Sport gejowski? A i owszem!!!


Wielu z Was pewnie nie spotkało się z czymś takim jak sport gejowski! Pamiętam, że jak chodziłem na swoje pierwsze w życiu randki i mówiłem, że uprawiam sport, to mój rozmówca najczęściej robił „wielkie oczy” i kiwał z niedowierzania głową. Wyrosłem więc w przeświadczeniu, że bycie gejem i bycie sportowcem to coś nietypowego i… jeszcze długo w takim przeświadczeniu trwałem. Był nawet taki okres w rozwoju mojej tożsamości, że myślałem sobie: „jestem jakiś dziwny, przecież geje nie uprawiają sportu”.

Być może myślałbym tak do dziś, gdyby nie jedna informacja o Xmas Tournament na homikach. Na stronce pojawił się link do siatkarskiego turnieju dla gejów we Frankfurcie. Przetarłem oczy i… kliknąłem! Okazało się, że to możliwe, a jako że siatkówka to mój ulubiony sport, zapisałem się na tenże turniej. Nie wiedziałem czego się spodziewać po tego typu imprezie, ale kiedy się na niej już znalazłem, okazało się, że gejów uprawiających sport jest mnóstwo. W turnieju startowało 27 drużyn, a podobno nie jest to rekord na tego typu spotkaniach!

Tak zaczęła się moja przygoda z siatkówką gejowską. Na turnieju poznałem jedyną wówczas polską drużynę – chłopaków z Warszawy! Okazało się, że spotykają się już kilka miesięcy i mają całkiem niezłą frekwencję na treningach. Ja niestety nie mogłem w tych treningach uczestniczyć ponieważ mieszkam daleko od stolicy, a dojeżdżać tam na dwie godziny grania to już dla mnie heroizm

Wpadł mi więc do głowy pomysł nietypowy Postanowiłem stworzyć taką drużynę na Śląsku, gdzie mieszkam. Założyłem więc profil na jednym z portali randkowych i czekałem. Czekałem, czekałem i się doczekałem! Zgłoszenia zaczęły napływać już po dwóch dniach. Były tez niestety negatywne komentarze typu: cioty to powinny rzucać torebkami a nie odbijać piłkę, ale nie zrażało mnie to! Chętnych przybywało i musiało dojść do pierwszego spotkania!

Na pierwszym treningu było nas „tylko” sześciu, ale atmosfera jaką udało nam się stworzyć była wyjątkowa. To było spotkanie chłopaków, którzy chcą spędzić swój czas wolny inaczej niż zazwyczaj. To, że byliśmy (jesteśmy) gejami nie miało wtedy znaczenia. Po prostu pograliśmy sobie w siatkę, na poziomie, bez podtekstów erotycznych Piszę o tym celowo, bo już nie raz zgłaszały się do mnie osoby, które były bardziej zainteresowane tym, czy razem bierzemy prysznic po treningu niż tym, jaki jest poziom sportowy. Takie osoby staram się omijać, na razie skutecznie Na piwku po treningu (a co tam – w końcu nie jesteśmy zawodowcami) dobrze nam się rozmawiało i cały ten czas spędziliśmy ze sobą w naprawdę życzliwym klimacie!

Drużyna zaczęła się rozwijać: pojawiali się nowi gracze, odbywały się kolejne treningi i spotkania, pojawiły się ambitne plany! Moim marzeniem stało się zorganizowanie w Polsce NIEOFICJALNEJ LIGI SIATKARSKIEJ dla gejów! Coraz bliżej do realizacji tych marzeń! Obecnie funkcjonują już trzy drużyny w Polsce: Warszawa, Śląsk i Poznań. Jest szansa na rozwój siatkówki także w okolicach Wrocławia i na Pomorzu. Kiedy będzie już 5-10 drużyn, można by organizować regularne turnieje i postarać się o profesjonalną otoczkę do tego wszystkiego! To przed nami… A co już było?

Odbyło się pierwsze w Polsce spotkanie siatkarskie dwóch drużyn gejowskich! Spotkaliśmy się w Warszawie. Tamtejsze chłopaki zaprosiły nas na sparing! Czuliśmy się częścią tworzącej się historii Kiedy Romek już odejdzie, będą tego uczyć w szkołach Pojechaliśmy w bojowych nastrojach z Katowic w ośmioosobowym składzie. Po sympatycznym przywitaniu i wspólnym obiedzie udaliśmy się na salę. Okazało się, że chłopaków ze stolicy jest sporo – przyszło 12 osób! Zaczęliśmy grać…

Mecz miał emocjonujący przebieg. Obie drużyny podeszły do niego bardzo poważnie. Było wiele imponujących ataków, udanych bloków i ekwilibrystycznych obron. Poziom meczu był całkiem wysoki. Myślę, że gdyby na tym meczu byli kibice to satysfakcjonowało by ich widowisko sportowe i pewnie nie domyślili by się, że po boisku hasają sami geje A gdyby patrzyli na nas geje, to zapewne byliby zdziwieni, że „branża” tak sobie radzi z piłką

Jako, że nie graliśmy do trzech wygranych setów (tak jak powinno być), a po prostu wykorzystaliśmy cały czas wynajęcia sali, wynik brzmiał 5:0. Tym razem wygrała drużyna Śląska, ale trzeba zaznaczyć, że mecz był bardzo zacięty i, choć wynik na to nie wskazuje, walka trwała do ostatnich piłek w secie. Większość z partii zakończyła się nieznaczną przewagą Ślązaków Najważniejsza dla mnie była jednak atmosfera! Nie tylko graliśmy fair play, ale przede wszystkim w sympatycznych nastrojach i z szacunkiem dla przeciwnika. Myślę, że ten sparing jest początkiem poważnego rozwoju siatkówki gejowskiej w Polsce! Czekamy na kolejne drużyny i kolejne spotkania! Zainteresowanych zapraszam do kontakt poprzez Redakcję „homików”.

Autorzy:

zdjęcie Siatkarz

Siatkarz

felietonista, pisarz, wykładowca przedmiotów psychologicznych, tłumacz literatury słowackiej, a także aktywista promujący sport w środowisku LGBT. W życiu osobistym miłośnik sportu, dobrej książki i spokojnych pubów.

387 komentarzySport gejowski? A i owszem!!!

 • [FAKT, NA SPORT JESTEM JUŻ ZA STARA…]

  … poza tym zawsze go nie cierpiałem! Ale te wspólne prysznice, to naprawdę świetny pomysł. Mam nadzieję, iż już go wypróbowaliście…

 • MArcin

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  Świetnie! Brawo chłopaki!

 • Tomek

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  w_kasprzak: To nie oto chodzi chyba w tym co bylo napisane powyzej…. to bardzo fajne ze niektorzy ludzie maja cos w glowie wiecej niz sex i wspolne macanie sie pod prysznicami – bo tu chodzi o spedzanie wspolnego czasu, wspolna pasje, sport i dobra zabawe.

  Nie wiem dlaczego wiekszosc gejow na dzien dobry mysli sobie – mecz meczem ale pozniej bedzie prysznic…. taaaa…..

 • eremos

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  A może jest ktoś z Krakowa kto chciałby pobiegac? Błonia, Bulwary Wiślane lub Puszcza Niepołomicka? Ja na razie biegam sam. 6 maja w Krakowie jest Maraton – myślę o starcie. Pozdrawiam.

 • Kanapka

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  Muszę Wam przyznać, chłopaki, że to wspaniała inicjatywa! Pozdrawiam i życzę sukcesów sportowych.

 • prawnik

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  wszyscy, którzy spotkali się z jakąkolwiek dyskryminacją w sporcie – grupa prawna Kampanii Przeciw Homofobii prosi o kontakt. Jestesmy w kontakcie z Ministerstwem Sportu, które interesuje się przypadkami łamania zasady równości w dostępie do sportu. Zapewniamy pełną anonimowość.
  Przypadki dyskryminacji to np. odmowa wynajęcia sali, szykany lub wyśmiewanie orientacji seksualnej zawodników, chamskie odzywki kibiców itd.
  swoje mejla można przesyłać na prawnik@kampania.org.pl

 • Vittu

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  Brawo, tak trzymać! Mam nadzieję, Szanowny Autorze, że uda Ci się zbudować ligę.
  A teraz trochę prywaty – jako, że znam Szanownego Autora: Oszukali mnie!!! :))

 • Rafik

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  no muszę przyznać robi wielkie wrażenie, ciesze sie że powstała taka drużyna przynajmniej ci z nas ktorzy lubią lub uwielbiają sport bedą mogli teraz pograć sobie i spotkać sie w miłej atmosferze (ze świetnymi inteligentnymi chlopakami ktorzy wiele maja do zaoferowania – NIE CHODZI MI TU O SEX CZY INNE BADZIEWIA)

  Co do pryszniców nie ma co wypróbowywać. Spotykamy sie po to by pograć i bawić się sportem a nie po to by wlazić z kimś pod prysznić etc.

  po drugie dzieki chłopaki świetnie się z wami gra i mam nadzieje że nasza drużyna rozrosnie sie nie tylko w sile ale i liczebności. Dzieki za to że jetseście normalni i myslicie głową a nie główka oraz za to chcecie zmienić coś w tej szarej rzeczywistości polskiej.

 • Twoje imię grzes

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  Bardzo ciekawa incjatywa Gratuluje pomysłu a takze niesamowitego wysiłku i pracy która niewatpliwie musiałes włozyc by powstalo cos tak bardzo ambitnego i na dodatek w naszym kraju Mozna porownac to do staran polski o euro 2012 – 95 % stukalo sie w glowe a 5 % wierzylo Cud ? Nie – poprostu energia, zapał i własciwy człowiek na odpowiednim miejscu Jesli do tego znajdzie grupe zapalencow ktorzy kochaja sport i poswiecaja swoj czas na aktywny wypoczynek to tylko sie cieszyc Oby wiecej tak pozytywnie zakreconych ludzi P.S Co do prysznicu To chyba kazdy normalny kolo go bierze po wysilku jesli ma okazje do tego 🙂 Z tego co jest napisane to chlopaki w gre wkladaja bardzo duzo serca i wysiłku a wiec woda jest wskazana Dla zwolenikow nagich cial dobra rada – zaczekajcie na lato i plaze nudystow bedzie to mniej kosztowne niz niesamowity wysilek ktory oni wkladaja by sie wykapac Pozdrowienia dla sportowcow

 • Marcin

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  Hej!
  Wszystkich kolegow z Warszawy i okolic, ktorzy chca sie przylaczyc do gry w siatkowke zapraszam!
  Wiecej dowiecie sie (gdzie i o ktorej) na stronie naszego klubu: http://www.volup.pl
  Pozdrawiam i do zobaczenia!
  Marcin
  PS: W dlugi weekend udajemy sie do Pragi na turniej, druzyna ze Slaska tez tam jedzie – wiec mamy nadzieje ze bedzie szansa na rewanz ;-)!

 • aquarius

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  świetna inicjatywa,osobiście uważam,że większość z „nas” powinna uprawiać jakiś sport,mam na myśli gejów,bo potem się biorą takie stereotypy o delikatnej ciotce z rachitycznymi ramionkami,sam trenuję przekrojowo ok 9lat,odnośnie seksu,nawet mi do głowy nie przyszło postrzegać kolegów z treningu za obiekt seksualny,pozdrawiam i zachęcam do sportu,biegajcie chociaż,lepsze to niż siedzieć,

 • Asia

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  ja również znam Szanownego Autora i temat nie jest mi obcy, ale nie wiedziałam, że jest już to w tak zaawansowanym stadium 🙂 życzę powodzenia i trzymam kciuki. a znając Autora – NA PEWNO sie uda i jeszcze o nim bedzie glosno (no chyba ze tego nie chce ;))) )

 • QUASIMODO

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  GRATULACJE tak trzymać a może kręgle panowie???

 • Lukasz

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  To ja mam dla was kolejna niespodzianke :))) Jako, ze kiedys na samym poczatku uczestniczylem w organizacji tej ekipy siatkowkowej i nadal mocno jej kibicuje, postanowilem zorganizowac 1 miedzynarodowy sparing w Warszawie. Mieszkam teraz w Londynie i wlasnie rozeslalem maila z propozycja wypadu siatkowkowo-integracyjnego na weekend do Wawy wsrod chlopakow z klubu i … chyba bedziemy musieli wyczarterowac samolot, bo tylu jest chetnych. :))) Tymczasem do zoabczenia w Pradze. 🙂

 • OLOtrolo

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  Witam!
  jako człowiek z branzy sportowej bardzo popieram,
  co prawda nie przyłożyłem nigdy ręki do rozwoju poziomu siatkarskiego autora, ale jako jego nauczyciel wf starałem się w pewnym momencie dbać o rozwój jego ogólnej sprawności fizycznej dlatego też ośmielę się stwierdzić że jestem z niego bardzo dumny, dumny z tego że go znam, z tego że był moim uczniem,a ja mogłem być jego nauczycielem, a teraz „uczeń przerósł mistrza” i to nie tylko w siatkówce(bo w tym był zawsze dużo,dużo lepszy) ale w innych dziedzinach-Ty już wiesz w jakich!!!
  pozdrawiam Cię i wszyscy moi bliscy są z Tobą !!! 🙂

 • marek:>

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  Jestem pelen uznania dla calej druzyny!!nie spodziewalem sie ze tak sie zzyjemy i zgramy!!Z takim podejsciem mozemy duzo zdzialac!!!dziekuje ze was poznalem!!!!

 • Autor

  [Sport gejowski? A i owszem!!!]

  To bardzo miłe, że artykulik nie został bez odpowiedzi! Jest to dowód na to, że sport gejowski jest mozliwy i że warto w niego inwestować. Te komentarze dodają mi skrzydeł. Czytając je, mam jeszcze więcej zapału do zrealizowania idei:) Dzięki za wsparcie! Pozdrawiam Was serdecznie:)

 • Joga

  [Joga w KPH]

  Żeby dorzucić kamyczek do sportowego ogródka – w siedzibie Kampanii Przeciw Homofobii w Warszawie od kilku miesięcy odbywają się 3 razy w tygodniu zajęcia w ramach tzw. „Rainbowe Yoga”. Zajęcia obywają się w godzinach wieczornych, średnia liczba osób na zajeciach to ok.7 -8. Atmosfera jest naprawde fajna, ludzie są extra a prowadzący jogin i joginka – niezwykle serdeczni.
  niech żyje gojowsko – lesbijski sport pod każdą postacią!!!

 • Uschi

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  A dziewczyny grają w nogę, o czym regularnie informują na łamach tego portalu (też) 😉

 • YARO

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  ***BRAVO!–POWER POLSKICH GAY’s!–ZYCZę DUżO SIłY I SZCZEśCIA!—POZDRO Z 3-CITY!

 • Glimmer

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  A wiecie, że autor to mój Mąż?? 😀 Serio i jestem z niego cholernie dumny!! Powiem Wam, że na początku byłem bardzo sceptycznie nastawiony do pierwszego spotkania-treningu… Taka inicjatywa mogła przyciągnąć frajerów myślących tylko o jednym… Jak ja się myliłem :] Autor wyselekcjonował tych, którzy naprawdę chcą pograć w siatkę i zaprosił ich (nas) na trening a reszcie szukającej przygód podziękował. Tworzymy świetną ekipę. A najpiękniejsze jest to, że dzięki tej drużynie znalazłem człowieka, z którym chcę spędzić resztę życia! Kocham Cię Pigeon!

  Pozdrawiam chłopaków z drużyny Śląskiej a także Warszawskiej! Do zobaczenia w Pradze!!

 • Jimmy

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  GRATULUJE

 • Anuś

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  szczerze popieram cos takiego jak sport gejowski. W koncu sport to najlepszy sposob, zeby byc w formie i swietnie wygladac!!
  btw. to jedyny chyba w Polsce portal, gdzie komentarze facetow sa bardzo mile i pozbawione chamstwa.

 • IQB

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  Myślałem, że sport jest aseksualny, niezależny od orientacji.

 • jasiek

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  A ja juz myslalem ze jestem jedynym grajacym w siatkowke polskim gejem 🙂
  Szkoda ze jestem za Oceanem w innym wypadku chetnie bym sie przylaczyl albo i zorganizowal jakas druzyne w okolicach Lodzi. Ale co sie odwlecze…
  Poza tym pomyslalem sobie o mistrzostwach Europy w siatkowce gejow w 2008 roku. Mogly by sie one odbyc w Polsce. To dobiero byla by historia 🙂 Pozazdroscilem Murkom, Gruszkom i innym :))
  A tak wlasciwie to kocham siatke…
  Moze ktos napisze? jarebis@yahoo.com

 • lori

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  powiem tak:
  co tam berlin praga i inne.
  zobaczycie co bedzie w trojmiescie next year – 2009!

 • Piotr

  [Re: Sport gejowski? A i owszem!!!]

  Dla mnie sport jest sportem – niezaleznie od seksualności. Fajnie, że jest towarzystwo, rozumiem, że w gronie osób, które wiedzą i akceptują homoseksualność mozna czuć się swobodniej – ale czy jest jeszcze jakis inny argument na to by wyróżniac tworzyć inne gejowskie albo i niegejowskie etykietki i enklawy: sport? kultura? moda? muzyka? co jeszcze…?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa