Oświadczenie w sprawie Ministerstwa Edukacji

Przedstawiamy oświadczenie wydane w dniu dzisiejszym wspólnie przez Lambdę Warszawa i Kampanię Przeciw Homofobii.

***

Oświadczenie Kampanii przeciw Homofobii i Lambdy Warszawa w związku z planami MEN ogłoszonymi przez wiceministra M. Orzechowskiego

Kampania przeciw Homofobii i Lambda Warszawa stanowczo sprzeciwiają się planom Ministerstwa Edukacji Narodowej zmierzającym do ustawowego zakazu „propagandy homoseksualnej” w szkołach (plany te ogłosił wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski na konferencji prasowej w dniu 13 marca 2007 r.) oraz z oburzeniem przyjmują deklarację zwalniania nauczycieli homoseksualnych (ogłoszona w radiu Tok FM w dniu 15 marca 2007 r.).

„Propaganda homoseksualna” to pojęcie tak samo absurdalne, jak „propaganda heteroseksualna”. Orientacji seksualnych nie można propagować podobnie jak nie można propagować koloru oczu czy wzrostu.
Nie da się walczyć z homoseksualnością, można natomiast walczyć z homofobią, której skrajną formę prezentuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Język, którym posługiwał się wiceminister Mirosław Orzechowski nazywający homoseksualność „jednym ze zboczeń” jest niedopuszczalny. W 1991 r. homoseksualizm został wykreślony przez Światową Organizację Zdrowia z listy chorób i zaburzeń psychicznych – słowa ministra Orzechowskiego były więc nie tylko obraźliwe, ale również kłamliwe. Podobnie jak obraźliwe i kłamliwe jest utożsamianie działań organizacji gejowsko-lesbijskich z propagowaniem pornografii lub pedofilii. Ich celem jest walka z dyskryminacją, uprzedzeniami i przesądami, które, jak widać, prezentują urzędnicy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Przeraża nas pomysł wyrzucania nauczycieli o orientacji homoseksualnej ze szkół. Tego typu praktyki są pogwałceniem nie tylko polskiego i unijnego prawa, ale również podstawowych praw człowieka.
Eskalacja nienawiści wobec osób homoseksualnych, przedstawianie projektów nawiązujących do praktyk totalitarnych reżimów, ma wpływ na odbiór społeczny osób homoseksualnych. Ma swoje proste przełożenie na opinię publiczną, która już dzisiaj ma sporo uprzedzeń i negatywnych stereotypów wobec osób homoseksualnych.

W cywilizowanych krajach Unii Europejskiej, której Polska jest członkiem, wprowadza się do ustawodawstwa zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i aktywnie zwalcza homofobię. Mamy nadzieję, że i w naszym kraju, dyskryminowane osoby homoseksualne doczekają się ochrony, a nie szykan ze strony państwa. Nie wiemy, co oznacza tzw. „gejowski styl życia”, o którym mówił Premier RP na konferencji prasowej w dniu 13 marca 2007 r.

Organizacje gejowsko-lesbijskie działają w Polsce legalnie, część z nich posiada także status organizacji pożytku publicznego. Wszelkie próby ograniczania ich działalności, a zwłaszcza karania za współpracę z nimi są rażącym naruszeniem wolności obywatelskich i praw zapisanych w Konstytucji RP.

Jesteśmy zaskoczeni biernością z jaką przyglądamy się eskalacji nienawiści w stosunku do osób homoseksualnych. Instytucje krajowe i europejskie, powinny podjąć zdecydowane kroki. Czy gdyby podobne pomysły dotyczące nienawiści wobec innych grup społecznych były prezentowane przez przedstawicieli rządu, również panowałaby taka bierność i brak reakcji?

***

Wszystkie podkreślenia i wyróżnienia od redakcji.

Wierzymy w wolność od uprzedzeń. Nie pozostańmy obojętni na szeleństwo.

3 komentarzeOświadczenie w sprawie Ministerstwa Edukacji

 • teddy

  [Re: Oświadczenie w sprawie Ministerstwa Edukacji]

  To, co sie teraz dzieje, to jest po prostu paranoja! Uważam, że jako środowisko powinniśmy coś z tym zrobić. Samo KPH nie ma takiej siły przebicia. Dlaczego nikt nic nie robi? Dlaczego portale gejowsko-lesbijskie nie organizują żadnych akcji?? Dlaczego wszyscy czekają aż ktoś coś zrobi???

 • www.antykaczy.blog.onet.pl

  [Re: Oświadczenie w sprawie Ministerstwa Edukacji]

  do teddy : widzisz wydaje sie ze az, iz wielu hoimków nma gdzies swoje własne prawa (które w kaczymlandzie sa łamane ), dwa ze srodowisko homoseksualne jest niestety bardzo skłocone i niezmiernie trudno o zorganzwanie jakiejs jednej wspólnej akcje a trzy – i to chyba najwazniejsze – moze nalezy po prstu przeczekac cierpliwe az minie kadencja tcy kretynów i odejda oni w niepamięc do lamusa historii albo pamiec po nich pozostanie – niechlubna pamiec )
  Jednak oczywiście bardzo dobrze, iz lambda wydała takie oswidczenie !

 • Kubus

  [Re: Oświadczenie w sprawie Ministerstwa Edukacji]

  Zdecydowana reakcja KPH na działalność MEN-u

  Działania KPH w związku z planami Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącymi penalizacji dyskusji o homoseksualności w edukacji.

  W związku z działaniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, które opisał „Dziennik” z 13.03.2007 i które potwierdził wiceminister Mirosław Orzechowski, dotyczącymi „zakazu propagandy homoseksualnej w szkołach” – Kampania Przeciw Homofobii podjęła następujące kroki:

  – KPH udzieliła wielu wypowiedzi w mediach: Rzeczpospolita, Trybuna, TVN, TVN24, Polsat, większości stacji radiowych oraz mediach zagranicznych;
  – KPH przygotowała i rozesłała informację prasową po angielsku, która trafiła do większości światowych agencji prasowych. Informacja ta jest dostępna na stronie http://www.kampania.org.pl/english.php

  Bieżące działania:

  – stały kontakt i przesyłanie informacji do większości instytucji Unii Europejskiej: Komisji, Parlamentu i Rady;
  – stały kontakt i przesyłanie informacji do OBWE i jej warszawskiego biura ODIHR;
  – stały kontakt i przesłanie informacji do Rady Europy;
  – wysłanie oficjalnego zapytania, z prośbą o złożenie wyjaśnień dotyczących definicji wyrażenia “promocja homoseksualizmu”- do Rzecznika Praw Obywatelskich J. Kochanowskiego, wiceminister J. Kluzik-Rostkowskiej oraz ministra R. Giertycha.

  Podjęte działania międzynarodowe:

  – przetłumaczenie artykułów prasowych na angielski;
  – poinformowanie Parlamentu Europejskiego, przewodniczących frakcji PE oraz Intergrupy na rzecz Praw Gejów i Lesbijek;
  – poinformowanie członków europarlamentu o zaistniałej sytuacji oraz wysłanie prośby o podjęcie działań, np. możliwość zadania jednominutowych pytań na sesji PE dotyczących sytuacji LGBT w Polsce;
  – poinformowanie Rady Europy i Komisarza ds. Praw Człowieka o bieżącej sytuacji wraz z prośbą o podjęcie działań;
  – poinformowanie OBWE i ODIHR o bieżącej sytuacji wraz z prośbą o podjęcie działań;
  – poinformowanie międzynarodowych organizacji, takich jak: ILGA-Europe, IGLYO, Amnesty International o bieżącej sytuacji wraz z prośbą o podjęcie działań;
  – poinformowanie Departamentu Praw Człowieka ONZ o bieżącej sytuacji wraz z prośbą o podjęcie działań;
  – wysłanie oficjalnej skargi na działania polskiego rządu do Komisarza Rady Europy ds. Praw Człowieka oraz komisarza UE ds. przeciwdziałania dyskryminacji V. Spidli;
  – kontakty z politykami z krajów Unii Europejskiej, aby zabrali publicznie głos w sprawach polskich gejów i lesbijek;
  – poinformowanie Human Rights Watch o bieżącej sytuacji, HRW obecnie przygotowuje swoje stanowisko w tej sprawie;
  – wysłanie informacji o bieżących wydarzeniach dotyczących polskiego ruchu LGBT do ambasad krajów Unii Europejskiej z prośbą bieżące monitorowanie wydarzeń.

  Jeśli chcesz w konkretny sposób pomóc w tej sprawie napisz do nas: info@kampania.org.pl

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa