Global Village w Warszawie


Wypożyczyć lesbijkę? Wypożyczyć transseksualistę? Że niby przyjdzie jakiś starszy pan o lasce upewnić się, że lesbijka nie ma wąsów oraz przekonać się jak wygląda przedstawiciel mniejszości religijnej w kraju nad Wisłą? Chyba większość z nas która choć przejrzała program Global Village (GV) wybierając się w sobotę na Plac Konstytucji musiała się zatrzymać przy punkcie programu Żywa Biblioteka. Osobiście wątpiłam w pomysł. Myślałam – nikt naprawdę uprzedzony nie przyjdzie; spotkam organizatorów i sympatyków walki o szeroko pojętą tolerancję. Jaki więc okazał się pierwszy Global Village w Polsce?

O 10 rano sądziłam, że niewiele się pomyliłam. Dwustumetrowy namiot na Placu Konstytucji mieścił w sobie stoiska organizacji samorządowych, małą scene muzyczną, ekran na którym z rzutnika później wyświetlane miały być filmy. Ale nie minęły dwie godziny gdy przestrzeń ta zaczęła wypełniać się ludźmi i weszła w swój rytm wymiany poglądów, niespieszny ale dynamiczny. Program ustalony przez organizatorów był jedynie propozycją, każdy zajmował się na tych 200 m2 tym czym chciał. A zapoznać się można było z opracowaniami dotyczącymi dyskryminacji ze względu na różne aspekty, ze programami Rady Europy, z osiągnięciami i planami festiwalu filmowego lgbt „Pryzmat”, pomysłami przedstawicieli organizacji antyfaszystowskich jak Nigdy Więcej, działalnością Amnesty International, poglądami i pracą członkiń Porozumienia Lesbijek, opiniami gości z wielu krajów i z zagranicy. . No i można było „wypożyczyć” w ramach wspomnianego już projektu Żywej Biblioteki geja, przedstawiciela mniejszości narodowej, religijnej etc… – wypożyczyć w celach rozmowy oczywiście – i skonfrontować uzyskane odpowiedzi z własnymi dotychczasowymi przekonaniami na ten temat. Chętni do wypożyczania byli – szczególnie w drugiej połowie dnia.

Około godziny 14 przebieg GV został urozmaicony pojawieniem się Młodzieży Wszechpolskiej po drugiej stronie ulicy Marszałkowskiej. Przedstawicielstwo liczebnie mizerne tym razem bez siłowej próby przekonania do swych poglądów. Zaproszeni do środka namiotu przyszli – jeden z nich dołączył się do prowadzonej na forum dyskusji. Poseł Bosak przechadzał się po namiocie dostojnie – jak rozumiem w roli obserwatora a nie konesera.

Do namiotu wchodzili przypadkowi mieszkańcy Warszawy, zadawali pytania, brali ulotki, broszury. Prezentowane były krótkie filmy o tematyce antydyskryminacyjnej – zarówno przez gości z Holandii jaki i organizatorów festiwalu filmowego lgbt „Pryzmat”. Odbyły się 3 koncerty na małej scenie bardzo różnorodne pod względem muzycznym. Nie zabrakło też dyskusji z organizatorami i gośćmi – najciekawsza wg mnie dotyczyła prawa w Polsce w kontekście naszej przynależności do Unii Europejskiej.

* * *


otwarcie GV – przy mikrofonie Michael Raphael – dyrektor kampanii Każdy Inny Wszyscy Równi


koncert Orkiestry Bębniarskiej Morelova


przedstawiciel MW dołączył do dyskusji


spacer posła Bosaka po namiocie


Żywa Biblioteka – wypożyczenie naszej Uschi (homiki.pl)


dyskusja na temat prawa w Polsce

Autorzy:

zdjęcie kasia_encanto

kasia_encanto

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 164; nazwa: kasia_encanto

11 komentarzyGlobal Village w Warszawie

 • ww

  [Re: Global Village w Warszawie]

  🙂

 • gomoryta

  [Re: Global Village w Warszawie]

  poseł Bosak w niemalże tęczowym szaliku ROTFL

 • [PRZEDSTAWICIEL MW DOŁĄCZYŁ DO DYSKUSJI…]

  … Oj, podyskutowałoby się z nim. Szkoda, że nie mieszkam w Polsce, bo z takimi śliczniutkimi prawiczkami (znaczy: młodymi przedstawicielami prawicy polskiej) to ja bardzo, bardzo lubię dyskutować… Przynajmniej ubyłby nam jeden przeciwnik!

 • lukasz

  [Re: Global Village w Warszawie]

  kotek z MW juz od dluzszego czasu dziala mi na nerwy…

 • anka zet

  [Re: Global Village w Warszawie]

  Osobiście wręczyłam mu „Fakty przeciwko mitom o lesbijkach i gejach” przygotowane przez Porozumienie Lesbijek (LBT). Obiecał zapoznać się z nimi i umówiliśmy się na wspólną rozmowę i dyskusję przy stole bez kamieni i wyzwisk.

 • [PRZECIEŻ ON SZUKA ŚWIEŻEGO MIĘSKA!]

  Tylko boi się do tego przyznać… Zacznij jak Świadkowie Jehowy: że to nic złego. Oni wiedzą, że jak ktoś jest uparty heretyk (katolik), to i tak go nie nawrócą. Ale jeżeli to nie jest heteryk?

 • marek

  [Re: Global Village w Warszawie]

  ojejku, na tym zdjeciu jest tomek szypuła! Jaki on śliczny!

 • Lid

  [Re: Global Village w Warszawie]

  Global Village mimo przesunięć czasowych wypadł naprawde dobrze, opłaciło się być od początku…Poza tym świetne zdjecia:)

 • Erico

  [Re: Global Village w Warszawie]

  ciekawa akcja,szkoda że tylko w Warsaw

 • Qba

  [Re: Global Village w Warszawie]

  szkoda, że nie organizują czegoś takiego w Krakowie…

 • Uschi

  [-> Qba]

  Qba – sam zorganizuj! :). Ci „oni”, którzy organizuja, to zwyczajni ludzie, tacy jak Ty. Chce im sie, no i udaje :). Wymyśl, zrealizuj, ludzie przyjdą na pewno 🙂

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa