- homiki.pl - https://homiki.pl -

Hymn Parady 2006

„Kiedy zaproponowałem zrobienie gejowsko-lesbijskiego hip-hopu, reakcje w środowisku gejowskim był dość sceptyczne. Większość ludzi uważała, że nie ma sensu robić hip-hopu, gatunku muzyki, gdzie na kobietę mówi się »suczka« a gejów porównuje się do pedofilów (np. piosenka »Polacy« zespołu Pięć Dwa Dębiec)” – mówi Łukasz Pałucki, koordynator ds. muzycznych Parady Równości, o powstaniu piosenki: „Projekt ruszył dopiero kiedy prezes Fundacji Równości – Tomasz Bączkowkski powiedział mi: »Rób ten hip-hop, to świetny pomysł«. Wtedy zaprosiłem do niego Kazię Szczukę, MC Chaucima i feministyczny zespół Duldung. Tak naprawdę to właśnie dziewczyny z Duldunga są matkami oficjalnego hymnu Parady Równości 2006. Oprócz Hymnu, na specjalnej płycie ukażą się jeszcze dwa utwory”.

„Brytyjski zespół Chumbawamba, na nasze pytanie, czy możemy wykorzystać ich utwór »Homophobia« do stworzenia hymnu warszawskiej Parady Równości, odpowiedział słowami premiera Marcinkiewicza: »Yes, yes, yes!«. Chciałybyśmy przełamać wrogość polskiego hip-hopu wobec lesbijek i gejów. Ta forma wyrazu może dać głos bardzo wielu grupom, nie tylko tym spod znaku »naród i wiara«. Duldung od początku był zespołem zaangażowanym politycznie” – mówią dziewczyny z Duldung.

Płyta z Hymnem Parady Równości 2006 ukaże się nakładem Long Records. Oprócz hymnu i coveru Chumbawamba, na płycie można będzie znaleźć hardcore'owy kawałek Santiego „Armagejdon”. Płyty będą rozdawane bezpłatnie przez Fundację Równości jeszcze przed Paradą Równości, która odbędzie się 10 czerwca.

Hymnu można posłuchać na stronie onet.pl:
mms://stream.onet.pl/media.wsx?/muzyka/200606/d4f8c1058e.wma

źródło: onet.pl