Parlament Europejski: wiwisekcja Polski za nietolerancję

Gazeta Wyborcza donosi:

W Polsce rosną tendencje homofobiczne, rasistowskie i antysemickie – głosi projekt rezolucji, nad którym będzie dziś debatować Parlament Europejski

Debata będzie zapewne wyjątkowo gorąca, bo tekst rezolucji jest dość ostry i bardzo krytyczny dla Polski, w której – jak uważają autorzy projektu – rosnąca nietolerancja zaczyna być poważnym problemem.

Polska jest w dokumencie wymieniana aż cztery razy. Razem z Belgią, Niemcami i Francją autorzy rezolucji wymieniają ową czwórkę jako kraje, w których „doszło do aktów przemocy lub nawet morderstw” wywołanych rasizmem lub ksenofobią. Projekt wspomina o niedawnym przypadku napaści w Warszawie na rabina Michaela Schudricha.

Rezolucja podkreśla jednak, że w przypadku Polski nawoływania do przemocy – w tym wypadku wobec homoseksualistów – padały ze strony jednej z partii rządzących przy okazji Marszu Równości organizowanego w Warszawie. [znany wszystkim poseł mówił o „daniu im pałami” – red.]

Najwięcej emocji może wywołać ten punkt projektu, który wprost stwierdza, że Parlament Europejski jest zaniepokojony wzrostem w Polsce nastrojów rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu i homofobii częściowo wzniecanych przez Radio Maryja.

W związku z tym Parlament wzywa Komisję Europejską do podjęcia działań wobec Polski. Komisja – proponują autorzy projektu rezolucji, głównie eurodeputowani liberalni i socjalistyczni – miałaby sprawdzić, czy ostatnie działania polskiego Ministerstwa Edukacji są zgodne z art. 6 traktatu ustanawiającego Unię Europejską, który gwarantuje mieszkańcom UE ochronę praw człowieka i swobód obywatelskich. [patrz jeden news wyżej – red.]

Jest pewne, że przeciwko tym zapisom będą protestować polscy eurodeputowani. Nie wiadomo jednak, czy uda się im zdobyć poparcie posłów z innych państw, by poszczególne zapisy utrącić. – Są, niestety, bardzo duże szanse na to, że rezolucja zostanie przyjęta w takiej właśnie ekstremalnej formie, bo za tym tekstem stoi wielka koalicja od komunistów po ekologów – obawia się Konrad Szymański, europoseł PiS. – Nie wiem, czy poza polskimi posłami ktoś będzie chciał bronić Polski – dodaje.

Debata nad tekstem rezolucji to niejedyna okazja do krytykowania Polski. Martin Schulz, przywódca frakcji socjalistycznej w PE, zażądał, by w trakcie zaplanowanego na dziś spotkania szefów frakcji PE odbyła się „swobodna” dyskusja o Polsce. – To, że szef jednej z największych grup w PE chce osobnej dyskusji o Polsce, jest czymś niecodziennym – mówi „Gazecie” jeden z ekspertów PE.

Podczas takiej „swobodnej” debaty Schultz zaproponuje, by jedna z niezależnych organizacji praw człowieka sporządziła raport o sytuacji w Polsce. – Na podstawie takiego raportu moglibyśmy podjąć ewentualne dalsze kroki – wyjaśnia nam Tony Robinson, współpracownik szefa eurosocjalistów.

podkreślenia redakcji

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3415315.html

Komentarz:
Jakie to przykre. Okazuje się, że IVERPE nie jest wyspą szczęśliwą pośród oceanu quasi-konserwatyzmu, a na dodatek jest członkiem Służalczej Unii znanej z piosenki. Inżynieria społeczna, polegająca na budowaniu wspólnoty w oparciu o uprzedzenia, trafia na mur. A chcieli tak dobrze!
Przykro też, że zapewne nikt poza „polskimi posłami nie będzie chciał bronić Polski”. Jak na razie sami Polacy, ci młodzi ciałem i duchem, „bronią” jej kupując bilety tanich linii lotniczych i spieprzają, niczym ów dziad, gdzie – może i pieprz nie rośnie, ale za to żyje się spokojniej, bez problemu „pokolenia 1200 brutto”, i bez jadu sączącego się dzień w dzień z mównic, telewizorni czy ust „autorytetów”.
Zastanawia też fakt, że pozostałe kraje wcale się na projekt rezolucji nie obrażają. Wręcz przeciwnie, np. Francja, choć jest jej przykro, wypisuje w prasie, że taka rezolucja pomoże jej np wyłuskać dodatkowe fundusze na edukację społeczną czy zapobieganie przemocy, niekoniecznie metodami zakazywania czy pałowania.

2 komentarzeParlament Europejski: wiwisekcja Polski za nietolerancję

  • Szymon Goldman

    [Re: Parlament Europejski: wiwisekcja Polski za nietolerancję]

    Brawo! Sankcje na Polskę i zawieszenie w prawach członka jak najszybciej!!!

  • Jacek

    [Re: Parlament Europejski: wiwisekcja Polski za nietolerancję]

    zgadzam sie. sankcje na polske bylyby wskazane.pokazaloby to polskim wladzom,ze unii europejskiej nie jest jednak wszystko jedno.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa