Poczuj różnicę

Wszyscy kochacie PiS. Nawet jeśli o tym jeszcze nie wiecie. Więcej: nawet jeśli nie kochacie (załóżmy na moment taką ewentualność), zaprawdę mówię wam albo wręcz wam wmawiam: pokochacie. Proszę: pokochajcie.

Perwersja? W pewnym sensie. Cóż jednak może być gorszego niż rutyna? Dla urozmaicenia/ożywienia warto zatem sięgać po nowe rozwiązania. Bo kto nie ryzykuje, ten nie wie, czym jest życie. (Od poczęcia do naturalnej śmierci, oczywiście).

Lecz nie za obskurantyzm i nie za homofobię wypada kochać siłę przewodnią w narodzie. PiSowi bowiem, zupełnie wbrew intencjom, udało się coś, czego na taką skalę nie zdołała osiągnąć kilkunastoletnia już Trzecia Rzeczpospolita. PiS obudził społeczeństwo. Wzmogła się aktywność społeczna. Poszczególne grupy, które władza usiłuje poniżyć i wskazać im miejsce w szeregu, buntują się przeciwko niej, świadome swojej (wyższej) wartości oraz racji i tradycji, jakie za nimi stoją. Profesor Wiktor Osiatyński rozmawiał o tym w „Przekroju” (14/2007) z Piotrem Najsztubem, konstruując czytelną analogię do czasów szczęśliwie minionych (jakże często porównywanych do czasów nieszczęśliwie aktualnych): „To nie te środowiska zadarły z władzą, to władza zadarła z tymi środowiskami. […] Powinny powstać nowe instytucje, organizacje monitorujące władzę. Tak jak kiedyś powstały Komitet Helsiński i ROPCiO. Przyszły takie czasy, że trzeba zakładać komitety”. Chwilę później „Dziennik” doniósł (trochę chyba przedwcześnie) o planach stworzenia Ruchu Obrony Praw Człowieka w Polsce, pod przewodnictwem Aleksandra Kwaśniewskiego. Pierwsze jaskółki. Jak wygląda sytuacja gejów i lesbijek w tym kontekście?

Dzięki PiSowi i jego barwnym koalicjantom temat polskich homoseksualistów zajął reprezentatywne miejsce w dyskursie publicznym. Żadna dotychczasowa władza, ani lewicowa, ani prawicowa, nie zajmowała się gejami i lesbijkami, bo każda dotychczasowa władza lesbijki i gejów ignorowała (nie licząc incydentów w rodzaju zdymisjonowania jednego z ministrów rządu J.K. Bieleckiego za homofobiczną wypowiedź). Czas, który nastał obecnie, z punktu widzenia debaty o prawach polskich homoseksualistów jest czasem wyjątkowym i nie należy go zmarnować. Niemal każdy dzień przynosi ataki ze strony obozu rządzącego, które odbijają się szerokim echem w nie tylko polskich mediach. A teraz maszerujemy. Geje, lesbijki oraz wszyscy ci, którym prawa mniejszości oraz godność jednostki leżą głęboko na sercu.

Marsze i parady polskich homoseksualistów są manifestacjami w obronie życia. Różnią się znacznie od barwnych pochodów odbywających się w krajach Zachodu. Tam dominuje element karnawału. Tu, w Polsce, nie ma platform z drag queens. Niesiemy transparenty z hasłami politycznymi. Odnosimy się do podstawowych wartości naszej cywilizacji, w której pełnego uczestnictwa odmawia nam demokratyczna władza naszego kraju. Nie mów fałszywego świadectwa. Nie zabijaj. Kochaj bliźniego swego jak siebie samego.

Razem raźniej, więc kiedy coraz więcej grup społecznych w poczuciu zagrożenia zaczyna bacznie patrzeć władzy na ręce, szansa na wygraną wzrasta. Niespotykaną wcześniej solidarność z gejami i lesbijkami można było już zaobserwować przed dwoma laty, gdy zakazana została Parada Równości w Warszawie, a następnie spacyfikowany przez policję poznański Marsz Tolerancji. Odbyły się wówczas wiece w obronie Konstytucji, gromadzące ludzi, dla których jedną z podstawowych wartości jest prawo do swobodnego głoszenia własnych przekonań. Im dłużej będą trwały rządy Pis-u, takich ludzi będzie coraz więcej. (O ile nie wyemigrują.) Warto wykorzystać ten kapitał i stanąć z nimi w jednym szeregu, by broniąc dotychczasowych pozycji, próbować zdobywać kolejne.

Głos polskich gejów i lesbijek jest teraz słyszalny jak nigdy dotąd. To niebywała okazja i może się nie powtórzyć. Więc pokochajcie, pokochajmy za to PiS. Bez tej miłości wprawdzie można żyć, ale można też być pewnym, że prędzej albo później doprowadzi ona do poczęcia.

11 komentarzyPoczuj różnicę

 • Kuba

  [Re: Poczuj różnicę]

  niestety uważam, zę w polsce nic sie nie zmieni… powiecmy sobie jednak prawdę. To większość głosowala na PiS, większosć nas nie chce, większość uważa nas za chorych… (pozytywne na koniec: nigdy nie poznamy większości polaków :P)

 • Kuba

  [Re: Poczuj różnicę]

  korekta :P: „że” „powiedzmy” tam gdzieś „Ł” i „ś” 😛

 • grzegorzalbert

  [Re: Poczuj różnicę]

  Zmieni się!
  Nasza reprezentacja będzie manifestować 19maja nasze wartosci!

 • Piotr

  [Re: Poczuj różnicę]

  czy głosowała bo nas nie chce? Raczej głosowała bo chciała państwa prawa i tych 3mln mieszkań, które PiSowcy obiecywali. Poza tym ojciec Grzybek dużo głosów podarował dzięki symbiozie Radyjko-PiS. Znam kilku ludzi, którzy głosowali na PiS a są tolerancyjni. Dlatego twoja teoria Kubo odpada, bardziej by się sprawdziła co do tych, którzy głosowali na LPRowców.

 • szymon goldman

  [Re: Poczuj różnicę]

  Zmieni sie – na gorsze – gdy antygejowskie, prawicowe oszołomy z PO dorwą się do władzy.

 • Niph

  [Re: Poczuj różnicę]

  Cos mi sie ten tekst kojarzy z tegorocznym sprawdzianem maturalnym…
  Pozwole sobie zacytowac…

  ŻEGOTA
  Gdy Bóg wygnał grzesznika z rajskiego ogrodu,
  Nie chciał przecie, ażeby człowiek umarł z głodu;
  I rozkazał aniołom zboże przysposobić
  I rozsypać ziarnami po drodze człowieka.
  Przyszedł Adam, znalazł je, obejrzał z daleka
  I odszedł, bo nie wiedział, co ze zbożem robić.
  Aż w nocy przyszedł diabeł mądry i tak rzecze:
  „Niedaremnie tu Pan Bóg rozsypał garść żyta,
  Musi tu być w tych ziarnach jakaś moc ukryta;
  Schowajmy je, nim człowiek ich wartość dociecze.”
  Zrobił rogiem rów w ziemi i nasypał żytem,
  Naplwał i ziemią nakrył, i przybił kopytem; –
  Dumny i rad, że Boże zamiary przeniknął,
  Całym gardłem rozśmiał się i ryknął, i zniknął.
  Aż tu wiosną, na wielkie diabła zadziwienie,
  Wyrasta trawa, kwiecie, kłosy i nasienie.
  O wy! co tylko na świat idziecie północą,
  Chytrość rozumem, a złość nazywacie mocą;
  Kto z was wiarę i wolność znajdzie i zagrzebie,
  Myśli Boga oszukać – oszuka sam siebie.
  [1832]
  Adam Mickiewicz, Dziady część III, Wrocław 1984

 • wojtek

  [Re: Poczuj różnicę]

  fajny tekścik, a jak będzie zobaczymy. Myslalem podobnie jak ty, Przemku, ale obawiam się, że jak wszystko w Polsce, tak i postulowane przez Ciebie pójście na udry z wladzą rozmyje się, rozlezie, rozkraczy, a w końcu ustąpi miejsca nowym „sensacjom”.

 • pip/przemek/autor

  [jeszcze trzeba dodac]

  ze ten tekst powstal z okazji marszu tolerancji w krakowie.

 • Arek

  [Re: Poczuj różnicę]

  Tak, tez myślałem, że bedzie jakis wielki zryw narodowy, a wszyscy siedzą cicho, albo emigrują… Poza tym, jak tu walczyc o nasze prawa, jak coniektózy nawet w gronie rówieśników, kumpli, znajomych, nie chcą sie przyznać że są homo… ?

 • kolonna

  [Re: Poczuj różnicę]

  PiS to, jak to barwnie ujął kiedyś Stalin, „pożyteczni idioci”…….ociężali umysłowo, wiecznie wczorajsi wahabici, z obłędem w oczach i pianą na pysku. Niezdolni do logicznego myślenia dogmatycy. Ośmieszą skutecznie, wszystko czego niby bronią….przejmowanie się nimi to strata czasu. Potkną się o własne nogi.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa