Mężczyzna homoseksualny (6)

… bywa czasem straszliwie upraszczany. Ostatnio, w badaniach brytyjskiego instytutu opinii publicznej OnePoll spytano go w badaniach internetowych o jego idolów. A wynik? Same znane nazwiska i twarze łatwe do przewidzenia i bez niespodzianek: Kylie Minoque, Dolly Parton, Judy Garland, Marlin Monroe, Madonna, Audrey Hepburn, Liza Minnelli, Barbra Streisand i tak dalej. Na miejscu siódmym – samotny wśród kobiet – uplasował się heteryk, David Beckham, sami zaś geje zajmowali pozycje w środku peletonu: Will Young, Elton John, Rupert Everett, Morrissey, Boy George. Co właściwie czyni kogoś takiego jak Kylie Minouge ulubienicą wszystkich sióstr i cioteczek? „Wdzięk i blask, styl oraz odrobinka kiczu” – stwierdziły zgodnie na OnePoll.

Taa… nie potrzeba zatem wiele, by stać się ikoną dorosłych facetów – pedałów. Czy jednak na pewno? W Wikipedii ktoś stawia jednak całkiem konkretne „wymagania podstawowe” by zostać taką ikoną. On (albo lepiej: ona) powinna wspierać „community” a tematykę „H” poruszać publicznie albo przynajmniej bez ogródek, dalej powinien on, czy też ona, chętnie i prawdziwie naturalnie przebywać w towarzystwie homików czyli „LGBT-sów”, a w żadnym razie nie może się od nich w żaden sposób dystansować. Brigitte Bardot nie wchodziłaby więc tu w rachubę, nawet jeśli głosi ona samą prawdę: „Te pedały kręcą wyłącznie tyłkami, mają odstający paluszek i swymi piskliwymi głosami kastratów potrafią się tylko użalać nad tym, co ci wstrętni, straszliwi heterycy im robią.” Tu bardziej lubianym byłby ktoś w typie Mariah Carey, prawiącej płytkie komplementy: Geje potrafią się tak wspaniale zachowywać w towarzystwie i lubią zadawać się z najbardziej fantastycznymi kobietami.” Człowiek lubi być okłamywany, geje również.

Przenosząc to na warunki niemieckie w podobnym sondażu pojawiłyby się z pewnością następujące postacie: Zarah Leander, Marianne Rosenberg, Evelyn Künneke, Desiree Nick, Hildegard Knef, Mary Roos Lotti Huber. (Zaś w Polsce zakładam, że byłyby to: Narcyza Żmichowska, Łucja Prus, Anna German, Anna Jantar, Izabela Trojanowska, Zdzisława Sośnicka, Violetta Villas, Maryla Rodowicz, Beata Kozidrak, Kasia Kowalska, Kayah – przyp. tłum.) Od razu rzuca się w oczy, że taka lista gejowskich sympatii zawiera przeważnie nazwiska już starszych lub teżod dawna zmarłych kobiet. „One z całą pewnością absolutnie niczego by od nas nie chciały” – napisał niegdyś wielki Detlev Meyer a potem drążył temat: „Ubóstwiamy takie kobietki, bo może rozczarowują nas faceci z krwi i kości?”

A wszystkim oponentom, którzy teraz zaprotestują głośno: ubóstwiamy wprawdzie Marianne Rosenberg (w polskiej wersji może być Zdzisława Sośicka – tłum.), ale ona przecież jeszcze żyje – Meyer odparłby bez zmrużenia oka: „Ona sama jako kobieta na nas nie działa, jej biografia jest nam obojętna. Kochamy za to jej piosenki, podczas gdy na ulicy ich wykonawczyni nawet byśmy nie rozpoznali”.

Zapytajmy inaczej: czemu homoseksualny mężczyzna ubóstwia nie tych (nie te), którzy są mu naprawdę bliscy? Dlaczego do grona jego idoli nie należy Alan Turing, czy też Sal Mineo, Klaus Mann, Rosa von Praunheim – lub, jeśli koniecznie tak być musi – Klaus Wowereit? (w wersji polskiej: Karol Szymanowski, Jerzy Nasierowski (w młodości), Jarosław Iwaszkiewicz, Szymon Niemiec, Jacek Kochanowski – czy nawet z braku odpowiedniego polityka na polskiej scenie: sam Robert Biedroń). Wszyscy ci mężczyźni zrobili coś wielkiego lub odważyli się głosić słowa, do których potrzeba było odwagi. Oddajmy jeszcze głos Detlevowi Meyerowi: Nie potrafimy wykorzystać czasu, by kochać nam współczesnych. By ich czcić potrzeba wysiłku, radości poświęcenia, trudu smutku. Wygodniej jest siedzieć zapatrzonym w siebie na sofie, smakując pralinki oraz filmy starego kina.

taz Nr. 8291 z 5.6.2007 ELMAR KRAUSHAAR, Tłum. Janusz Bohuszewicz

Detlev Meyer (* 12. 02.1950 w Berlinie, † 30. 10.1999 w Berlinie) niemiecki pisarz i poeta. Studiował Informatykę i Bibliotekoznawstwo w Berlinie oraz Cleveland (Ohio). Członek PEN-Klubu, laureat licznych nagród literackich. Detlev Meyer był jednym z niewielu niemieckich autorów, który otwarcie przyznawali się do swego homoseksualizmu

Autorzy:

zdjęcie tłum. Janusz Boguszewicz

tłum. Janusz Boguszewicz

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 193; nazwa: tłum.JanuszBoguszew

149 komentarzyMężczyzna homoseksualny (6)

 • Maruda

  [Re: Mężczyzna homoseksualny (6)]

  „o jego idolów” raczej „idoli” 🙂

 • JB

  [do: Maruda]

  Internetowy słownik ortograficzny języka polkiego do sprawdzania poprawności słów
  http://www.kurnik.pl/slownik/sp.phtml?sl=idol podaje: 1. osoba szczególnie popularna, uwielbiana; bożyszcze, 2. wizerunek bóstwa stanowiący przedmiot kultu; bożek
  autor: meg, 2005-04-27 – zmian: 1
  dopuszczalność w grach: tak
  występowanie: Wielki słownik wyrazów obcych – PWN 2003, 2005 – M. Bańko
  odmienność: tak
  D idoli
  O idola, idolem, idolowi, idolu
  S idolach, idolami, idolom
  T idolów
  s idole
  pozdrawiam wszystkie marudy i wszystkich marudów 🙂

 • Maruda

  [Re: Mężczyzna homoseksualny (6)]

  W dopełniaczu występują 2 formy: idoli lub idolów [Słownik Ortograficzny Języka Polskiego PWN (1995). S. 362].

  Przepraszam za marudzenie. Man lernt nie aus.

 • YARO z sopot

  [Re: Mężczyzna homoseksualny (6)]

  ciekawy artykuł!–fajove spostrzeżenia!–i takie są własnie przegiete polskie ciotki czepiające się==”idoli”–?–idolów?—hihi

 • Maruda

  [Re: Yaro]

  Szanowny Panie,
  nie wypowiedziałem się w kwestiach merytorycznych artykułu, ale w językowych. Tłumacz odpowiedział na zarzut z klasą, powołując się na źródła, a nie na stereotyp o „przegiętych polskich ciotkach”. Proszę darować sobie insynuacje. Nie zna mnie Pan i nie rozmawiał Pan ze mną. Wątplliwość związana z wyborem formy gramatycznej nie ma nic wspólnego z zawiścią. Chcę wiedzieć i poszukuję, ponieważ podobnie jak Janusz Boguszewicz zajmuję się językami.
  Miłego dnia!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa