zabawa.

  Mysle, ze trzeba skonczyc z grzecznoscia, bo ta nie przynosi oczekiwanych rezultatow. Nie sadze, by przez to akceptowano nas bardziej.
  Niech sie ludzie oswajaja i przyzwyczajaja, nawet niech sie szokuja, kto wie, moze kiedys dolacza do marszu i zabawy skuszeni muzyka i wesola atmosfera,bo zobacza jak szara jest wokol nich rzeczywistosc.

 • Ivo

  [Re: Tam była Polska.]

  WYMAGASZ OD DRUGIEGO TOLERANCJI
  KIEDY SAM JESTES JEJ CALKOWICIE POZBAWIONY ???

 • Chagrin

  [Re: Tam była Polska.]

  Mnie z kolei śmieszy przeinaczanie faktów z Twojej strony, bo kto tu mówił wykreślaniu literki „t”?
  Mimo, że jestem homoseksualistą, czuję się również feministą, jednak mój stosunek DQ jest podobny jak do typów macho i tych wszystkich „męskich” gejów jak ich nazywasz.
  Ale skoro już tak bardzo bronisz DQ (choć nie wiem przed kim, bo nikt ich tu nie atakował), to powiedz chociaż jaki jest ich cel przybycia na te parady? Też adopcja dzieci?

 • Gabbid

  [Re: Tam była Polska.]

  Marcin:
  W sumie może masz rację. Po prostu brakło mi dwóch czy trzech fotek z chłopakami w moim typie 😉
  Nadal będę postulował o rzetelność przy przedstawianiu wydarzeń i dążenie do jako takiego obiektywizmu i zachowania równowagi pomiędzy wszystkimi składnikami LBGTQDQDK (no właśnie! a gdzie Drag Kings!) Pokazumy różnorodność! A nie tylko to kolorowe aż do znudzenia.
  Pozdrawiam 🙂

  Stalin:
  Przepraszam, ale naucz się czytać ze zrozumieniem i dyskutować z kulturą.

  Ivo:
  Po co od razu krzyczeć? (i znów problemy z czytaniem)

 • Stalin

  [Re: Tam była Polska.]

  -> Chagrin:
  Jeśli nie wiesz po co ludzie chodzą na parady to ja Ci tego nie wytłumaczę. Moze słowo akceptacja Ci coś rozjaśni.

  -> Gabbid:
  Jeśli brak fotek kilku twoich ‚idealów’ jest dla Ciebie powodem do plucia na DQ to mogę ci tylko współczuć. Wejdź sobie na strony porno z łysymi facetami w skórach i może Twój problem minie.

  Rozumiem że najłatwiej wszystko obrócić w żart ale niestety wy ludzie nie macie za grosz tolerancji, rozumiem że kobiecy faceci nie sa waszymi ulubieńcami, ale o was też to może powiedziec wiele osób.

  A DQ, transki są poprostu piękne a ludzie tacy jak ty nawet nie zdają sobie sprawy jak poprawiaja odbiór ruchu LGBT.

 • Mira

  [Re: Tam była Polska.]

  A ja podobnie jak Gabbid jestem rozczarowana ,ze nie umiszczono kilku fotek z dziewczynami w moim typie.

 • Chagrin

  [Re: Tam była Polska.]

  Z tym, że jeżeli ta zażarta walka o akceptację, o której mówisz ma pewien posmak erotomanii (i wcale nie mówię tu o DQ), to raczej nie ma co liczyć na pozytywny odbiór. Niektórzy wychodzą z założenia, że „niech się trochę poszukują naszym widokiem”. Tak też można ale w ten sposób sami kreujecie się na ludzi niepoważnych, a dla wielu osób homoadopcja, wciąż będzie surrealistyczną kpinąi powodem do niepokoju.
  Obecny tu (nomen omen) Stalin utwierdza mnie w przekonaniu, że on sam wyznaje zasadę „kto nie jest z nami, ten jest przeciw nam”, bo w odwrotnym razie nie wkładałby mi i Gabbidowi do ust słów, które są jego wymysłem. Skończ więc Stalinie ze swoimi insynuacjami i nie węsz tolerancji tam gdzie jej nie ma. W moim przypadku akurat trafiłeś kulą w płot.

 • Mira

  [Re: Tam była Polska.]

  Z drugiej zas strony gdyby umiescic fotki naszych ulubiencow ( liczac wszystkie gusty ) to nie byloby miejsca na calym portalu.

 • Stalin

  [Re: Tam była Polska.]

  Rozumiem Chagrin że ty masz lepszy pomysł na „odbior”. Może pielgrzymki gejów-katolików do Salette? (oczywiście tylko tych super męskich, nieprzegietych) Albo przebierzecie sie w Gabbidem w skóry, ćwieki i bedziecie leżeć krzyżem na Jasnej Górze modląc się o akceptacje gejów przez srodowiska katolickie?? :))
  Krzyż na drogę , tylko podejrzewam że oprócz krytykanctwa nic nie zrobicie, a jedynie co potraficie to krytykowanie i typowo polaczkowata zawiść.

  I nie insynuuj mi że ci coś wkładam do ust, to tylko twoje marzenia :))

 • Chagrin

  [Re: Tam była Polska.]

  Gwoli ścisłości- ja też należę do tych przegiętych. Nie mam także wiele wspólnego z Kościołem. Ale gdybym to ja był aktywistą gejowskim (choć na pewno nigdy nie będę), to nie miałbym tak zupełnie w nosie tego co Kościół o mnie sądzi, bo to milionowa społecznosć i możesz mówić co chcesz, ale bardzo wiele od niej zależy.

 • mayday

  [Re: Tam była Polska.]

  Chcialbym zauwazyc, ze ta flaga wywieszona z okna ratusza obok niemieckiej nie jest wcale polska tylko flaga Hesji – landu, w ktorym znajduje sie FFM i wisi tam tez na co dzien, nie tylko z okazji CSD. Pozdrawiam.

 • niunios

  [Re: Tam była Polska.]

  Jesli Niemcy organizujac „przegiete karnawaly” osiagnely wiecej, niz my „ugrzecznionymi spacerkami” to dlaczego nie mamy ich nasladowac? Koniec z uprzejmoscia! Niech nas zobacza takimi jakimi jestesmy, a nie ukrywajmy sie pod plaszczykiem „normalnosci”. Prawde mowiac niczym nie roznimy sie od Niemcow na zdjeciach – wystarczy pojsc do pierwszej, lepszej gejowskiej knajpy aby sie przekonac. Poza tym nawet w nazewnictwie jestesmy ugrzecznieni do bólu. W koncu niemieccy homoseksualisci to pedaly (schwule z niem.) tak jak Anglicy to bezwartosciowe cioty (queer z angielskiego).

 • niunios

  [Re: Tam była Polska.]

  mayday -> masz racje, pierwsza i druga od prawej to flagi miejscowe, ale jest tez czwarta (badz pierwsza od lewej) – jak by nie patrzec jest to flaga Polska. No, chyba, ze to negatyw 🙂

 • Andrzej i Aga

  [my tam bylismy i swietnie bawilismy sie]

  pojechalismy pierwszy raz do frankfurtu, i swietnie się bawiliśmy, traktowalismy to jako super wyjazd i zabawe niczym karnawal, dziwne, ze „polskiego odbiorcy” nie oburzają gołe cycki i pośladki w Rio, szkoda, ze tak malo było Polakow, szczególnie, że w tym kraju tak naprawdę jest jedna wielka nietolerancja, nawet wsród osób wypowiadajacych sie na tym portalu (podobno homoseksualnych) P.S. a ciekawe kto z was byl na tej imprezie, skoro tak dobrze wiecie co tam sie dzialo?? Co najwazniejsze dziekujemy organizatorom i naszym przyjaciolom za zaproszenie i zorganizowanie wszystkiego, bo niektore komentarze swiadcza, ze powinno wyjechac tam jak najwiecej osob, aby zrozumiec o co naprawde w tym chodzi.

 • www.antykaczy.blog.onet.pl

  [Re: Tam była Polska.]

  heh Stalin Changrin i Gabbid po co sie tak ostro spierac ? nizgoda to obok homofobii, nietolerancji najgorsze nieszczescie polskich LGBT 🙁

 • Arek z Wrocławia :P

  [Re: Tam była Polska.]

  Ojoj jaka dyskusja. Ja może powiem coś od siebie na ten temat.

  Bardzo mi bylo miło, czytać, że sąsiedzi są tak solidarni z nami 🙂 To naprawde baaardzo miły gest z ich strony, szkoda tylko, że w Polsce o tym sie nikt nie dowie z wyjątkiem paru homików odwiedzających ten portal i innych zainteresowanych typu Biedroń, czy w drugą stronę: Wierzejski.

  A jeśli chodzi o DragQueens na paradach. No cóż. Ja osobiscie nie miałbym nic przeciwko temu gdyby nie jedno DUŻE „ale”
  Jestem całkowicie wyoutowanym gejem. I kiedy rozmawiam ze znajomymi, często mówią na widok takich zdjęć jak te powyżej, że bogu dzięki że nie jestem „takim pedałem”, ciotą przegietą bo takich to nie znoszą. Cały czas słysze, że to przesada, że psują nam wizerunek, bo jak rozmawiają nawet ze swoimi znajomymi o kwestii homo to ci często mówią że nie mieliby nic przeciwko, gdyby nie ci przebrani za baby faceci na platformach. Czasem dodają „i przez nich za kare niech nie mają tych specjalnych praw”. Kiedy powiedziałem rodzicom, matka była przerażona bo widziała mnie przebranego za kobietę na dworcu głównym, który sie oddaje dla przyjemności. Babcia moja jest naprawde w porządku, ale na widok DragQueens dostaje konwulsji, mimo że w pełni zaakceptowała to, że mam faceta. Takie przykłady moge mnożyć i mnożyć, ale chciałbym powiedzieć jedno: Nie chce być kojarzony z DragQueens tylko dlatego że jestem gejem, a niechce dlatego, że one są naprawde niechciane, nielubiane, nieakceptowane w Polsce. Halo! Żyjemy w Polsce, mimo, że (np ja) mam jakies 100km do Niemiec. Nie chce sie wstydzić przy wszytskich za coś z czym nie mam nic wspólnego. Rozumiesz już Tomku Wosiński o co chodzi? Irracjonalne? Być może, ale trzeba mieć takt i wyczucie. Polska na to jeszcze nie jest gotowa.

 • end

  [Re: Tam była Polska.]

  Do Arka z Wrocławia
  „Nie chce sie wstydzić przy wszytskich za coś z czym nie mam nic wspólnego.”
  A nie słyszałeś tego już kiedyś o sobie? Nie wstydzono się za Ciebe bo jesteś gejem? Ty też jesteś niechcianym, nielubianym i nieakceptowanym elementem społeczeństwa. Czy z tego powodu ktoś ma prawo Cię zamykać w szafie bo „Polska jest na to nie gotowa”?
  Jeżeli was tak boli że na paradach są same T a nie LGB to wyjdźcie na nie. Bo do tej pory tylko T mają na to odwagę.
  Poza tym na CSD powinno się też patrzeć jak na wydarzenie upamiętniające kawałek naszej historii która zaczęła się w Nowym Jorku. Polecam poczytanie sobie tego i owego.

 • loth

  [Re: Tam była Polska.]

  „Polska na to jeszcze nie jest gotowa.”

  A kto był? USA czy Francja może na sufrażystki? Tu nie chodzi o gotowość – kierowanie się nią bywa zludne. POMYŚL, że gdyby nie te przegięte cioty z zachodu i DQ, to może nie mialbyś prawa pisać swoich komentarzy na tym portalu.

  To jest najgorsze – niezgoda i nietolerancja w naszym środowisku. Czasami od znajomego geja – że osoby typu Biedroń to takie i owakie są, i w że ośmieszają innych (mleko też pewnie się przez niego kisi) tych prawdziwych homo. Masakra.

  Jak chcemy tolerancji, to z dobrodziejstwem inwentarza – jak ktoś już słusznie zauważył.

 • Yga Kostrzewa

  [Re: Tam była Polska.]

  I ja wrzuce swoje 5 groszy. We Franfurcie bylam. Bylo mi tak cudownie, ze nie chcialo mi sie wracac. Zeby to zrozumiec, trzeba tam byc. Trzeba to zobaczyc. Tych 4 policjantow ktorzy ochraniali parade… Nie ma kompletnie porownania do Polski, gdyz w Niemczech (i podobnie w innych krajach Europy Zachodniej) panuje zupelnie inny klimat jesli chodzi zarowno o tolerancje jak i swobode seksualna – ten mix powoduje ze LGBTQI (ze wszystkimi literkami) sa szanowana grupa spoleczna jak kazda inna. W Polsce sami geje i lesbijki nie wiedza czego chca – za duzo golizny na paradach, te okropne DQ, przegieci geje… ale sami to robia, kiedy sa „ze soba”. Nie mamy w sobie takiej autotolerancji, aby akceptowac innych w naszym srodowisku. Musimy sie tego nauczyc. Na zewnatrz powinnismy dawac sygnaly, ze sa rozni ludzie – rozni geje, rozne lesbijki. Zobaczcie jak bardzo zroznicowana jest nasza scena: miski, skorzaki, SM, DQ, DK, „standardowi”, monohomo – kazdy jest inny. I nie zabijajmy tej roznorodnosci, bo to w niej tkwi sila i to ona pokazuje prawde. Nie mozemy sie za kogos wstydzic, ze ktos np. lubi sie przebierac. Nie udawajmy, ze ten ktos nie jest „nasz”. Niech sobie to robi, jesli sprawia mu tu przyjemnosc a nie krzywdzi kogos bezposrednio. I zobaczcie jeszcze jedno: dzieci – w Niemczech nikt nie uwaza, ze obserwowanie parady ich zdemaralizuje – a u nas tak – przeciez dzieci sa podobne wszedzie! Co do uczestnikow – tak wygladaja parady niemieckie – kilka tysiecy uczestnikow, reszta obserwuje. A organizatorzy nie zapominaja o hasle przewodnim i calej otoczce politycznej! W Niemczech wciaz sie pracuje nad adopcja i zrownaniem praw osob homo i hetero! Rozmawialam z tamtejszymi dzialaczami. Co do flagi – flaga Hesji jest czerwono-biala, a Polski bialo-czerwona… Chcialabym aby parada w Warszawie (a moze Wroclaw, Gdansk tym razem?) wygladala jak ta frankfurcka. A na to potrzeba jeszcze troche czasu i wiecej coming outow!!!

 • Chagrin

  [Re: Tam była Polska.]

  Zarzucacie mi nietolerancję, dlatego, że nie jestem zwolennikiem parad w takim wydaniu. Mam nadzieję, ze nie mówicie tego każdej napotkanej osobie w Polsce, bo wtedy akceptacja, będzie już tylko fikcją. Niektórzy tutaj mówią: „Koniec z uprzejmością! Koniec z grzecznymi spacerkami!”. Przypominam tylko, że takie rozumowanie jest powszechnie uważane za skrajne, a w ten sposób sami stawiacie siebie na równi z nacjonalistycznymi młodzieżówkami, tylko że Wy po lewej, a oni po prawej. Choć (co silnie podkreślam) nie dorównujecie im w żaden sposób agresywnością, to jednak poziom emocji zbliżony. Co tylko w tej sytuacji może myśleć sobie centrum?
  Wymieniacie jak bardzo zróżnicowaną grupę tworzą homoseksualiści, a jak widać wielu z Was nie potrafi przyjąć tego, że wśród nich są, także Ci którzy mają inne poglądy od Waszych. Ale to już nie te czasy, LGBT to nie PZPR (notabene jego relikty czasem i na polskich paradach też widać), to środowisko także silnie zróżnicowane światopoglądowo. Ale jak widać, niektórzy tu odbierają mój sceptycyzm jako śmiertelny zarzut i akt nietolerancji.

 • asia marchwicka-rummert

  [Re: Tam była Polska.]

  Yga!

  Wielkie dzieki za prawde. Ujelas to tak tak, jak trzeba. Ty widzialas to na wlasne oczy, to wiesz o czym möwisz/piszesz. Zycze wszystkim w Polsce takiego 3dniowego CSD jakie my mamy co roku we Frankfurcie nad Menem. I wiem, ze i w Polsce bedzie to kiedys mozliwe – jezeli wszyscy, ktorzy sie z tym i innymi tego typu portalami identyfikuja beda sie trzymac razem: Nasza szansa w jednoscie ludzie! aktywistka z Frankfurtu nad Menem

 • Erico

  [Re: Tam była Polska.]

  Racja Asiu!
  Odłóżmy na bok w końcu do jasnej anielki spory pt. czy DQ może się pokazać na paradzie, czy nie, odłóżmy w końcu awantury, zróbmy coś wspólnie!!!

 • MaREK

  [Re: Tam była Polska.]

  CZY TO NA PEWNO BYLA PARADA GEJOW A NIE EKSCHIBICJONOSTOW???

 • niunios

  [Re: Tam była Polska.]

  Widziałem kilku ekshibicjonistów, ale obnażali się przed kobietami – zboczeńcy jedni!

 • Chagrin

  [Re: Tam była Polska.]

  Coś w tym jest…

  http://polgej.pl/index.php?option=com_zoom&Itemid=65&catid=31&PageNo=6

  I tu nie trzeba być katolikiem ani homofobem, aby uznać dolne fotki z tego linku za (żeby nie używać mocnych słów) kontrowersyjne. Ale być może niemieccy geje mają specyficzne sposoby zabiegania o akceptację.

 • fan

  [Re: Tam była Polska.]

  a moim zdaniem parady gejowskie powinny odbywac sie cyklicznie co roku w tym samym miejscu wiecie takie lato z radiem choc pewnie i tak by to nie zpowszednialo…

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa