Geremek o nietolerancji w Polsce

„Polski eurodeputowany Bronisław Geremek ostrzegł na łamach niemieckiego dziennika „Die Welt”, że Polska, uważana jeszcze rok temu za ostoję wartości tworzących fundament Europy, może stać się „typowym przykładem nietolerancji i lekceważenia praw mniejszości” w Europie.” – pisze Gazeta Wyborcza.

„W komentarzu opublikowanym w sobotnim wydaniu gazety Geremek napisał, że na dotychczasowym wizerunku Polski – kraju, który przystąpił do UE nie tylko dlatego, żeby otrzymać pieniądze z Brukseli, lecz także by wnieść swoje doświadczenia walki o wolność, pojawiły się „głębokie rysy”.

Następstwem tego była rezolucja Parlamentu Europejskiego; jej autorzy uznali Polskę za kraj, w którym nastąpił wzrost nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią. (W rezolucji z 15 czerwca Polska została wymieniona obok Belgii, Francji i Niemiec).

„Boli mnie to, że taka rezolucja została przyjęta. Parlament Europejski miał jednak prawo do tak krytycznej reakcji na wypowiedzi przedstawicieli polskiego rządu” – napisał Geremek. Wypowiedzi te pozostają „w głębokiej sprzeczności” z europejskimi standardami kultury politycznej, jak również polskiej tradycji tolerancji – ocenił eurodeputowany.

Geremek wyjaśnił, że autorami krytykowanych wypowiedzi są przedstawiciele „jednej z partii koalicyjnych”, wywodzący się ze „skrajnie ksenofobicznej i antysemickiej organizacji młodzieżowej”. „(Wypowiedzi) pochodzą nie z marginesu społeczeństwa, jak dzieje się to także w innych krajach, lecz od przedstawicieli partii rządowej” – podkreślił polski eurodeputowany.

Geremek napisał, że z „wielką troską” obserwuje wypowiedzi tego rodzaju. „W Europie demokratyczną normą stało się respektowanie mniejszości, także seksualnych” – dodał. Jego zdaniem, jeżeli Polska nie dopasuje się do „pewnych standardów kulturowych”, będzie musiała za to zapłacić.”

źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3486387.html

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa