Patriotyzm jutra

Odsłona pierwsza

Zaczęło się od Uschi, która w swoim komunikatorze internetowym dodała opis następujący: „Na Paradę Równości przyniosę biało-czerwona flagę…”. Redaktorka homików.pl zainspirowała się wpisem Agnieszki Graff, która na feministycznym blogu bez jaj (www.stopfanatykom.blox.pl) napisała:

Na następną manifę pro-choice przyniosę polską flagę. To jest mój wniosek ze środy. Potrzebujemy polskich flag, nie za dużo, ale tak, żeby były widoczne. Patriotyzm konstytucyjny. Zwłaszcza, kiedy bronimy Konstytucji.

Od kilku lat mam takie poczucie – najpierw to było niedowierzanie, potem zdumienie, wreszcie solidne wkurzenie – że ktoś mi ukradł Polskę i wszystkie dobre emocje z polskością związane. A to jest do cholery, mój kraj. I to z wyboru mój, bo nawet myślałam o emigracji, ale wróciłam. Lubię ten krajobraz, polską poezję lubię, i pierogi, i wpadanie na ploty do sąsiadki bez zapowiedzi, co u nas uchodzi a gdzie indziej nie, bo tu jakoś serdeczniej jest, taki kraj. No, lubię te klimaty.

Kontekstem wypowiedzi Agnieszki Graff był szturm fanatyków antyaborcyjnych (związanych z wiadomym radiem) na Warszawę pewnego środowego popołudnia oraz równoległa demonstracja pro-choice’owa na Placu Konstytucji, w której wysyłano romanorodzów w kosmos. Grupa nacierająca na sejm mieniła się barwami narodowymi – polskie flagi były wszechobecne, grupa broniąca konstytucji była kolorowa, niesformatowana, pełna baloników i głośnej muzyki.

Odsłona druga

Zasiadamy przed telewizorem. Oglądamy obszerną relację z krakowskiego Marszu Tolerancji. Dziennikarka krąży wśród kontrmanifestantów, a kamera rejestruje wykrzykiwanie przez nich znamiennych haseł, np. „Wypierdalać do Brukseli”, „Rynek krakowski nie gejowski”, „Pedofile lesby geje cała Polska z was się śmieje”. Oto, co mają do powiedzenia przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej:

Idziemy w tym marszu, bo chcemy zatrzymać homoseksualny terroryzm wobec normalnej części społeczeństwa – mówił Marcin Stroński, prezes Okręgu Małopolskiego Młodzieży Wszechpolskiej. Prezes MW Konrad Bonisławski podkreślał z kolei, że to Młodzież Wszechpolska „reprezentuje poglądy »zdrowej« części społeczeństwa”. Jego zdaniem, obecnie mniejszościowe grupy uzurpują sobie prawo do wypowiadania się w imieniu większości Polaków, a temu – jak podkreślił – należy się przeciwstawić. (onet.pl)

Młodzieńcy przeciwni Marszowi Tolerancji spowici są w biel i czerwień. Jak na prawdziwych Polaków przystało. Przed swoim marszem odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Jakby szykowali się na wojnę. W stronę policji chroniącej marsz wykrzykiwano frazy w stylu: „Hańba! Komu przysięgaliście? Rzeczpospolitej czy pedałom? Hańbicie orzełki na czapkach!” (za Magdą Mosiewicz, www.stopfanatykom..blox.pl)

Odsłona trzecia

Forum gazeta.pl, komentarze do artykułu o milionowej demonstracji na ulicach Stanbułu w Turcji w obronie zachowania świeckości państwa. Temat niezwiązany z Polską przekształca się w przepychankę odnośnie polskości i państwa wyznaniowego:

aron2004: jak komuś nie podoba się że Polska jest państwem wyznaniowym, to przecież nikt na siłę w Polsce nie trzyma. Można poprosić o azyl na Białorusi.

babaqba: Ależ to mój kraj, księżulku! To ty jesteś poddanym Watykanu i tam szukaj azylu, zamiast psuć nam nasze państwo! Czy „moralność chrześcijańska” nie przeszkadza ci pasożytować na Polakach?

aron2004: ja nie jestem żadnym poddanym Watykanu, jestem obywatelem Polski – kraju wyznaniowego. A jeżeli tobie się nie podoba Polska wyznaniowa – to wyemigruj na Białoruś. (www.forum.gazeta.pl)

Odsłona czwarta

Rospuda. Do ekologów przychodzą mieszkańcy Augustowa. Media trąbiły o tym na bieżąco. Widzieliśmy tłum Augustowian uzbrojony w drewniane krzyże. Na bezjaju Magda Mosiewicz, świadkini zdarzeń, relacjonuje:

Podobno przyszli uczcić bliskich, którzy zginęli pod kołami tirów. Żeby ich uczcić krzyczeli więc: „Co się gapisz, cwelu?”, „A te laski, jakby je umyć, do czegoś by się może nadały?!”, „W dupe se wsadźcie te świeczki!” (to o zniczach, które zapaliliśmy, bo myśleliśmy, że to w ten sposób czci się zmarłych). Było wymachiwanie krzyżami… (www.stopfanatykom.blox.pl)

Mieszkańcy szli do „ekoterrorystów” (polecam zdjęcia w relacji Magdy Mosiewicz) z pieśnią na ustach: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…”.

„Na Paradę Równości przyniosę biało-czerwoną flagę…”

Obserwujemy Polskę z coraz większym dystansem. Włączamy telewizję, czytamy gazety i informacje w internecie, patrzymy na polityków, którzy rządzą Polską i czujemy, że są z innego świata. Kraj, w którym dzierżą oni dumnie władzę, nieugięcie, „nie na czworakach” przestaje być naszym krajem. To jest ich państwo, ich rząd dusz, ich „cywilizacja życia”, ich „rewolucja moralna”, ich „zero tolerancji”, lustracje i pełna lodówka w spocie wyborczym. Tymczasem odkrywamy, że stopniowo i mimowolnie oddaliśmy pole. Kolejne wykluczenia, kolejne napiętnowania, kolejne granice… Polska? To czy to my, czy to oni?

To tak jak posłuchać typowo polskich „k*rw” rzucanych za granicą i potwornie się wstydzić, przechodzić na język obcy, udawać, że się nie jest z Polski, a na lotnisku stać dumnie w kolejce do odprawy z napisem „Unia Europejska”, obok Anglików, Francuzów, czy Włochów.

A przecież jestem Polką, jestem Polakiem. Mam tak napisane w paszporcie i w innych dokumentach. Jestem i będę.

Myślimy po polsku, mówimy po polsku, upajamy się doskonałymi frazami napisanymi przez polskich mistrzów słowa. Widzimy przodków walczących za Polskę, ginących za nią, cierpiących podczas wojny i żyjących za komuny. Widzimy genialnych Polaków – literatów, artystów, myślicieli, naukowców, odkrywców. I nie czujmy powodu do wstydu i zażenowania z powodu „bycia Polką, bycia Polakiem”. Bo takich powodów nie ma.

Bo Polska to też „MY”. Lesbijki, geje, feministki, ateiści, Żydzi, kolorowi… „MY”, którzy pozwoliliśmy na to, by „ONI” ukradli nam tożsamość, symbole, język i wizję przyszłości.

Gej i lesbijka, niekatolik, kobieta, która chce samostanowić o sobie, „lewacy wszelkiej maści”, kolorowi – wszyscy ci mają „wypi*rdalać” z białej i katolickiej Polski, jak głoszą na ulicach „prawdziwi patrioci”. Najlepiej do Brukseli, która stała się fantazmatyczną krainą wszystkiego co złe, bo niepolskie.

Nie chcemy umoczyć się w ściekach wyzwisk, przemocy, fałszu i agresji. Usuwamy się, by nie prowokować. Godzimy się na to chowając za tęczową flagą przed zmasowanymi atakami rycerzy krzyża i „polskości”. Oddajemy „IM” nasze symbole, naszą wolę, nasze korzenie, naszą Polskę…

Tymczasem w Polsce musi się dla nas znaleźć przestrzeń. Z prostego powodu: nigdzie się nie wybieramy! Żyjemy tutaj, nawet jeśli kiedyś wyjadę za granicę na dłużej, zapewne wrócimy. Nawet jeśli robi się coraz ciaśniej, to chcemy tutaj być. W naszym kraju, w naszej Polsce. Mówić w swoim języku, myśleć w swoim języku. Żaden młodzieniec patriota, żaden polityk nie mają prawa, machając przed nosem polską flagą mówić, gdzie jest moje miejsce i jak mam żyć.

Jestem gejem – prawdziwym Polakiem. Jestem lesbijką – polską patriotką. Tu jest nasz dom. Dlatego brońmy Polski dla Polaków! Zechciejmy Polski tolerancyjnej, wolnej w wyrażaniu poglądów, wieloświatopoglądowej, kolorowej, wolnej od ksenofobii i związanej z nią przemocy i agresji. Jako Polacy mam prawo do biało-czerwonej flagi takie samo, jak młodzieńcy i osoby w beretach. I mamy prawo być z tego dumni!

Dlatego na Paradę równości przynieśmy polskie flagi. Niech powiewają obok flag tęczowych. Niech się przenikają. Parafrazując przytoczone słowa Agnieszki: „nie musi być ich dużo, ale tak, żeby były widoczne…”.

12 komentarzyPatriotyzm jutra

 • royte_pomerantsn

  [Re: Patriotyzm jutra]

  Znakomity pomysł :D. Łysym chłopcom opadną kopary, a nam sie dostanie za beszczeszczenie symbolu narodowego :D. No bo jak to, pedał/lesba dotyka flagi???

  Weźmy ich jak najwięcej, koniecznie!

 • hyakintos

  [super tekst i super pomysl!!!]

  bardzo dobry pomysl.to przeciez moj kraj!

 • idlxb

  [Re: Patriotyzm jutra]

  🙂
  To co zaśpiewamy razem z wszechpolakami ?

 • antoś

  [Re: Patriotyzm jutra]

  JESZCZE POLSKA…….

  tak!!!!!!

  to też NASZE!! nie ich!!

 • Paolllo

  [Re: Patriotyzm jutra]

  egzotyczny pomysł. Nie będę na siłę czuł się Polakiem, skoro Polska mnie nienawidzi. Ciarki mnie przechodzą gdy słyszę słowo „Polska” – zaczynam się bać… Niestety, ale „typowy” Polak to homofob, ślepo zapatrzony w swój kościółek i proboszcza. Niestety, ale nie da się tego stada zmienić, pozostaje czekać aż wymrze ono i jego wnuki. Może wtedy się coś na tej pięknej i naturalnej ziemi polskiej zmieni…

 • Niph

  [Re: Patriotyzm jutra]

  Swietny artykol, i pomysl rowniez…
  Szkoda tylko ze wroclaw – miasto wolnosci – pozbawione jest ruchu LGBT ktory by bylo widac i moznaby sie przylaczyc…

 • pavle

  [do Paolllo]

  do Paolllo: spokojnie, Polska Cię nie nienawidzi. tych paru baranków wycierających sobie buzie sztandarem narodowym – to nie jest Polska. stereotypowy Polak-homofob to też nie jest reguła, to są przypadki, a nie większość. pozdrawiam,

 • YAGA Z 3-city

  [Re: Patriotyzm jutra]

  ==BRAVO!–W NASZEJ TęCZOWEJ FLADZE TEż JEST KOLOR BIAłY I CZERWONY!–TO TEż NASZE GEJOWSKO-LESBIJSKIE KOLORY!–JESTEśMY theBEST!

 • Jacek

  [Re: Patriotyzm jutra]

  Bardzo slusznie! Widzialem dzis przynajmniej jedna flage bialo-czerwona.

 • ww

  [Re: Patriotyzm jutra]

  Pomysł trafiony (:

 • Uschi

  [Re: Patriotyzm jutra]

  Polskich flag było na Paradzie ze cztery ;>. No ale zawsze to coś :D. Odebraliśmy monopol :).

 • Puppet

  [Re: Patriotyzm jutra]

  w tym roku nie moglem byc na paradzie ale bylem rok temu i jako jedyny mialem bialo-czerwona flage..:)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa