- homiki.pl - https://homiki.pl -

Teddy w Warszawie

Festiwal filmowy „Kultura Różnorodności – Teddy on Tour in Warsaw” trwający 5 dni (11-15 czerwca) dobiegł końca. Organizatorzy mieli możliwość pokazania filmów, które w ciągu 20 lat zdobyły nagrodę TEDDY w swojej kategorii przyznawaną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Berlinale” w Berlinie. Nagroda TEDDY po raz pierwszy przyznana w 1987 r. jest jedyną na świecie nagrodą o tej randze przyznawanej filmom podejmującym tematykę środowisk LGBT, praw mniejszości i ich działań emancypacyjnych.

Ogromna różnorodność wyświetlanych filmów stanowi w mojej ocenie największy wyznacznik jakości festiwalu. Widzowie mieli możliwość wybrania najlepszego filmu i pierwsze miejsce przyznali dokumentowi „Paragraf 175” opisującemu prześladowania homoseksualistów w hitlerowskich Niemczech. Kinematograficzną perłą był pokazany na festiwalu pierwszy na świecie film o tematyce homoseksualnej z roku 1919(!) „Inaczej niż inni” (reż. R.Oswald). Uczestnicy mieli również możliwość obejrzenia filmu „Polskie Stonewall” – zrealizowanego przez Fundację Równości w oparciu o materiały dostępne w Internecie oraz nagrania własne. Ukazuje on historię legalnych i zakazanych parad oraz wieców, historię aktywności emancypacyjnej gejów i lesbijek w Polsce. Będzie on pokazywany za granicą.

Pierwszego dnia festiwalu została wręczona nagroda „Tolerancja” Kazimierzowi Kutzowi przyznana przez Weimarski Trójkąt Gejowski – inicjatywa zrzeszająca organizacje LGBTQ z Francji, Niemiec i Polski. Miała miejsce również dyskusja z November Wanderin (reż. „Berlin Beshert”), Jochenem Hickiem (autor: „Nie znam nikogo takiego – sam wśród heteryków” oraz „Na końcu tęczy”) oraz Wielandem Speckiem (dyrektorem sekcji Panorama MFF Berlinale, reżyserem filmu „Westler”) – prowadzona przez Tomasza Raczka.

To był pierwszy tego typu festiwal filmowy w Polsce. Przez 5 dni mieliśmy możliwość przybliżenia sobie problematyki środowisk gejów i lesbijek którym przyszło żyć w specyficznych okolicznościach politycznych (np. historia miłosna 2 gejów mieszkających po 2 stronach muru berlińskiego „Westler” – czy wspomniany wcześniej „Paragraf 175”) i kulturowych (chociażby „Berlin Beshert” – film o poszukiwaniu miłości które wplecione jest w dzisiejszą żydowską kulturę Berlina, czy „Arbuziarka” – wspomnienie o czarnoskórej lesbijce lat 30.).

Kto mógł być a nie był – niech żałuje!!

HISTORIA FESTIWALU FILMOWEGO O TEMATYCE LGBT W POLSCE WŁASNIE SIĘ ROZPOCZĘŁA!


Tęczowe kino LUNA w dniu otwarcia festiwalu


Wręczanie nagrody Kazimierzowi Kutzowi


Dyskusja – od lewej: J. Hick, W. Speck, (reżyserzy), Tomasz Bączkowski
(Prezes Fundacji Równości), tłumaczka Ania, Tomasz Raczek.


Wieland Speck i Tomasz Bączkowski

Autorzy:

zdjęcie kasia_encanto

kasia_encanto [1]

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 164; nazwa: kasia_encanto