„Efebos”, 1987, nr 1 (czerwiec)

 

To było aż, a może zaledwie 20 lat temu. Wiosną 1987 roku ukazało się pierwsze wydanie pierwszego, w pełni gejowskiego pisma Efebos. Górnolotnie można powiedzieć – tak tworzyła się nasza historia. Być może, Drogi Czytelniku, jeszcze nie było Cię wtedy na świecie?

* * *

Późną wiosną 1987 r. ukazał się pierwszy numer pierwszego wydawanego w Warszawie pisma gejowskiego „Efebos”. Liczył on 8 stron (dwie składki) i został powielony na kserokopiarce w ilości około 50 egzemplarzy (lub niewiele większym).

„Efebos” został wydany przez Warszawski Ruch Homoseksualistów i był rozprowadzany od 16 czerwca 1987 r. wśród jego członków oraz sympatyków. Ukazały się zaledwie dwa numery pisma.

Prezentowany egzemplarz pierwszego numeru „Efebosa” znajduje się w zbiorach Pawła Fijałkowskiego.

 

 


8 komentarzy„Efebos”, 1987, nr 1 (czerwiec)

 • made by elf :)

  [Re: Efebos w pełnej krasie]

  Świetne piśmidło :), starsze ode mnie o rok. Wydaję mi się że od tamtej pory dużo się nie zmieniło no może ludzie w większych miastach są bardziej uświadomieni. Niestety na wsi wciąż jest zacofanie wsród „rolasów” że to tak nazwię tą najbardziej wykształconą część naszego społeczeństwa!! Tu u (nas??) ludzie wciąż mylą pojęcia „pedałów” pedofilami(!) chociaż nie wiem czy w miastach też tak nie jest? Ludzie starają się odseparować innych ludzi, którzy wyróżniają się czym kolwiek z tego ich „idealnego środowiska”. Pytanie które się nasuwa czy tak naprawdę istnieje takie idealne środowisko?? Odp bardzo prosta. Nie!!!
  Jest takie powiedzonko które się sprawdza że polak 30 lat za „czarnoskurymi”. Jeżeli ministrowie i inni politycy chcą za wszelką cenę wyzbyć się tego „marginalnego społeczeństwa” za jakich się nas uważa, to radzę przytaczając słowa już przez kogoś powiedziane aby zaprzestać „produkcji” dzieci
  ponieważ dopuki na świecie istnieją heterycy to i my będziemy nieodłącznym elementem ich życia!!!

 • Marcin

  [Re: Efebos w pełnej krasie]

  oj elfie drogi, to, że my 30 lat za… to niestety rasistowskie powiedzonko, nie obrazajmy nikogo, co zawinili Czarni (wielka litera sie pisze!), ze mamy takich politykow i sami chowamy sie wciaz po katach ze strachu?

 • ja

  [Re: Efebos w pełnej krasie]

  to super pomysl. fajnie by bylo, gdyby udalo sie stworzyc archiwum z tymi wszystkimi gazetami. wartosc historyczna – ogromna.

 • Erico

  [Re: Efebos w pełnej krasie]

  ciekawe i pouczające! niech to nie zaginie!

 • Damian

  [Re: Efebos w pełnej krasie]

  Nie jestem przyzwyczajony do drukowanych pism tego rodzaju. Obawiałbym się kupić taką gazetę w kiosku czy księgarni a przez Internet to „byle tylko ktoś paczki nie otworzył”. Wiem jednak, że takie czasopisma gazety i strony jak ta są bardzo istotne. Mnie w ogromnej mierze pomogła witryna komuś z pewnością opisana gazeta więc 🙂 oby więcej takich pism i gazet i stron i książek.

 • Arek

  [Re: Efebos w pełnej krasie]

  Ja tak sie zastanawiam własnie, gdzie można było dostać tego Efebosa, skoro to był rok ’87 komunizm i te sprawy. A dzis mamy 2007 rok, homoseskualisci w wielu krajach mają coraz większe prawa, a mimo tego idąc do empiku w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu, spodziewałem, ze że dostane gazetke „ON i ON” i że bedzie gdzieś w dziale „dla mężczyzn” nie było go ani tam, ani wśród kobiecych, nawet miedzy pornosami nie był schowany. Podszedłem do informacji i wpatrując sie w tabliczke głoszącą „Zdobędziemy dla ciebie każdy tytuł” spytłem panią o to pisemko. Ta wytrzeszczyła oczy i stwierdzila, ze nawet o czyms takim nie słyszała. No to ludzie, o czym my gadamy. Podziwiam w takim razie ludzi odpowiedzialnych wtedy za dystrybucję Efebosa 🙂

 • www.antykaczy.blog.onet.pl

  [Re: Efebos w pełnej krasie]

  heh fajna rocznica 🙂

 • maxmax

  [Re: Efebos w pełnej krasie]

  od 1981 r w Gdańsku regularnie ukazywało się pismo Filo, które później jeszcze długo istniało pt.Facet

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa