Marudzimy po exposé: w czytance Magdalena Środa

Zapraszamy do zapoznania się z uwagami Magdaleny Środy po exposé nowego premiera Jarosława Kaczyńskiego:

http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34474,3499565.html

Na zachętę o „suwerenności obyczaju”, przypominamy, przegłosowanej przez sejm poprzedniej kadencji:

Nasza suwerenność kulturowa i obyczajowa zdaje się sprowadzać do homofobii. Będziemy bronić heteroseksualizmu i społeczeństwa rodzinocentrycznego przed lobby homoseksualnym, które chce porwać naszych mężczyzn i osamotnić nasze kobiety.

Przestrzegałabym przed „suwerennością obyczajową” – bo trzeba pamiętać, że najgłębszym fundamentem aksjologicznym naszej kultury jest szacunek dla praw każdej jednostki. To w imię równej wartości wszystkich ludzi chrześcijanie zmieniali barbarzyńskie obyczaje. W dzisiejszej Europie nie toleruje się zachowań choćby głęboko zgodnych z obyczajowością jakiejś wspólnoty etnicznej, które jednak łamią prawa człowieka. Gdybyśmy nadawali suwerenność obyczajom, zapewne po dziś dzień afrykańskie dziewczynki byłyby obrzezane, a mężczyźni, którzy ukończyli 35. rok życia i pozostają w stanie bezdzietnym, byliby karani atimią, czyli pozbawieniem praw obywatelskich. Nie mogliby więc, jak premier Kaczyński, pełnić żadnych ważnych funkcji w państwie. Założenie rodziny – według dawnych greckich republikanów, których wielbi prof. Legutko – było obowiązkiem politycznym, a nie prywatną przyjemnością. Jeśli więc ktoś nawołuje do reprodukcji i wzmacniania rodziny, będąc samotnym, to powinien pamiętać, że jest to możliwe dzięki ewolucji obyczajów.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa