- homiki.pl - https://homiki.pl -

Fundamentalizm

W książce Fundamentalizm Steve Bruce zajmuje się splotem napięć i idei religijnych, który rodzi rosnące obecnie na znaczeniu ruchy fundamentalistyczne, jak choćby nowa chrześcijańska prawica w Stanach Zjednoczonych, czy siły które doprowadziły do rewolucji islamskiej w Iranie.

Nauki społeczne skupiały się zwykle na społecznych okolicznościach powstawania i rozwoju ruchów ekstremistycznych, uznając leżące u ich podstaw ideologie religijne za maskaradę, Bruce traktuje religijne składowe fundamentalizmu poważnie. Poszukuje odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre religie łatwiej od innych prowadzą do fundamentalizmu oraz dlaczego tego rodzaju ruchy różnią się między sobą pod względem gotowości do użycia przemocy do osiągnięcia upragnionego celu. Odrzucając koncepcję uznają fundamentalistów za chorych umysłowo, Bruce twierdzi, że fundamentalizm stanowi racjonalną odpowiedź religijnego tradycjonalizmu na społeczne, polityczne i ekonomiczne zmiany, które ograniczają udział religii w życiu publicznym. Jego zdaniem fundamentalizm, choć jest znaczącym symptomem gwałtownej zmiany społecznej, nie stanowi poważnego wyzwania ani alternatywy dla świeckiej i liberalnej demokracji większości zachodnich społeczeństw. Jego siła słabnie wskutek rozkładających go od środka sprzeczności wewnętrznych, a jego ostrze tępi się w starciu z władzą państwa.

Fundamentalizm jest niezbędną lekturą dla studentów socjologii religii i religioznawstwa.

Steve Bruce jest profesorem socjologii na uniwersytecie w Aberdeen.

Steve Bruce wyraziście opisuje najważniejsze zagadnienia oraz tło fundamentalizmu i nowoczesności, podając wszystko w nad wyraz przystępnej formie. Pozostaje obojętny na modne ujęcia, odwołując się do faktów i opierając na racjonalnej argumentacji. Jest międzynarodowym autorytetem, a jego książka stanowi znaczący wkład w literaturę przedmiotu.

David Martin, emerytowany profesor socjologii, London School of Economics

„O takich monografiach każdy student socjologii marzy: zwięzłe, choć ogarniające całość istniejącej wiedzy o przedmiocie, napisane przez znakomitych specjalistów, a przejrzyście skonstruowane i przejrzyście wyłożone, naraz zaoszczędzające żmudnych poszukiwań i zachęcające do dalszych, świadomie ukierunkowanych studiów. A zestaw tytułów tak jest przez redaktorów serii skomponowany, by dostarczyć rzetelnej informacji o każdym zagadnieniu, przez jakie przyjdzie studentom przegryzać się w trakcie ich studiów” (Zygmunt Bauman).

Fundamentalizm
Seria Key Concepts

Steve Bruce
2006 Warszawa

Wydawca: Sic!
Wydanie: 1
Redakcja:
Tłumaczenie: Sławomir Królak
Tytuł oryginału: Fundamentalism
Wydawca oryginału: Polity Press
Miejsce i rok wydania oryginału: Cambridge 2000
Format: 135 x 205
Opracowanie graficzne: Jacek Staszewski
Oprawa: miękka
Liczba stron: 176
ISBN 83-60457-09-3