Apel do mieszkańców Krakowa

W związku z organizacją marszu narodowców otrzymaliśmy wspólne oświadczenie krakowskich organizacji pozarządowych, które sprzeciwiają się marszowi Obozu Narodowo-Radykalnego, zaplanowanemu na sobotę 14 kwietnia na godz. 15. Akcję „Krakowianie przeciw faszyzmowi” wspierają m.in. Towarzystwo Interwencji Kryzysowej, Fundacja Kultura dla Tolerancji, Fundacja Kobieca eFKa, Inicjatywa Uczniowska, Koło Naukowe Studentek i Studentów Socjologii UJ Sekcja Gender, Koło Naukowe Medioznawców UJ, Federacja Anarchistyczna, Kolektyw Jedzenia Zamist Bomb, Komitet Wolny Kaukaz, Boaz Pash – rabin Krakowa, HC/CRUST/PUNX KRAKÓW CREW.


Kraków, 11 kwietnia 2007

Apel do mieszkańców Krakowa

W sobotę 14 kwietnia 2007 przez Kraków przejdzie brunatny marsz faszystów i nazistów. Przemarsz zostanie zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny. Jego uczestnicy planują przejść trasą od Kościoła oo. Paulinów na Skałce, przez Rynek Główny aż do Placu Inwalidów.

ONR jest skrajnie prawicową organizacją, która powstała w Polsce jeszcze przed II wojną światową. Wsławiła się antysemicką i nacjonalistyczną propagandą, podżeganiem do przemocy (zwłaszcza wobec ludności żydowskiej) i jawnie inspirowała się faszyzmem. Organizacja została reaktywowana w 1993 roku i od tego czasu skupia radykalnych narodowców i neofaszystów. To właśnie ONR wsławił się hasłami: „Polska tylko dla Polaków”, „Tu jest Polska nie Izrael” czy „Oszczędzajcie życia chwile szykujemy dla was Chile”.

Jako mieszkańcy Krakowa, miasta dumnego ze swojej renesansowej i humanistycznej tradycji, nie możemy pozwolić aby neofaszyści zawłaszczyli naszą przestrzeń publiczną. Nie możemy zgodzić się na otwarte manifestowanie wartości sprzecznych z ideami i atmosferą naszego miasta. Opowiadamy się za Krakowem otwartym, przyjaznym i gościnnym. Chcemy miasta, w którym każdy może czuć się bezpiecznie, swobodnie i europejsko. Kraków jako miejsce z wielowiekową tradycją uniwersytecką, bogatą historią i tętniącym życiem kulturalnym nie może zostać sponiewierany przez grupę faszystowskich bojówkarzy.

Spotkajmy się w sobotę 14 kwietnia o g. 15 na placu św. Idziego i wyraźmy nasz sprzeciw wobec radykalnych narodowców. Pokażmy, że społeczność Krakowa nie akceptuje brunatnej ideologii nazizmu, nacjonalizmu i rasizmu. Wspólnie pokażmy prawdziwe oblicze naszego miasta.

Krakowianie przeciw faszyzmowi

———————
Następny marsz w Krakowie już 21 kwietnia w ramach festiwalu Kultura dla tolerancji. Start: plac Matejki, godz. 13:00.

9 komentarzyApel do mieszkańców Krakowa

 • [MAM NADZIEJĘ, ŻE SIĘ NIE SPOTKAJĄ!]

  Sądzę, że ten pl. św. Idziego nie jest na trasie faszystowskiego pochodu, bo inaczej wojna krakowsko-krakowska będzie nieunikniona…

  Wystarczy, że uczestników kontrdemonstracji będzie więcej niż „brunatnych” – a zwycięstwo (bez walki) jest po naszej stronie!

 • Krzyś

  [Re: Apel do mieszkańców Krakowa]

  I będzie jak we Wrocławiu. Faszystom nikt nic nie zrobi a nam postawią zarzuty…

  IV RP.

 • anti-rahowa

  [Re: Apel do mieszkańców Krakowa]

  na pl.Inwalidów zakończą?
  tak,to są niestety ludzie z niepełnosprawnością ale intelektu,nie obrażając oczywiście.

 • Bhaaltazar

  [Re: Apel do mieszkańców Krakowa]

  tjaaa… Wyjdźmy na ulice! Manifestujmy! Pokażmy, że mamy inne zdanie i gardzimy nazistami! Przecież dokładnie o to im chodzi i po to organizują ten marsz. Chcą zobaczyć nas po drugiej strony barykady. Dlatego mnie tam nie zobaczą.

 • Goldar

  [Re: Apel do mieszkańców Krakowa]

  Widziałem ten marsz. Cóż poczułem się jakbym był w Niemczech w latach 30-tych

 • posterchild

  [Re: Apel do mieszkańców Krakowa]

  Biahahahahahah! Widział ktoś stronkę wszechpolacy.pl? Weszłam tam z ciekawości, żeby zobaczyć co MW pisało o marszu ONR a tu niespodzianka… Ktoś ich shakował! Biahahaha 😀

  Poczytajcie zanim to zniknie:D

 • eremos

  [Re: Apel do mieszkańców Krakowa]

  Stronka świetna. Już dawno tak się nie uśmiałem… hehehe

 • Daniel

  [Re: Apel do mieszkańców Krakowa]

  Brawo !!!Przepraszamy…”…I nie jest ważna TWOJA płeć” Jezu jak mi się to podoba.Walczcie z nimi w taki sposób.Kto to zrobił ma u mnie browara.Rzeszów

 • rei-rei

  [Re: Apel do mieszkańców Krakowa]

  Eeeee… a czy przypadkiem ta stronka nie była do kupienia ostatnio na Allegro? Może ktoś ją kupił, przebudował i tak „utarł nosa” Wszechpolakom?:>

  Jakkolwiek było pomysł i realizacja czaderska!!!:)

  WIĘCEJ TAKICH AKCJI!!! 🙂

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa