Nieposłuszeństwo

Nieposłuszeństwo (Disobedience) to debiutancka powieść brytyjskiej pisarki Naomi Alderman, nagrodzona prestiżową Orange Award for New Writers 2006. Wydana w Anglii wiosną tego roku, na długo przed premierą okrzyknięta „sensacyjnym debiutem”, powieść Alderman to fascynujący i dowcipny portret wieloetnicznego Londynu, ukazujący konflikt dwóch kultur: ortodoksyjnej londyńskiej społeczności żydowskiej z Hendon i świeckich Żydów nowojorskich. Porównania z Białymi zębami Zadie Smith i Brick Lane Moniki Ali powracają w niemal każdej recenzji.

Wszystko zaczyna się w momencie, kiedy w Hendon umiera ukochany przez wszystkich rabin, a na pogrzeb przyjeżdża jego córka Ronit, która przed dziesięcioma laty wyjechała do Nowego Jorku w poszukiwaniu wolności… Portretując zamkniętą żydowską społeczność z Hendon, autorka przybliża czytelnikowi kulturę od wieków będącą częścią kultury brytyjskiej, ciągle jednak bardzo słabo znaną. Na tym tle osnuwa współczesną historię poszukiwania miłości, wiary i zrozumienia w świecie pełnym konfliktów między moralnością i seksualnością.

Na świecie prawa do książki kupiły największe wydawnictwa – w Anglii Penguin (za kwotę 120 tysięcy funtów i od razu łącznie z następną powieścią Alderman, jeszcze nienapisaną), w Niemczech Berlin Verlag (również razem z kolejną książką), we Francji Seuil.

Naomi Alderman urodziła się w 1974 roku. Dorastała w ortodoksyjnej żydowskiej wspólnocie w Hendon, gdzie obecnie mieszka, po wielu latach spędzonych w Nowym Jorku. Absolwentka Oxford University oraz University of East Anglia. Pracowała jako redaktorka oraz projektantka gier komputerowych. Parokrotnie nagradzana za publikowane regularnie krótkie formy literackie. Po sukcesie Nieposłuszeństwa pracuje nad swoją drugą powieścią. Blog pisarki: http://naomialderman.typepad.com.

Patroni medialni: Przekrój, Aktivist, Wirtualna Polska, Independent.pl

Naomi Alderman, Nieposłuszeństwo (Disobedience),

przeł. Ewa Krasińska,

Sic!, Warszawa 2006,

ISBN 83-60457-05-0,

248 s.,

cena 29,90 zł.

1 komentarz do: Nieposłuszeństwo

  • Uschi

    [Re: Nieposłuszeństwo]

    Książkę dosłownie połknęłam. Znakomita lektura – nie tylko bardzo dobra warsztatowo, ale też wciągająca – historia, ludzie, wspomnienia, emocje, traumy… Rzeczy na pewno bliskie wielu z nas, homikom o tyle szczególnie, że to my często wyłamujemy się, buntujemy, coś tam przekreślamy, palimy za sobą mosty – a potem nas dopada…
    Do tego ciekawie pokazane przeciwstawienie światopoglądów dwóch bohaterek – nie jest wcale łatwo powiedzieć „ta mądra i doświadczona, ta głupia i naiwna” – między początkiem a końcem książki zachodzi początkowo niezauważalna dla czytelnika zmiana jego własnego nastawienia do każdej z nich. Naprawdę doskonałe, świetny prezent pod choinkę również – w tym dla rodziców :D.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa