Czytanka: o wizerunku Polski w świecie i co homiki mają do tego

Zapraszamy do lektury, kolejne pokłosie rezolucji europejskiego parlamentu. Tym razem Bronisław Geremek w Życiu Warszawy:

Jeszcze rok temu Polska miała bardzo dobry wizerunek w Europie i świecie. Byliśmy krajem, który wszedł do Unii Europejskiej nie tylko po to, by uzyskać środki pomocowe, ale krajem, który wniósł do niej swoje doświadczenia walki o wolność.

(…)

Z najwyższym niepokojem obserwuję wypowiedzi przedstawicieli jednego z ugrupowań koalicyjnych wywodzących się ze środowiska radykalnie nacjonalistycznej i ksenofobicznej struktury młodzieżowej i to są wystąpienia, które psują wizerunek Polski. Na to nie można odpowiedzieć, że to jest nieprawda. To są fakty. I to te fakty spowodowały zajęcie stanowiska przez jedną z wielkich instytucji. Jestem przekonany, że gdyby tych wypowiedzi nie było, to nie byłoby też tej rezolucji. Jeżeli wypowiedzi w stylu: „bić gejów pałami”, pojawiają się na marginesach życia publicznego, to nie jesteśmy tu wyjątkiem. One pojawiają się także w innych krajach. Natomiast w krajach europejskich nie zdarza się, aby tego typu wypowiedzi padały ze strony przedstawicieli koalicji rządowej. To tak jakby w dzisiejszym świecie współczesnym nagle przyszedł ktoś i stwierdził, że kanibalizm jest przyzwoitym zajęciem, bardzo ciekawym i dlaczegóż by go nie uprawiać. Jest to sprzeczne z tym, co w tej kulturze funkcjonuje jako rzecz oczywista. W kulturze europejskiej jednym ze standardów demokracji stało się poszanowanie mniejszości i w tym także mniejszości seksualnej. Przyznaję, że należę do tradycyjnej, nieco konserwatywnej formacji w kwestiach obyczajowych. Ale z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że jeżeli my nie potrafimy dostosować się do pewnych standardów kulturowych, które nie są w sprzeczności z polską tradycją, a są w tej chwili kanonem europejskiego życia publicznego, to będziemy na tym tracić.

(…)

Gdy mówimy językiem: „bić gejów pałami” czy „posłać pedałów do gazu”, to stawiamy się na marginesie Europy. Gdy mówimy: „poszanowanie mamy także dla tych ludzi, których poglądów nie podzielamy”, to powtarzamy jakby za Wolterem, że życie oddam w obronie poglądów, które są sprzeczne z moimi. Żeby ludzie, którzy mają sprzeczne poglądy z moimi, mogli je głosić.

Całość dostępna:
http://www.zw.com.pl/apps/a/tekst.jsp?place=zw2_a_ListNews1&news_cat_id=2051&news_id=90375

news tropem miedzynami.pl

1 komentarz do: Czytanka: o wizerunku Polski w świecie i co homiki mają do tego

  • Kirke

    [Re: Czytanka: o wizerunku Polski w świecie i co homiki mają do tego]

    No ale kto posłucha Germka. W końcu to zdrajca (podpisał sie pod listem 8) i Żyd a ta wypowiedzią udowodnił, że nienawidzi Polski i chce ją sprzedać Niemcom.

    (tak w nawiasie to ja sarkastyczna byłam…)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa