- homiki.pl - https://homiki.pl -

Rosyjscy działacze zatrzymani w Moskwie

Rosyjscy działacze gejowscy oraz jeden działacz brytyjski manifestujący przed moskiewskim ratuszem zostali w niedzielę zatrzymani – podają agencje. Dziś ulicami Moskwy miała przejść parada zorganizowana przez rosyjskie środowiska gejowskie. Miasto jednak nie wyraziło zgody na „Gay Pride”.

Jeden z liderów rosyjskiej organizacji gejowskiej Nikołaj Aleksiejew i dwóch innych rosyjskich działaczy zostało zatrzymanych na samym początku kilkudziesięcioosobowej manifestacji, na którą władze Moskwy nie wydały zezwolenia. Zatrzymano także brytyjskiego weterana walki o ochronę praw homoseksualistów Petera Tatchella.

Rzecznik milicji moskiewskiej Wiktor Biriukow oświadczył w przeddzień manifestacji, że „organizatorzy tego typu wydarzeń nie chronią praw mniejszości seksualnych, ale wykorzystują obywateli o tradycyjnej orientacji do swoich celów, prowokując niepokoje w stolicy”. Dodał, że milicja podejmie „wszelkie legalne kroki, aby zapobiec wszelkim próbom prowokacji”.

(…)

W zeszłym roku władze także nie zgodziły się na marsz gejów i lesbijek. Mimo to kilkadziesiąt osób wyszło na ulicę. Manifestacja została brutalnie rozbita przez policję.

źródło: http://www.tvn24.pl/-1,1507968,wiadomosc.html [1]