Homiki polecają: Michael Cunningham ''Wyjątkowe czasy''

Książka „Wyjątkowe czasy” trafiła już na listy bestsellerów „The Washington Post” i „Chicago Tribune” oraz księgarni internetowej Amazon. Od poniedziałku zapełnia także nasze księgarskie półki. Autorem powieści jest amerkański pisarz Michael Cunningham – znamy go już ze słynnych „Godzin” nagrodzonych PEN/Faulkner Award oraz Pulitzerem, których ekranizacja przyniosła Oscary – a także powieści „Z ciała i z duszy” i debiutanckiej powieści „Dom na krańcu świata”.

Wiersze Whitmana wpłynęły na bohaterów każdej z trzech historii Cunninghama. Wszystkie toczą się w tym samym miejscu, na Manhattanie, ale w różnych epokach. Tłem dla pierwszej, „W maszynie”, jest okres rozkwitu rewolucji przemysłowej. Druga, „Dziecięca krucjata”, mówi o życiu nowojorczyków nękanych na początku XXI w. atakami terrorystycznymi. W trzeciej, „Nietypowej piękności”, Nowy Jork zostaje opanowany przez uchodźców z planety, z którą Ziemianie nawiązali kontakt.

We wstępie do książki Michael Cunningham napisał: Każdy autor powieści, której część lub całość jest osadzona w miejscu i czasie możliwych do zidentyfikowania, staje wobec konieczności dochowania wierności prawdzie historycznej. Metoda postępowania jest, zdawać by się mogło, bardzo prosta, jednak w rzeczywistości niezwykle trudno ją zastosować. Do wydarzeń historycznych trzeba podchodzić szczególnie drobiazgowo – bitwy muszą się rozgrywać w tym samym miejscu i czasie, w których faktycznie się toczyły, sterowce nie mogą pojawić się na niebie, zanim zostały wynalezione, znany artysta nie może wystąpić na balu maskowym w Nowym Orleanie, jeżeli powszechnie wiadomo, że tego samego dnia dochodził do siebie w Baton Rouge po ostrym ataku podagry.

Konieczność przestrzegania chronologii zdarzeń historycznych nie jest, jak się zdaje, okolicznością sprzyjającą dla pisarza, który snuje swoją opowieść. Od biografów i historyków bezsprzecznie można wymagać znajomości faktów, wiedzy o pociągach, które odjechały bez osoby akurat wybierającej się w podróż, odwołanych zaręczynach i długich latach spędzonych w odosobnieniu. Autorzy utworów literackich natomiast nie muszą się podporządkowywać takim ograniczeniom. Oni zazwyczaj sami decydują o tym, w jakim stopniu niewolnicza skrupulatność wpłynie pozytywnie na ożywienie akcji ich powieści, a w jakim odbije się na niej niekorzystnie. Mamy w tym względzie szeroki wachlarz możliwości. Wiadomo mi o pisarzach, którym nawet nie przyjdzie do głowy, żeby szperać w materiałach źródłowych w poszukiwaniu faktów, znam też takiego – notabene bardzo go podziwiam – który wymyśla wszystko, począwszy od tradycji i zwyczajów z czasów Chrystusa, po różne odmiany roślin i mechanizmy funkcjonowania ludzkiego ciała. Na zarzuty ma zawsze jedną, niezwykle prostą odpowiedź: „Przecież to jest fikcja literacka”.

Powieść „Wyjątkowe czasy” mieści się pośrodku, między tymi dwoma biegunami. Starałem się w niej częściowo trzymać realiów. W opisach scen z przeszłości najdokładniej, jak potrafiłem, dałem wyraz historycznym faktom. Niemniej jednak błędem ze strony czytelnika byłoby traktować je jako niepodważalne. Z pewną swobodą potraktowałem kolejność wydarzeń, w dość dowolny sposób połączyłem ze sobą zdarzenia, ludzi, budynki i pomniki, które, jakkolwiek rzeczywiście istniały, mogły być charakterystyczne dla czasów odległych od siebie nawet o dwadzieścia lat. Każdy, kto chce poznać prawdę o Nowym Jorku drugiej połowy dziewiętnastego wieku, znajdzie ją na przykład w książce Edwina G. Burrowsa i Mike’a Wallace’a zatytułowanej „Gotham”. Również dla mnie była ona pierwszym źródłem wiedzy o tamtych czasach.

„Wyjątkowe czasy” to lektura obowiązkowa. Ta książka musi się znaleźć w bibliotece homikowego czytelnika.

SERIA Salamandra
WYDANIE II
PRZEKŁAD Jacek Wietecki
FORMAT 128 x 197
OPRAWA broszurowa
ISBN 83-7301-774-7
CENA 24 zł
LICZBA STRON 248

12 komentarzyHomiki polecają: Michael Cunningham ''Wyjątkowe czasy''

 • pip

  [Re: Homiki polecają: Michael Cunningham ”Wyjątkowe czasy”]

  juz kupilem, juz kupilem!:)

 • Walpurg

  [Re: Homiki polecają: Michael Cunningham ”Wyjątkowe czasy”]

  Jeśli będzie tak dobra jak „Godziny” to się ucieszę 🙂

 • Michal

  [Re: Homiki polecają: Michael Cunningham ”Wyjątkowe czasy”]

  nie jest

 • Marcin

  [Re: Homiki polecają: Michael Cunningham ”Wyjątkowe czasy”]

  co wiecej, ponoc watkow branzowych tam nie uswiadczycie,

 • f_f

  [Re: Homiki polecają: Michael Cunningham ”Wyjątkowe czasy”]

  bedac na robotach w birmingham:P zakupilem wlasnie dom na koncu swiata. ksiazka wspaniala! otworzylem i przed skonczeniem nie zamykałem. reflexyjna bardzo i …jesli oczekujemy tej naprawde gay- wesołej! literatury to sie zawiedziemy- bo jest smierc, zagubiona milosc i sens zycia… mimo tego po zakonczeniu lektury jakis promyk nadzieji byl. naprawde warto tez i po nia siegnac wiec polecam. a jesli juz szukamy lekkiej gay-wesolej polecam „Tommy’s tale” tym razem ALAN’A CUMMING

 • Darek

  [Re: Homiki polecają: Michael Cunningham ”Wyjątkowe czasy”]

  Dlaczego „musi sie znalezc z bibliotece homikowego czytelnika”? Tam nie ma nic o homikach. Ktoś jest nadgorliwy?

 • niunios

  [Re: Homiki polecają: Michael Cunningham ”Wyjątkowe czasy”]

  A kto powiedział, że gej/lesbijka nie może czytać niegejowskich książek?

 • Darek

  [Re: Homiki polecają: Michael Cunningham ”Wyjątkowe czasy”]

  Nikt, i nikt nie neguje, ze ta ksiazka jest dobra. Ale nawolywanie, ze ja wszystkie homiki powinny miec, jest takie samo, jak apelowanie, by każda rudowlosa koniecznie przeczytala „Pana Tadeusza”. Nie lepiej po prostu npaisac, ze „ta pozycje powinien przeczytac kazdy, kto ceni sobie dobra literature”? A nie zaraz stwarzac pozory, ze Cunningham napisal to dla gejow?

 • mTV

  [Re: Homiki polecają: Michael Cunningham ”Wyjątkowe czasy”]

  oj zgadzam się z przedmówcą Darkiem. książka widnieje w dziale „obowiązkowe”, więc intuicyjnie brałem ją za homiczą. nie negując jej wartości spodziewałem się jednak że będzie homicza …

 • maciekczylirobert

  [re_edukacja]

  autor książki jest gejem. może to wystarczy?

 • Czarek

  [Re: Homiki polecają: Michael Cunningham ”Wyjątkowe czasy”]

  Ona jest posrednio homicza przez Walta Whitmana.

 • Przemek

  [Re: Homiki polecają: Michael Cunningham ”Wyjątkowe czasy”]

  Czytam od miesiąca i jakoś nie mogę skończyć. Ta książka nie jest nawet w jednej czwartej tak dobra jak „Godziny”. Te trzy historie są dla mnie zupełnie przypadkowe. Nic się tam kupy nie trzyma. A Whitman to mało przekonywujące spoiwo.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa