Wybieram Tolerancję

DLACZEGO WARTO GŁOSOWAĆ?

Kto dziś ma jeszcze siłę by angażować się w działania polityczne? Kto ma nadzieje, że nasz głos może coś zmienić i czy w ogóle się liczy? Myślę, że wszyscy mamy przeświadczenie, że decyzje zapadają gdzieś poza nami i że jedyne co możemy zrobić to nie zwariować i zając się sobą a ten polityczny matrix zostawiamy gdzieś na boku. Dziś chcę i was i siebie przekonać, że może jednak warto coś robić i że otaczający nas świat zależy od nas.

Nadchodzą wybory, które wydają się być ważniejsze niż zawsze. Ważniejsze bo mamy szanse iść do urn i pokazać czy to co mamy nas zadowala czy wręcz przeciwnie. Mamy szanse powiedzieć „nie” panującej nietolerancji, zdziczeniu obyczajów, braku szacunku dla człowieka. Mamy też szanse powiedzieć „tak” i wybrać ludzi którzy reprezentują wartości dla nas ważne. Ale czy to jedyne powody by głosować? By wyrazić swoje niezadowolenie z obecnej społeczno-politycznej sytuacji w jakiej przyszło nam żyć i wybrać innych lub wyrazić zadowolenia i wybrać tych samych?

Moim zdaniem nie! Warto głosować, powiem więcej – trzeba głosować – ponieważ tylko tak mamy szansę zmienić otaczający nas matrix! Nie czekajmy na Neo, on się nie zjawi. To każdy z nas nim jest i jedynie robiąc małe rzeczy istnieje szansa, że uda się coś osiągnąć i zmienić.

Musimy zdać sobie sprawę z jednej podstawowej sprawy. Kiedy nie głosujemy, tak naprawdę głosujemy na przeciwnika. Kiedy nie głosujemy to nie dystansujemy się od polityki ale oddajemy ją w inne ręce. Ręce których nie znamy i być może których nie popieramy. Każdy więc kto nie interesuje się polityką powinien raz na jakiś czas zobaczyć co proponują poszczególne partie, wybrać jedną z nich i zagłosować, po to by właśnie oddać politykę, która go brzydzi i nudzi, w inne ręce, ale świadomie.

W wyborach parlamentarnych na jesieni 2005 roku wzięło udział 40 % osób uprawnionych do głosowania. Kolejne analizy wyników wyborów pokazują, że głównie mobilizowały się osoby o zdecydowanych poglądach polityznych. W wyniku tej niskiej frekwencji jak i mobilizacji osób bardzo zdecydowanych tak wysokie noty uzyskały partie radykalne. Ci więc którzy nie głosowali w roku 2005 aktywnie przyczynili się do zwycięstwa PiS, LPR i Samoobrony.

W moim przekonaniu nawet jeśli nie wie się dokładnie na kogo głosować ale ma się świadomość że nie chce się określonych partii, należy wybrać niejako mniejsze zło i zagłosować na partie czy osobę która odpowiada nam najbardziej.

Jeśli więc jesteś niezadowolony, narzekasz na polityków i sytuację w kraju, zagłosuj! Innego wyjścia niema. Oczywiście możesz też wyjechać, ale czy to jest wyjście i dlaczego ja/my mamy wyjeżdżać?

Warto więc głosować ponieważ:
a) bierzesz swoje życie we własne ręce
b) masz prawo potem narzekać
c) nie oddajesz głosu przeciwnikowi
d) możesz poczuć się jak Neo, który przyczynia się do zniszczenia Matrixu

Dlaczego tolerancja jest taka ważna?

Komu potrzebna jest tolerancja? Wszystkim.
Żyjemy w świecie pełnym sprzeczności, różnic i odmienności – to nie jest jego wada, to jego najbardziej oczywisty przejaw. Nie sposób dyskutować z różnorodnością i bogactwem natury, a ślepe próby ograniczania go, rzadko kończą się pomyślnie.
Tolerancja jest tą cechą, która pozwala ze spokojem przyjmować bogatą złożoność życia społecznego. Niezależnie od własnej postawy, tolerancja pozwala dojrzale reagować na świat takim jakim jest, a nie takim, jakim chcielibyśmy go widzieć.

Tolerancja ma wartość twórczą.
Tym którzy się o nią upominają, tolerancja daje poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu nie muszą koncentrować się wyłącznie na swojej odmienności (jakkolwiek się ona przejawia) i walce o szacunek dla niej. Pozwala przenieść energię z obrony własnego istnienia na cele coraz bardziej powszechne i uniwersalne. Tolerancja to podstawa społeczeństwa otwartego, rozwijającego się, wzbogacającego nie tylko materialnie, ale również intelektualnie i duchowo. Tolerancja to warunek niezbędny budowania społeczeństwa obywatelskiego – opierającego się na przekonaniu, że to my naszym własnym działaniem jesteśmy zdolni tworzyć świat jakiego pragniemy.

Tolerancja wzmacnia.
Przyjmując do wiadomości to jaki świat jest, zwiększamy szanse, że nasze działania przyniosą zamierzone skutki. Chcąc go zmieniać na coraz lepszy, potrzebny będzie wysiłek jak największej ilości ludzi. Wybierz tolerancję, aby dać szansę wszystkim.

Wybierz tolerancję.
Polska jest krajem którego korzenie głęboko osadzone są w tolerancji i tradycji wolności osobistej. Ta tradycja powinna pozostać naszą najsilniejszą kartą w grze o coraz lepsze państwo i coraz bardziej spełnione społeczeństwo. W zbliżających się wyborach możesz nadać temu moc. Głosuj na ludzi, którzy wierzą w siłę jaką daje tolerancja.

Wybieraj świadomie: www.wybieramtolerancje.pl

O akcji:
Lambda Warszawa uruchomiła projekt związany ze zbliżającymi się Wyborami Samorządowymi „Wybieram Tolerancję” (www.wybieramtolerancje.pl).

Projekt jest adresowany do osób LGBT. Jego celem jest zachęcenie gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transseksualnych do uczestnictwa w wyborach samorządowych i oddania świadomego głosu. Jest to początek większej inicjatywy Lambdy, której celem jest budowanie wśród nas, osób LBGT świadomości społeczeństwa obywatelskiego.

Projekt obejmuje:
– akcję plakatowa,
– akcję internetową.

Akcja plakatowa – Głównym elementem zewnętrznym akcji Wybieram Tolerancję są plakaty, które zawisną w klubach, pubach i miejscach queer-friendly. Plakat promuje hasło „Chcesz tolerancji? To ją sobie wybierz!”, można go obejrzeć i sciągnąć (również w wysokiej rozdzielczości) ze strony: http://www.wybieramtolerancje.pl/download.html

Akcja internetowa – Uruchomiono specjalny portal www.wybieramtolerancje.pl, na którym można znaleźć:
– informacje, co to jest świadome głosowanie
– pytania i odpowiedzi kandydatów do władz samorządowych dotyczące istotnych kwestii światopoglądowych z punktu widzenia wielu osób LGBT
– forum dyskusyjne na tematy dotyczące wyborów samorządowych

Jednym z celów portalu jest zachęcenie użytkowników do czynnego zaangażowania się w debatę publiczną np. poprzez wskazanie kandydatów, którym można przesłać ankiety z pytaniami. Organizatorzy liczą na duże zainteresowanie przeprowadzaną akcją wśród osób LGBT.

źródło: www.wybieramtolerancje.pl

5 komentarzyWybieram Tolerancję

 • Puppet

  [Re: Wybieram Tolerancje]

  Jesli Ty nie interesujesz sie polityka,to polityka zainteresuja sie Toba..

 • Szymon Goldman

  [Re: Wybieram Tolerancje]

  Wybieram tolerancję. Dlatego nie głosuję na PO – partię sprzeciwiającą się równouprawnieniu gejów, partię klerykalnych konserwatystów wrogich mniejszościom seksualnym. Popieram PD i Lewicę.

 • Michał

  [Re: Wybieram Tolerancje]

  Pewnie, większość namawia na branie udziału w wyborach, tylko jak dla mnie nie ma na kogo głosować. Wszystkie partie to tak naprawdę jedno i to samo, liczy się władza i nic więcej. Bliźniacy nie, Lepper jeszcze gorzej, Tusk czarny koń wyścigu, Pawlak…cóż oni w ogóle mają do powiedzenia, Olejniczak…Ci panowie już mięli szanse…i tak to wygląda…szkoda na to czasu.Kolejne przedwyborcze obietnice, którym naiwni ludzie dają się zwodzić.Chociażby głoszenie, że bezrobocie spada to jedna wielka lipa…bo robią badania w okresie letnim, kiedy to większość osób zatrudnia sie w pracach sezonowych…A Polska jaka była taka będzie i tak to już trwa od kilkunastu dobrych lat.W ogóle cud, że cokolwiek się tutaj rozwija.

 • Arek

  [Re: Wybieram Tolerancje]

  Ale Michale. Przecież bezrobocie spada, bo już ludzi nie ma w Polsce 😛 Wszyscy siedzą w Anglii czy innej Irlandii 😉

 • Michał

  [Re: Wybieram Tolerancje]

  Fakt, zapomniałem o tym Arku, dzięki za podpowiedź:)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa