Kraków pomaszerował


Kraków pomaszerował tak jak mógł: otoczony kordonami policji uzbrojonej po zęby i w obecności agresywnie nastawionych wszechpolaków. Był to marsz tolerancji w polskim (szczególnie krakowskim) wydaniu. O ile parady w Warszawie kojarzą mi się z dobrą zabawą, swoistą fiestą, luzem – o tyle małopolskie marsze zawsze przypominają mi, jak wiele w kwestii tolerancji i dyskursu o inności jest w tym kraju do zrobienia.

Marsz był częścią festiwalu trwającego od 19 do 22 kwietnia, zorganizowanego przez Fundację „Kultura dla Tolerancji”, któremu patronował nasz skromny portal. Zaczął się niedługo po wyznaczonej godzinie 13 na placu Matejki. Policja dopisała – miałam wrażenie, że wyćwiczona przez lata ubiegłe po raz pierwszy stanęła na wysokości zadania – i nie pozwoliła na bezpośrednią konfrontację. Nikt z uczestników marszu nie został ranny.

Jak było? Kolorowo (na zdjęciach), głośno, wspólnotowo, radośnie. Przyjechało dużo gości z zagranicy. Nie było niebezpiecznie – w porównaniu do lat ubiegłych – jest to najważniejsza różnica. Dzięki policji. Tylko i wyłącznie.

Mieliśmy wejść na Rynek i to się nie udało. Początek marszu dotarł do 1/4 jego szerokości i policja kazała czekać na decyzje. Co się działo w międzyczasie – tego można się tylko domyśleć po tym, że kiedy marsz po dłuższym oczekiwaniu posunął się o kilkanaście metrów dalej, wszedł na bardzo śliską powierzchnie rynku i ja i osoby wokół mnie zaczęły się skarżyć na drażniący zapach i drapanie w gardle. Czekaliśmy kolejne 15–20 minut i zapadła decyzja, że na Rynek nie wchodzimy. Że lepiej (bezpieczniej) będzie, jak marsz zakończy się w tym punkcie. Dlatego też takie zdjęcia kończą moją fotorelacje.

Szkoda, że hasła otwartości na inność wywołują taką agresję, że jawna homofobia lub jej przejawy nie są ciągle żadnym obciachem.

Podczas Marszu rozdanych zostało 200 egzemplarzy pierwszej (a więc historycznej ;)) gazetki portalu homiki.pl

****
Fotografie w kolejności chronologicznej.

…a tak wyglądał rynek po rozejściu się marszu tolerancji

Autorką wszystkich zdjęć jest kasia_encanto.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Autorzy:

zdjęcie kasia_encanto

kasia_encanto

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 164; nazwa: kasia_encanto

9 komentarzyKraków pomaszerował

 • Arek

  [Re: Kraków pomaszerował]

  Ładnie, tęczowo, kolorowo 🙂 Wyglądało to wszytsko na fotkach jak tęczowa rewolucja na którą czas najwyższy w tym kraju 🙂

  PS – Kasiu, świetna jest ta fota z tęczową flagą i papieżem w oknie :))

 • Lid

  [Re: Kraków pomaszerował]

  Świetna relacja marszowa 🙂 a w Krakowie było bardzo fajnie, przez marszem mały strach (uzasadniony po widoku zbierających się wszechpoli na rynku i warjacji z poprzednich lat) ale dzięki dużej liczbie policji, poszło spokojnie mino paru martwych nienarodzonych kurcząt. Kasia brawo relacji 🙂

 • Marcin

  [Re: Kraków pomaszerował]

  Suuuper!

  Fajnie, że Homiki mają swoją relację.

 • ww

  [Re: Kraków pomaszerował]

  Patrząc na zdęcia wszechpolaków muszę przyznać – naprawdę wygląda to groźnie.
  Świetne zdjęcie tej flagi powiewającej nad krakowem 🙂

 • QUASIMODO

  [Re: Kraków pomaszerował]

  „Nie bolą was dupy” (patrz foto) żenada i kto tu myśli tylko m o seksie??? Co do Marszu, jak widać z relacji i foto jestem podważeniem. Brawo dla uczestników. W tych chwilach byłem z Wa,mi duchem GAY WAY, GAY PRIDE

 • Plywak

  [Marsz Tolerancji chca usunać z Wikipedii!]

  Zaprostuj!
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:SDU/Marsz_Tolerancji

 • Maciek

  [Re: Kraków pomaszerował]

  nie bylem cialem, bylem duchem, marzy sie kiedys chocby namiastka takiej Europride, na jakiej byłem w tamtym roku z przyjaciolmi w Londynie, dziesiątki tysiecy ludzi, miasto dosłownie całe teczowe, puby i kluby pekajace w szwach, swieto, a na czele mer Londynu Pan Livingston, Bob Geldof, sir Ian McKellen i otwierajaca kilkudziesiecioosbowa grupa Gay Police. Lzy w oczach, lzy ducmy, radosci, ze mozna normalnie i łzy zalu ze nie nad Wisłą.

 • chlopak

  [Re: Kraków pomaszerował]

  Świetne to foto powiewajacej flagi z rynkeim w tle, aż się łza w oku kręci 🙂

 • stabat

  [Re: Kraków pomaszerował]

  i swietne baloniki!To dlatego jak w koncu dotarlam na rynek, juz nikogo nie bylo. Smutne. Kiedys musze sie wybrac do W-wy.pozdarawiam wszystkich homikow i of course homiczki i gratuluje autorce swietnych zdjec!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa