- homiki.pl - https://homiki.pl -

Zakręt hipokampa

Fragment recenzji Dariusza Nowackiego „Spadkobierca Konopnickiej” z Gazety Wyborczej

Maciek Miller – lekarz z wykształcenia, od niedawna także pisarz – tworzy przystępną prozę obyczajową z silnym ładunkiem dydaktycznym. Opublikował dotąd dwie prościutkie, naiwne powieści; wcześniejsza (ubiegłoroczna) nazywa się „Pozytywni”, najnowsza rzecz nosi tytuł „Zakręt hipokampa”.

W obydwu utworach Miller zapolował na gorący temat zwany niekiedy samograjem. W „Pozytywnych” próbował oddać samopoczucie i świadomość „trafionych” (wirusem HIV), zajął się także fenomenem poli- i metroseksualności. W najnowszej powieści odwołał się do dwóch innych nośnych publicystycznie tematów – pedofilii i problemu adopcji dzieci przez pary homoseksualne (tu: lesbijki).

Lecz nie o samograje Millera idzie. Intryguje pasja moralizatorsko-wychowawcza autora. W „Pozytywnych” Miller umieścił porażająco prostolinijne przesłanie, zgodnie z którym „trafiony” to też człowiek. Każdemu może się zdarzyć. Równie banalne pouczenia zawiera utwór najnowszy.

(…)

Powtórzymy: nie jest specjalnie ważne, o czym nam Miller opowiada. Ciekawe jest to, jak nas wychowuje. A czyni to z pasją równą tej, jaką ongiś wykazała Maria Konopnicka.

Przede wszystkim pisarz zachęca nas, byśmy zerwali ze stereotypami. W usta swojego bohatera wkłada taką m.in. wypowiedź: „Byłem przekonany, że lesbijki są brzydkie, niskie, grube i zawsze krótko, po męsku ostrzyżone. Noszą wojskowe buty i skórzane kurtki albo swetry wyciągnięte do kolan i palą po dwie paczki papierosów dziennie”. Ten opis w żadnym punkcie nie pasuje do uroczej i pięknej Matyldy. Stażysta wstydzi się, że był dotąd więźniem stereotypu.

Miller robi wiele, żeby sympatia czytelnika była po stronie Matyldy i jej partnerki. Lekarka jest nie tylko osobą mądrą i wrażliwą, ale i wyposażoną w silny instynkt macierzyński. Skandalem jest to – sugeruje autor – że społeczeństwo odmawia takim osobom prawa do adopcji, i to dziecka niechcianego, podrzutka.

W tendencyjnej opowiastce Millera to społeczeństwo jest złym. Staje bowiem po stronie tych, którzy mają władzę i pieniądze, wspiera krzywdzicieli (ordynator i jego Szwajcarzy), a odwraca się od kobiet, które mogłyby czynić dobro. Sama zaś pedofilia została tu prosto zdefiniowana – to luksusowa rozrywka dla możnych tego świata.

(…)

przeczytaj cały tekst recenzji: http://serwisy.gazeta.pl/kultura/1,34791,3412694.html [1]

O AUTORZE
Maciek Miller – lekarz, pisarz, podróżnik. Autor artykułów na tematy medyczne
i podróżnicze. W 2005 roku opublikował powieść „Pozytywni”. Mieszka w Warszawie
i w samolotach.

O KSIĄŻCE
Student medycyny zostaje przeniesiony na praktykę lekarską do prowincjonalnych Rudnik. Tam spotyka ordynatora szpitala Karola Pakułę, który prywatnie opiekuje się sierocińcem. Spokojne życie miasteczka zostaje zakłócone gdy bohater dowiaduje się o urządzanych przez międzynarodową szajkę praktykach pedofilskich w domu dziecka. Podejmuje niebezpieczne śledztwo.
Literatura wyemancypowana!

Premiera – 1 czerwiec 2006 r.

Wydanie I
ISBN 83-89911-45-0
Ilość stronic: 216
Projekt okładki: Anna Ostoya
Wydanie I
Cena detaliczna: 22 PLN
Wydawca: Korporacja Ha!art
Miejsce wydania: Kraków 2006
Format: 111×180
Okładka: miękka
cena: 17 zł.