- homiki.pl - https://homiki.pl -

Homiki polecają: Michael Cunningham ''Wyjątkowe czasy''

Książka „Wyjątkowe czasy” trafiła już na listy bestsellerów „The Washington Post” i „Chicago Tribune” oraz księgarni internetowej Amazon. Od poniedziałku zapełnia także nasze księgarskie półki. Autorem powieści jest amerkański pisarz Michael Cunningham – znamy go już ze słynnych „Godzin” nagrodzonych PEN/Faulkner Award oraz Pulitzerem, których ekranizacja przyniosła Oscary – a także powieści „Z ciała i z duszy” i debiutanckiej powieści „Dom na krańcu świata”.

Wiersze Whitmana wpłynęły na bohaterów każdej z trzech historii Cunninghama. Wszystkie toczą się w tym samym miejscu, na Manhattanie, ale w różnych epokach. Tłem dla pierwszej, „W maszynie”, jest okres rozkwitu rewolucji przemysłowej. Druga, „Dziecięca krucjata”, mówi o życiu nowojorczyków nękanych na początku XXI w. atakami terrorystycznymi. W trzeciej, „Nietypowej piękności”, Nowy Jork zostaje opanowany przez uchodźców z planety, z którą Ziemianie nawiązali kontakt.

We wstępie do książki Michael Cunningham napisał: Każdy autor powieści, której część lub całość jest osadzona w miejscu i czasie możliwych do zidentyfikowania, staje wobec konieczności dochowania wierności prawdzie historycznej. Metoda postępowania jest, zdawać by się mogło, bardzo prosta, jednak w rzeczywistości niezwykle trudno ją zastosować. Do wydarzeń historycznych trzeba podchodzić szczególnie drobiazgowo – bitwy muszą się rozgrywać w tym samym miejscu i czasie, w których faktycznie się toczyły, sterowce nie mogą pojawić się na niebie, zanim zostały wynalezione, znany artysta nie może wystąpić na balu maskowym w Nowym Orleanie, jeżeli powszechnie wiadomo, że tego samego dnia dochodził do siebie w Baton Rouge po ostrym ataku podagry.

Konieczność przestrzegania chronologii zdarzeń historycznych nie jest, jak się zdaje, okolicznością sprzyjającą dla pisarza, który snuje swoją opowieść. Od biografów i historyków bezsprzecznie można wymagać znajomości faktów, wiedzy o pociągach, które odjechały bez osoby akurat wybierającej się w podróż, odwołanych zaręczynach i długich latach spędzonych w odosobnieniu. Autorzy utworów literackich natomiast nie muszą się podporządkowywać takim ograniczeniom. Oni zazwyczaj sami decydują o tym, w jakim stopniu niewolnicza skrupulatność wpłynie pozytywnie na ożywienie akcji ich powieści, a w jakim odbije się na niej niekorzystnie. Mamy w tym względzie szeroki wachlarz możliwości. Wiadomo mi o pisarzach, którym nawet nie przyjdzie do głowy, żeby szperać w materiałach źródłowych w poszukiwaniu faktów, znam też takiego – notabene bardzo go podziwiam – który wymyśla wszystko, począwszy od tradycji i zwyczajów z czasów Chrystusa, po różne odmiany roślin i mechanizmy funkcjonowania ludzkiego ciała. Na zarzuty ma zawsze jedną, niezwykle prostą odpowiedź: „Przecież to jest fikcja literacka”.

Powieść „Wyjątkowe czasy” mieści się pośrodku, między tymi dwoma biegunami. Starałem się w niej częściowo trzymać realiów. W opisach scen z przeszłości najdokładniej, jak potrafiłem, dałem wyraz historycznym faktom. Niemniej jednak błędem ze strony czytelnika byłoby traktować je jako niepodważalne. Z pewną swobodą potraktowałem kolejność wydarzeń, w dość dowolny sposób połączyłem ze sobą zdarzenia, ludzi, budynki i pomniki, które, jakkolwiek rzeczywiście istniały, mogły być charakterystyczne dla czasów odległych od siebie nawet o dwadzieścia lat. Każdy, kto chce poznać prawdę o Nowym Jorku drugiej połowy dziewiętnastego wieku, znajdzie ją na przykład w książce Edwina G. Burrowsa i Mike’a Wallace’a zatytułowanej „Gotham”. Również dla mnie była ona pierwszym źródłem wiedzy o tamtych czasach.

„Wyjątkowe czasy” to lektura obowiązkowa. Ta książka musi się znaleźć w bibliotece homikowego czytelnika.

SERIA Salamandra
WYDANIE II
PRZEKŁAD Jacek Wietecki
FORMAT 128 x 197
OPRAWA broszurowa
ISBN 83-7301-774-7
CENA 24 zł
LICZBA STRON 248