Polityka: o nazizmie w Polsce i czemu niewielu na niego reaguje

Zapraszamy do kiosków po nowy numer Polityki. W nim bardzo cenny artykuł Wojciecha Markiewicza „Nasi nazi”. Fragmenty:

Antysemityzm, ksenofobia, rasizm nie wywołują w Polsce zbyt wielkich emocji. Stały się częścią społecznego życia. Tolerowaną przez wymiar sprawiedliwości, media, polityków. Macha się na nie ręką jako na nieszkodliwy margines. Niesłusznie, Polska ma z tym problem. Coraz większy.

Poglądy, postawy i zachowania rasistowskie, homofobiczne, antysemickie i ksenofobiczne – to faszyzm. Nie ma co cieniować, szukać eufemizmów. Wszak na skrajnym nacjonalizmie i zasadzie wroga – sprawcy wszelkiego zła społecznego (np. bezrobocia, biedy), którego upatruje się w liberałach, demokratach, komunistach i Żydach, opierał się faszyzm włoski i nazizm niemiecki lat 20. i 30. XX w.

(…)

Politycy prawicowi tłumaczą, że akty nietolerancji w Polsce mają charakter marginalny. To nieprawda. (…) W ciągu ostatnich 12 lat neofaszyści zamordowali w Polsce co najmniej 36 osób. – dane Nigdy więcej.

Całośc w bieżącym numerze Polityki (Nr 32 z 12 sierpnia)
www.polityka.pl

2 komentarzePolityka: o nazizmie w Polsce i czemu niewielu na niego reaguje

 • Łukasz Pałucki

  [Re: Polityka: o nazizmie w Polsce i czemu niewielu na niego reaguje]

  TO warto podlinkować:

  http://www.polityka.pl/_gAllery/30/18/30186.mp3

 • Arek

  [Re: Polityka: o nazizmie w Polsce i czemu niewielu na niego reaguje]

  A co do artykułu to zwłaszcza warto posluchać tego co się znajduje pod linkiem w komencie Łukasza Pałuckiego. Szkoda że pewnie to i tak dotrze tylko do ludzi, którzy i tak zdają sobie z tego sprawe i doskonale o wszytskim wiedzą. Trzeba to pokazać przeciętnemu Kowalskiemu. Tylko jak? TVP chyba niedługo przejdzie fuzję z Trwam, TVN nie jest zbyt prohomiczy, troche raczej dystansuje się. Jedynie Polsat zachowuje neutralność. A to chyba jedyne docierające do przeciętnego kowalskiego media. Gazety zwykle ideologiczne, więc jak ktoś kupuje je to raczej już ma wyrobione zdanie na te tematy… No zapomniałem jeszcze o naszym ukochanym fakcie 😉 Jakby taki artykuł sie tam pokazał to by pół Polski go przeczytało =]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa