Fundamentalizm

W książce Fundamentalizm Steve Bruce zajmuje się splotem napięć i idei religijnych, który rodzi rosnące obecnie na znaczeniu ruchy fundamentalistyczne, jak choćby nowa chrześcijańska prawica w Stanach Zjednoczonych, czy siły które doprowadziły do rewolucji islamskiej w Iranie.

Nauki społeczne skupiały się zwykle na społecznych okolicznościach powstawania i rozwoju ruchów ekstremistycznych, uznając leżące u ich podstaw ideologie religijne za maskaradę, Bruce traktuje religijne składowe fundamentalizmu poważnie. Poszukuje odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre religie łatwiej od innych prowadzą do fundamentalizmu oraz dlaczego tego rodzaju ruchy różnią się między sobą pod względem gotowości do użycia przemocy do osiągnięcia upragnionego celu. Odrzucając koncepcję uznają fundamentalistów za chorych umysłowo, Bruce twierdzi, że fundamentalizm stanowi racjonalną odpowiedź religijnego tradycjonalizmu na społeczne, polityczne i ekonomiczne zmiany, które ograniczają udział religii w życiu publicznym. Jego zdaniem fundamentalizm, choć jest znaczącym symptomem gwałtownej zmiany społecznej, nie stanowi poważnego wyzwania ani alternatywy dla świeckiej i liberalnej demokracji większości zachodnich społeczeństw. Jego siła słabnie wskutek rozkładających go od środka sprzeczności wewnętrznych, a jego ostrze tępi się w starciu z władzą państwa.

Fundamentalizm jest niezbędną lekturą dla studentów socjologii religii i religioznawstwa.

Steve Bruce jest profesorem socjologii na uniwersytecie w Aberdeen.

Steve Bruce wyraziście opisuje najważniejsze zagadnienia oraz tło fundamentalizmu i nowoczesności, podając wszystko w nad wyraz przystępnej formie. Pozostaje obojętny na modne ujęcia, odwołując się do faktów i opierając na racjonalnej argumentacji. Jest międzynarodowym autorytetem, a jego książka stanowi znaczący wkład w literaturę przedmiotu.

David Martin, emerytowany profesor socjologii, London School of Economics

„O takich monografiach każdy student socjologii marzy: zwięzłe, choć ogarniające całość istniejącej wiedzy o przedmiocie, napisane przez znakomitych specjalistów, a przejrzyście skonstruowane i przejrzyście wyłożone, naraz zaoszczędzające żmudnych poszukiwań i zachęcające do dalszych, świadomie ukierunkowanych studiów. A zestaw tytułów tak jest przez redaktorów serii skomponowany, by dostarczyć rzetelnej informacji o każdym zagadnieniu, przez jakie przyjdzie studentom przegryzać się w trakcie ich studiów” (Zygmunt Bauman).

Fundamentalizm
Seria Key Concepts

Steve Bruce
2006 Warszawa

Wydawca: Sic!
Wydanie: 1
Redakcja:
Tłumaczenie: Sławomir Królak
Tytuł oryginału: Fundamentalism
Wydawca oryginału: Polity Press
Miejsce i rok wydania oryginału: Cambridge 2000
Format: 135 x 205
Opracowanie graficzne: Jacek Staszewski
Oprawa: miękka
Liczba stron: 176
ISBN 83-60457-09-3

3 komentarzeFundamentalizm

 • koko

  [Re: Fundamentalizm]

  Znaczy love parady też zostaną stępione w starciu z władzą państwa.?! No w poznaniu rok temu poszło nieźle. Wy też też przeminiecie drodzy homiczni fundamentaliści( tak wynika z powyższech artykułu bez emocji proszę)

 • krzysztof

  [Re: Fundamentalizm]

  no nie wiem, bo powyższy fragment dotyczy fundamentalizmu religijnego. ruch gejowski z religią nie ma wspólnego absolutnie nic. jest związany bardziej właśnie z demokracją liberalną i ma oparcie w konstytucyjnym prawie do równości a więc i we władzach państwowych, które m.in. mają obowiązek dyskryminacji zapobiegać. nie mówiąc już o tym, że nie mamy i nie mieliśmy zwyczaju palić nikogo na stosie

 • Walpurg

  [Re: Fundamentalizm]

  Nie przeminiemy, drogi koko!

  Idee wolnościowe mają to do siebie, że raz wchodząc w życie, pozostają w nim na zawsze jako oczywistość.

  Wiele lat trwała walka o prawo kobiet do nauki czy możliwości głosowania – dzisiaj jest rzeczą oczywistą, że kobiety mogą studiować i głosować (walka o inne prawa równościowe w toku).

  Wiele stuleci trwała walka osób o czarnym kolorze skóry, by zajmować w społeczeństwie to samo miejsce, co biali – dzisiaj nikomu do głowy nie przychodzi np. dzielenie autobusu na część dla białych i czarnych.

  Być może prezydentem USA będzie wkrótce kobieta albo czarny! Być może nawet kolejnym papieżem zostanie czarny kardynał. I być może już wkrótce gej będzie pierwszym kanclerzem Niemiec?

  W Polsce kwestionuje się prawo gejów i lesbijek do demonstrowania – w innych krajach Zachodu nikt tego już nie kwestionuje. Coraz mniej jest też tych, którzy kwestionowaliby tam prawo do sformalizowania związków jednopłciowych.
  I tego nic już nie zatrzyma.

  Wolność zawsze w końcu zwycięża. I tego zwycięstwa nie powstrzyma szczekanie konserwatystów.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa