Burza wokół różowego trójkąta


Chyba wszyscy już wiedzą: w Warszawie powstał Społeczny Komitet Pamięci Gejów i Lesbijek, który postawił sobie za cel upamiętnienie homoseksualnych ofiar III Rzeszy. Niemal natychmiast rozpętała się burza prasowych i internetowych polemik (także tych niepotrzebnych, mających pokazać, kto jest ważniejszy w środowisku gejowskim).

Inicjatywę upamiętnienia prześladowań gejów uważam za bardzo ważną i –jak na polskie realia- odważną. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że homoseksualiści stanowili jedną z mniejszości skazanych przez hitlerowski reżim na zagładę. Nawet wśród gejów można spotkać się z opinią, że homoseksualiści trafiali do obozów koncentracyjnych wyłącznie dlatego, że byli pośród wysyłanych tam Żydów, Polaków, Romów itd.

Tymczasem geje i lesbijki byli jedną z grup społecznych planowo wyniszczanych przez faszystowski system ludobójstwa jako element „społecznie zepsuty”. Tuż po dojściu do władzy hitlerowcy zakazali działalności organizacji zrzeszających homoseksualistów, a większość lokali będących miejscem ich spotkań została zdewastowana przez bojówki i zamknięta. Taki sam los spotkał 6 maja 1933 r. berliński Instytut Seksuologiczny, założony i kierowany przez Magnusa Hirschfelda, walczącego o społeczną emancypację mniejszości seksualnych. W 1934 r. utworzono w Gestapo specjalną sekcję zajmująca się osobami homoseksualnymi, a rok później Heinrich Himmler powołał Państwową Centralę do Zwalczania Homoseksualizmu i Aborcji (Reichszentrale zur Bekämpfung der Homosexualität und Abtreibung). W tym samym 1935 r. zaostrzono paragraf 175 Kodeksu Karnego nakładający karę więzienia za stosunki homoseksualne. W latach 1933-1945 władze faszystowskie aresztowały z powodu homoseksualizmu około 100 tysięcy osób, z czego mniej więcej połowa została osądzona i skazana, przeważnie na karę więzienia. Byli to z reguły obywatele Niemiec, ale nie jest prawdą, że nie było wśród nich Polaków. Znaczną część poddano przymusowej kastracji lub pseudo-medycznym eksperymentom, mającym spowodować zmianę orientacji seksualnej. Ponad 15 tysięcy homoseksualistów trafiło do obozów koncentracyjnych, m.in. do Oświęcimia, gdzie nosili na pasiakach znak różowego trójkąta. Większość z nich (ponad 60 %) poniosła śmierć. Liczba ofiar może być w rzeczywistości wyższa od podanych wyżej szacunków, które cytuję za broszurą pt. „Homosexuals”, wydaną w Waszyngtonie przez United States Holokaust Memorial Museum. W obozach koncentracyjnych zamordowano być może kilkadziesiąt tysięcy gejów. Sprawa niewątpliwie wymaga jeszcze wnikliwych badań, aczkolwiek najważniejszym zadaniem jest nie tyle ustalenie właściwych liczb, co uświadomienie społeczeństwu, że obok Żydów, Romów i Sinti, Świadków Jehowy, osób chorych i upośledzonych umysłowo, homoseksualiści byli społecznością skazaną na zagładę za integralny składnik swej osobowości, czyli po prostu za to, że byli gejami.

W większości państw europejskich tzw. kłamstwo oświęcimskie podlega karze. Negowanie zagłady homoseksualistów nie grozi żadnymi konsekwencjami. Wielu ludzi złej woli – z LPR-owcami na czele – wciąż odmawia różowemu trójkątowi godnego miejsca obok żółtej gwiazdy Dawida. Jest wiec o co walczyć!

Autorzy:

zdjęcie Paweł Fijałkowski

Paweł Fijałkowski

archeolog i historyk; zajmuje się dziejami Żydów w dawnej Polsce, historią polskiego protestantyzmu, pradziejami Mazowsza oraz homoerotyzmem w starożytnej Grecji i Rzymie; autor książek: „Seksualność, psyche, kultura. Homoerotyzm w świecie starożytnym” (2007), „Homoseksualizm. Wykluczenie – transgresja – akceptacja” (2009).

18 komentarzyBurza wokół różowego trójkąta

 • tm

  [Re: Burza wokół różowego trójkąta]

  Czy Cyganie, Sinti i Świadkowe Jehowy mają w Warszawie pomniki holocaustu?

 • Łukasz Pałucki

  [Re: Burza wokół różowego trójkąta]

  Z tego co wiem Romowie (słowo „cyganie” jest przez nich uważane za obraźliwe) powołali nawet międzynarodową organizację której celem jest upamiętnienie ofiar holocaustu.

 • www.antykaczy.blog.onet.pl

  [Re: Burza wokół różowego trójkąta]

  ja posobiscie uwazam iz poowinien powstac jakis pomnik upamietniający homoseksualne ofiary Holocaustu, jednak cos bardziej powaznego niz kiczowaty rózwy trójkąt…

 • Chrześcijanin

  [Re: Burza wokół różowego trójkąta]

  „Dlatego wydał ich Bóg na łup sromotnych namiętności; kobiety ich bowiem zamieniły przyrodzone obcowanie na obcowanie przeciwne naturze, podobnie też mężczyźni zaniechali przyrodzonego obcowania z kobietą, zapałali jedni ku drugim żądzą, mężczyźni z mężczyznami popełniając sromotę i ponosząc na sobie samych należną za ich zboczenie karę.” RZYM. 1,26-27 (BW)

 • [Re: Burza wokół różowego trójkąta]

  I rzekł Pan: „Pierwszym przykazaniem jest: Będziesz miłował pana Boga swego najbardziej na świecie, ze wszystkich sił swoich, a bliźniego swego, jak siebie samego”

  „Nie sądźcie abyście nie byli sądzeni. Albowiem Syn Człowieczy nie na to został posłany aby was sądzić, ale by was zbawić”

 • mTV -> chrzescijanina

  [Re: Burza wokół różowego trójkąta]

  mój Boże! patrzę i oczom nie wierzę co napisałeś świadomie w kontekście holokaustu. Ignorancja? Głupota? Niewiedza? „Wiara”?

 • Arek --> Chrześcijanin

  [Re: Burza wokół różowego trójkąta]

  Hahaha, ten kawałek był już tutaj tyle razy cytowany, że większość zna go na pamięc Ale ja wole inne, które powiewaja grozą, np fragmenty apokalipsy też są fajne 😛 Tamten na mnie nie działa, jest za bardzo oklepany 😀

  A tak poza tym to podpisuję się pod tym co napisał Szymon Niemiec 😉

  A wracając do tematu. To to NAPRAWDE ma być oczojebny różowy trójkąt w centrum miasta?? To troche nie poważne. Niech to będzie jaki pomnik na którym ewentualnie znajdzie się np 20 centymetrowy rózowy trójkącik, a nie tak jak napisał antykaczy „kiczowaty rózwy trójkąt”

 • 7

  [Re: Burza wokół różowego trójkąta]

  a skąd tu w ogóle te religijne bzdury? módl się w domu po kryjomu. nie wszyscy są wierzący, ale katolicy mają dziwną skłonność do narzucania wszystkich swoich pseudowartości.

 • gosia

  [Re: Burza wokół różowego trójkąta]

  Dlatego tez jestem ateistka.. niepodobaja mi sie w wiekszosci postawy katolikow na homoseksualistow… katolicy czesto nawet uwazaja ze gejow i lesbijki trzeba zamykac albo zabijac… okropni… niby bog milosierny bla bla…

 • Chrześcijanin

  [Re: Burza wokół różowego trójkąta]

  Nie napisałem ani słowa o katolicyzmie i nie osądziłem gejów – panie Szymonie, proszę czytać uważnie.
  Ja tylko przytoczyłem cytat z Biblii.

 • jalowiec

  [na marginesie]

  przy okazji wpisu powyżej;-)
  takie spostrzeżenie:
  Są dwa poglądy oparte na wierze: teizm i ateizm. Jedynym poglądem naukowym w tej kwestii jest agnostycyzm!

  pozdrawiam

 • [Do Chrześcijanina]

  Ja również jedynie zacytowałem Pismo Święte

 • Chrześcijanin

  [Do Szymona Niemca]

  Wiem… I zrobiłeś to bez żadnego celu i odniesienia do mojego wpisu? Jeśli tak, to w porządku, tylko… wierzyć mi się w to nie chce.

 • [Re: Burza wokół różowego trójkąta]

  Oczywiście, że zrobiłem to w odniesieniu do Twojego wpisu. Podobnie jak Ty podałeś swój cytat jako odniesienie do tekstu artykułu.
  Wet za wet chciałoby się powiedzieć

 • Mariusz

  [Re: Burza wokół różowego trójkąta]

  Łukasz, ja Cię popieram, ciagle słyszę, że dla tzw. środowiska są aktualnie ważniejsze rzeczy (niby jakie?), a przecież to tylko rezultat strachu i przekonania, że lepiej siedzieć cicho, niczym nie prowokować, bo może być gorzej i władza może na nas uderzyć jak się zdenerwuje, Łukasz pier… te wszystkie pasywne cio… i rób swoje, władza i świat mogą się oburzać, ale tylko wtedy zostawią nas w spokoju jeśli będziemy coś robić, siedzenie cicho pod miotłą jest charakterystyczne dla pogodzonych z własnym poniżeniem. Nie jest ani za wczesniej ani za późnio, żeby uczcić ofiary III Rzeszy, potępiając tym samym wszelkie przejawy pogardy i ludobójstwa skierowane przeciw LGTB i innym miejszościom i przypominając tu i teraz że środowisko na pogardę nie pozwoli. Ze strony tych przestraszonych i upupionych działaczy LGBT widać wyraźny brak kultury politycznej obracający się przeciwkon środowisku, niedługo się okaże, że każda inicjatywa LGBT musi być znimi uzgdoniona, bo się dziewczyny obrażą i w GW napiszą na złość, że są przeciw.

 • adam

  [Biedroń musi odejśc]

  Biedroń za swoje haniebne wypowiedzi powinien wylecieć! Mam nadzieję, że straci stanowisko szefa KPH!

 • aquarius-outlaw

  [Re: Burza wokół różowego trójkąta]

  …”przez faszystowski system”, „władze faszystowskie”…a nie nazistowski,nazistowskie?przecież faszyzm był we Włoszech!
  co do nienawiści wobec osób homoseksualnych,to sami byli nieświęci,tak z otoczenia”wodza” i z nim samym na czele.
  Dziś najwięcej kryptogejów jest właśnie wśród prawicowych i w Kościele.

 • [Pomnik/tablica *) musi być!]

  *) – niepotrzebne skreślić

  I to niezależnie od tego co „Santi” (Pałubicki) et consortes namieszali pisząc/mówiąc o poperaniu ich idei przez przeróżne osoby i instytucje, które nie miały o niczym pojęcia (choćby Muzeum Obozu Oświęcimskiego). Teraz już trzeba iść w zaparte i dopilnować, by „koleżanki działaczki” wywiązały się z realizacji tego pomysłu.

  Trzeba im też za wszelką cenę pomóc – jeśli ktoś nie potrafi inaczej, niech chociaż werbalnie popiera ideę pomnika/tablicy z różowym trójkatem lub jakimkolwiek innym przedstawieniem, które jasno mówiłoby publiczności, czyj holokaust tu jest upamiętniany!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa