Homo – homo sapiens sapiens

Skąd się wziąłem? Kim jestem? Dlaczego jestem, jaki jestem?

Czy masz czasem nieodparte wrażenie, że jakaś sytuacja, miejsce albo osoba są ci dziwnie znajome? Że kogoś po minucie znasz jak gdyby od lat? Nazywa się to „deja vu”. Różne są wytłumaczenia tego zjawiska. Jednym z nich – według rabinów i mormonów – jest fakt, że przed naszymi narodzinami egzystowaliśmy z Bogiem. On nam pokazał nasze życie, to gdzie, kim i z kim będziemy. Dlatego po narodzinach po prostu przypominamy sobie niektóre rzeczy, uparcie szukamy spełnienia w miłości i swego miejsca na ziemi. Autor Księgi Mądrości, rozważając temat życia, pisze: „dusza przypadła mi dobra, raczej będąc dobrym wszedłem do ciała nieskalanego” Mdr 8,19-20. Nasze życie polega na odkrywaniu planu Bożego co do nas oraz na szukaniu swojej drugiej połówki. Wtedy mówi się o spełnieniu w życiu, jeśli właściwie odczytamy nasz los, będziemy podążać zgodnie z planem wyznaczonym nam przez Stwórcę i znajdziemy swoją połówkę.

„Wszystko, cokolwiek Bóg czyni, trwa na wieki:
nic nie można do tego dodać
i nic z tego nie można ująć.
To, co jest, było już dawno,
a to, co będzie, też już jest.”

Biblia, Księga Koheleta 3,14-15

Homoseksualiści się nie rozmnażają. Fenomenem więc pozostaje fakt ich stałej obecności od zarania dziejów i to w każdym pokoleniu. Homoseksualizm jest przekazywany w DNA. Jest częścią składową życia, częścią stworzenia. Wszystko ma swoje odpowiednie miejsce i czas. Nic nie jest zbędne. Wszystko i wszyscy są potrzebni, by żyć, kochać, uczyć się mądrości. W liceum, kiedy to poznawałem bogatą spuściznę i historię safonizmu i uranizmu, jednym z przytyk na temat orientacji, nawet wychowawcy było stwierdzenie: „homo-niewiadomo”. Wtedy bardzo mnie to kłuło w serce. Dziś już nie. Bo właśnie, że wiadomo. Wiem kim jestem. Homo – znaczy człowiek! Nie jesteśmy obojnakami. Chociaż i w męskim i żeńskim rodzaju zdarzają się nijacy. Jestem świadomy i dumny ze swej egzystencji i orientacji.

Według Księgi Mormona Bóg stworzył wszystko, i to, co oddziałuje i wszystko, co podlega oddziaływaniu. Gdy tego dokonał, konieczne było przeciwieństwo. Bo gdyby nie było przeciwstawieństw, na zasadzie których toczy się życie, nie byłoby Boga. A jeśli Jego nie ma, nie ma ani nas, ani ziemi. Nie byłoby więc niczego.
„Oto trzeba, aby wszystko miało swoje przeciwieństwo.
Gdyby było inaczej, wszystko byłoby jedno i to samo.” 2 Nefi 2,11-15

I jest w tym sens. Życie sprzyja różnorodności. Wręcz preferuje inności. Natura podtrzymuje nawet nieprzydatne organy, jak na przykład precessus vermiformis czyli wyrostek robaczkowy. Wbrew pozorom dzięki sprzecznościom, kontrastom świat nie jest nudny, mdły, martwy i nijaki. A tak nabiera barw, smaku, jest bogatszy i o wiele ciekawszy. Bo na przykład, nie znalibyśmy smaku zwycięstwa, bez goryczy porażki. Gdyby nie było łez, śmiech byłby tylko wykrzywieniem ust. Nie widzielibyśmy kolorów, jeśli wszystko byłoby szare. Bez nocy nie ma dnia, bez ognia wody, róży bez kolców, człowieka bez zła, miłości bez bólu. Gdyby nie śmierć, nie cenilibyśmy tak życia.

Przeciwieństwem kobiety jest mężczyzna i na odwrót. Odwrotnością heteroseksualności jest homoseksualizm. Mówi się, że kobiety są z Wenus, a faceci z Marsa. To jakby dwie planety. Na tym tle, homoseksualiści to z pewnością UFO. Jest to jednak tylko stereotyp. Podobnie jak ryba nie zdaje sobie sprawy, że woda jest mokra, tak i my nie zauważmy, że w środowisku jest rozpowszechniona ideologia homofobii. Kiedy się samemu sobie uświadomi, że trzeba odrzucić myślenie, że miłość jest możliwa tylko pomiędzy miedzy kobietą i mężczyzną, a seks to płodzenie dzieci, wtedy człowiek się wyzwala, jakby nabierał powietrza po wynurzeniu z głębiny. Dzięki różnorodności seksualnej cenimy bardziej życie, i właśnie że potomstwo.

Gdyby pomidor chciał być melonem byłby farsą. Niczym więcej. Dlaczego wielu ludzi tak bardzo chce być kimś innym, takim jak …, a nie sobą? To nie wszystko jedno, kim jesteś; kim chcesz być. Gdybym chciał być hetero, nie byłbym sobą. Skrzywdziłbym kobietę, kaleczyłbym swoje znajomości przygodnego seksu z facetami, no i ranił samego siebie. Będąc sobą, jestem właśnie gejem. Powiem więcej – tak jest najlepiej. I dla mnie, bo daje mi to szczęście w życiu, będąc szczęśliwy jestem zdrowszy i dla drugich – bo znając siebie nie błądzę, będąc zrealizowany wpływam pozytywnie na otoczenie, świadomie podążam w jasnym kierunku z partnerem, realizując po kolei marzenia i plany. Nie burzę życia innych. Tak miało być. I tak to już jest. I mam nadzieję, że pozostanie.

„On ustawił w pięknym porządku wielkie dzieła swej mądrości,
ponieważ istnieje przed wiekami i na wieki, a nic Mu nie będzie dodane ani odjęte.
Jakże godne ukochania są wszystkie Jego dzieła. Wszystko to żyje i trwa na wieki.
Przez jedno umocnił dobro drugiego.
Wiele moglibyśmy mówić, ale do końca byśmy nie doszli. Zakończeniem zaś mów niech będzie: On jest wszystkim”
Biblia, Mądrość Syracha 42,21-23.25; 43,27

Ilustracja mężczyzny i kobiety z zasobów misji Pioneer 11.
Za: wikipedia.org

Autorzy:

zdjęcie Tomasz Woźny

Tomasz Woźny

Teolog pastoralista, współpracownik portalu homiki.pl

10 komentarzyHomo – homo sapiens sapiens

 • Januszek

  [Re: Homo – homo sapiens sapiens]

  Panowie! Kto was uczył francuskiego????
  „deja vu”, matołki, „deja vu”. Dosł tł. „już widziane”.
  pozdrawiam
  no już już. nie było mnie na necie. poprawiłam. dzięki za uważne czytanie ;). weryf.

 • lothriel

  [Re: Homo – homo sapiens sapiens]

  A co na to Beyonce? 😉

 • ,a,e,o

  [Re: Homo – homo sapiens sapiens]

  bum… mam dol… bo dzisiaj rano siedzialem przy stole z piecioma facetami i mialem wypelnic ankiete (ktora badz co badz anonimowa byla tylko z nazwy, jestem jedynym obcokrajowcem w pewnym gremium, a jednym z pytan obok orientacji bylo pochodzenie) i niestety, pod okiem wspomnianej 5 z usmiechem na ustach zaznaczylem hetero… cala reszta byla prawda, o zwiazkach, czy mam przy sobie prezerwatywy i ile godzin spalem przez ostatnie dwa tygodnie tego seminarium w ktorym bralem udzial.
  ale caly czas mam dola ze sklamalem w sprawie orientacji – przeciez moglem (chyba?) napisac prawde -seminarium to w koncu cos krotkotrwalego, a prawdopodobienstwo spotkania tych ludzi to 1:10000… mimo wszystko wpisalem hetero. pozniej siedzialem przy stoliku i sluchalem swojego sumienia, sluchalem sumienia i nie moglem zaakceptowac tego ze nie wpisalem homo.
  wie juz o mnie calkiem sporo osob, ale wszyscy to starzy, dobrzy znajomi… czyzbym jeszcze nie byl wystarczajaco dumny ze swojej orientacji?! homiki… pomozcie! udzielcie homiczego rozgrzeszenia….

 • kara

  [Re: Homo – homo sapiens sapiens]

  hej niech mi ktoś powie jednym zdaniem
  „homo sapiens” znaczy człowiek pierwotny czy homoseksualista

 • qba

  [Re: Homo – homo sapiens sapiens]

  eee… a gdzie tu homo sapiens…

 • maggie

  [Re: Homo – homo sapiens sapiens]

  homo sapiens sapiens to człowiek rozumny, obecny gatunek zamieszkujący Ziemię:)

 • Ziomek17

  [Re: Homo – homo sapiens sapiens]

  Homo sapiens sapiens- to człowiek wspułczesny… a nie rozumny. bo rozumny to Homo sapiens

 • student biologii-biseksualista

  [Protestuję!!!]

  Jako student biologii muszę zaprotestować przeciwko wprowadzniu ludzi w błąd. „Homo sapiens” i „Homoseksualista” to pojęcia podobne brzminiowo ale o zupełnie odmiennej etymologii. W wyrażeniu Homo sapiens, Homo pochodzi z łaciny i jest nazwą rodzajową człowieka. W słowie Homoseksualista, przedrostek „Homo-” pochodzi z greki i oznacza „taki sam, identyczny”. Tak więc nie wolno mylić tych pojęć, gdyż maja one zupełnie inne znaczenie i pochodzenie.

 • SEXSI

  [homo niewiadomo]

  Te wszystkie homce sapce, homce habilise to nie nasze przodaki to śą głupaki

 • Nacia

  [Re: Homo – homo sapiens sapiens]

  no to co do diaska jest ten homo sapiens sapiens w skrucie ja sie juz pogubiłam o lol xD

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa