Krajobraz po marszu

Oświadczenie organizatorów Dni Równości

Szanowni Państwo !!!

Niniejszym ogłaszamy „Dni Równości” za zamknięte. Ten rok był rokiem przełomowym. Dni Równości nie tylko były do tej pory największym świętem społeczności LGBT ale też pod wieloma aspektami był wyjątkowy. Podsumowując:

1) po raz pierwszy z inicjatywy Fundacji Równości rozpoczął się ogólnopolski bojkot firmy ubezpieczeniowej Warta która zamiast kierować się europejskimi standardami obsługi klienta, za pośrednictwem swojego przedstawiciela pokazała homofobiczną drugą twarz
2) do prokuratury i komendy stołecznej policji zostały zgłoszone powiadomienia o przestępstwie w związku z mailami z pogróżkami skierowanymi do organizatorów
3) nigdy wcześniej Parada Równości nie liczyła takiej ilości uczestników i tylu platform
4) nigdy wcześniej festiwal filmowy nie skończył się takim sukcesem pod kierownictwem znanego krytyka filmowego Bartosza Żurawieckiego przy współpracy z wieloma wolontariuszami
5) nigdy wcześniej debata polityczna nie była tak bogata w rzeczowe argumenty ZA
6) nigdy wcześniej w Dniach Równości nie uczestniczyło tylu polityków zagranicznych parlamentów niemieckiego, szwedzkiego czy w końcu europejskiego
7) nigdy wcześniej Fundacja Równości nie przyznawała nagrody „Hiacynt” – nagrody normalności

Wszystkie te działania były podyktowane nie tylko poczuciem obowiązku, ale przede wszystkim wiarą w słuszną sprawę. Każdego roku naszym celem było przygotować imprezę jeszcze lepszą i jeszcze bogatszą w wydarzenia kulturalne. Jednym z wydarzeń Dni Równości był koncert Kayah i Reni Jusis, który miał być nie tylko zwieńczeniem naszej pracy, ale też nagrodą dla wszystkich, którzy wierzyli w słuszność wyznawanych przez nas idei. Wycofanie się w ostatniej chwili sponsora głównego, żmudne tygodniowe negocjacje wynagrodzenia artystów, poszukiwania odpowiedniego miejsca do przeprowadzenia koncertu galowego by jak najbardziej obniżyć cenę biletów, to wszystko zdawało się nie mieć miejsca kiedy istniało w nas przeświadczenie, że nie robimy tego wyłącznie dla siebie. Koncert celowo rozpoczęliśmy o tak wczesnej porze godz.19, by wspierające święto społeczności LGBT kluby mogły powitać gości zaraz po nim o godz. 23.

Fundacja Równości jest organizacją pozarządową nie prowadząca działalności gospodarczej a więc nie jest nastawiona na zysk. Wszelkie nie wydane środki finansowe przeznaczane są na cele statutowe czyli wspierają kolejne Dni Równości. Wbrew obiegowym opiniom jako organizatorzy nie otrzymujemy za swoją pracę żadnego wynagrodzenia ani nie czerpiemy żadnych innych korzyści finansowych. Całą naszą pracę wykonujemy bezpłatnie, jednocześnie pracując w swoich zawodach. Dla osób zainteresowanych Fundacja jest w stanie przedstawić sprawozdanie finansowe za 2006 r. W tym roku jednak postanowiliśmy zrezygnować z nadwyżki w kasie fundacji, dlatego zdecydowaliśmy się na ustalenie ceny biletu na koncert na poziomie 35 zł, co jedynie pokrywało koszty jego organizacji. Cena wydawała nam się na tyle atrakcyjna by przyciągnąć tysięczną liczbę uczestników a biorąc pod uwagę, że celem jest wsparcie finansowe dla fundacji byliśmy pewni obecności widzów w takiej ilości. Dlatego ogromnym zaskoczeniem była dla nas tak niska frekwencja (300 widzów) dowiadując się jednocześnie o zapełnionych po brzegi klubach nocnych. Z zaskoczeniem pojawiło się jednocześnie rozgoryczenie takim stanem rzeczy. Sytuacja ta spowodowała zakończenie tegorocznych Dni Równości z deficytem na poziomie ok. 24 000 zł.

W związku z powyższym Zarząd Fundacji podjął decyzje o skierowaniu do Fundatorów rezygnacji z zajmowanych stanowisk jednocześnie informując, że jako odpowiedzialny za wszelkie aspekty finansowe, pokrył wszystkie zobowiązania wobec kontrahentów z prywatnych środków. Zarząd pozostanie do dyspozycji Fundatorów do momentu wybrania nowego kierownictwa lub decyzji o rozwiązaniu Fundacji Równości.

Z poważaniem
Tomasz Bączkowski
Prezes Fundacji

Adam Biskupiak
Wiceprezes Fundacji

10 komentarzyKrajobraz po marszu

 • marcin

  [Re: Krajobraz po marszu]

  Mozna by jasniej? Rzeczywiscie dramat. Kto teraz zorganizuje parade?? Nie wyobrazam sobie nikogo innego – reszta absolutnie sie nie nadaje. Pan Baczkowski byl z zewnatrz, przez to wiarygodny i ponad podzialami – dlatego taki sprawny. Jak teraz dzialaczki dostana wolna reke, to sie pozabijaja torebkami i nic dobrego z tego nie wyjdzie.
  Nie bylem na koncercie, bo ubiegloroczny zupelnie mi sie nie podobal. Moze na przyszlosc nie urzadzac takich duzych imprez i ograniczyc sie do klubow, jak 2 lata temu w Paradajsie – zwlaszcza kiedy nie ma sponsorow.
  Jednak by byc lojalnym jestem gotow dac te 35zl dla sprawy, tylko nurtuje mnie, czy jedno: czy strata jest wina organizatorow, ktorzy nie zabezpieczyli sie i nie przewidzieli wyborow polskich gej/les, czy wina tych drugich za „brak lojalnosci”. Bo jest to niejednoznaczne.
  Wydaje mi sie, ze aspekt parady – clou programu – jest poza tym.

  Wielki szacunek jednak nalezy sie organizatorom za ich dzialalnosc i takowe holdy niniejszym skladam.

 • PhonOtwock

  [Re: Krajobraz po marszu]

  Problemem okazało się to że jako organizatorzy sądziliśmy iż po zeszłorocznych ok 1000 sprzedanych biletach przy Jimim Somervillu w tym roku przy gwiazdach pokroju Kayah i Reni osiągnięcie 1000 sprzedanych biletów (zwrot kosztów) będzie jak najbardziej osiągalny. Niestety zarząd się przeliczył, i Dni Równości zostały zakończone deficytem fundacji, który został pokryty z prywatnych środków zarządu.
  I dlatego również zarząd zrezygnował z dalszego kierowania działaniom fundacji.

 • Łukasz Pałucki

  [Re: Krajobraz po marszu]

  Niech Biedroń zapłaci np. z wpływów z Navigaytora. Skoro zarobił dzięki Paradzie – to może ją wspomóc

 • teddy

  [Re: Krajobraz po marszu]

  Przecież tego Navigaytora nie ma!!
  Czy ty tego nie rozumiesz Santi? A moze SDPL się dorzuci?

 • teddy

  [Re: Krajobraz po marszu]

  Przecież tego Navigaytora nie ma!! Skąd Ty bierzesz takie informacje? Ja szukałem tej mapki w kilku klubach warszawskich i nigdzie ich tam nie ma. Dziwne. A moze SDPL się dorzuci?

 • bryk

  [Re: Krajobraz po marszu]

  Palucki przypomina mi troche MW, ktora klepie ciagle te same utarte hasla. Moze czas zmienic repetuar?

 • podreczny

  [Re: Krajobraz po marszu]

  zawsze miałem wrażenie, że parada za późno zaczyna startowac z promocją.
  Kasa na jej organizacje powinn być zbierana juz z pól roku wsześniej a nawat na imprezach zaraz po paradzie a konto tej w nastepnym roku Dobrze jest wykorzystać emocje tego szczególnego dnia.
  Jestem z ty co nie uczestnicza w paradzie ale mają duzy szacunek i wdzięczność dla organizatorów, że robia coś ZA MNIE.
  Bez względu na przeróżne środowiskowe anse staram sie wplacić parę groszy na konto organizatorów. Myśl, ze takich jak ja jest jeszcze pare setek.
  A gdyby kampania organizacyjna trwała na portalach cały rok, miała swoje etapy, odliczanie niczym kampania wprowadzania nowej marki czegoś tam a przy okazji namawiała na wpłaty przez caly rok to budżet powinien być klarowny jeszcze przed majem.
  To sa luźne uwagi. Naszych w szeregach profesjonalnych firm reklamowych jest ponoć legion więc bylo by skąd skopiować sprawdzone scenariusze.

  PS. Serdzecznie dziekuje za tegoroczna paradę! Z Gdańska wyglądała super! Bylem z niej dumny!!!

 • est_est_est

  [Re: Krajobraz po marszu]

  300 osób to i tak dużo.
  Widać, że zrobiliście towarzysze kupę nikomu niepotrzebnej roboty.
  I po co, dla rozgłosu? jak widać drogo to kosztowało.
  Na przyszłość radzę kierować się zasadą: minimum kosztów maksimum lansu.

 • morgiana

  [Re: Krajobraz po marszu]

  święte słowa. Było przewidzieć. Ludzie wolą kluby, chcą się pobawić. Było umówić się co do sponsoringu z klubami, które na paradzie zarobiły. Bo zarobiły. Ktoś liczył na to że 1000 osób zrezygnuje z lansu w klubach by pójść na koncert Reni? Litości. „Gwiazdy tego pokroju” można za darmo na zmaganiach miast Warki zobaczyć. A Lans w obecości tylu zagranicznych gości i w takiej atmosferze zdarza się raz do roku ;p Nie mniej jednak trzymam kciuki i ciekawa jestem jak idzie zbiórka pieniędzy, bo slyszałam ze sie odbywa. Ktoś wie?

 • Bartek

  [Re: Krajobraz po marszu]

  Mam nadzieję że trudności finansowe zostaną przezwyciężone, sytuacja napewno jest nie do pozadroszczenia.
  Proponuję zrzutkę na ten cel. parada była nawiększym sukcesem i nalezy się organizatorom jakieś wsparcie. Sam przeznaczyłem stówkę , ważne żeby nie zaprzepaścić tego co już udało się osiągnąć.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa