- homiki.pl - https://homiki.pl -

„Głupie i szkodliwe” wypowiedzi Wierzejskiego

11.06.2006 r. Grupa publicystów w liście wyraziła „oburzenie ostatnimi wypowiedziami posła Wojciecha Wierzejskiego”. „Jego opinie dotyczące getta ławkowego w II Rzeczypospolitej oraz wypowiedzi nawołujące do przemocy wobec homoseksualistów uważamy za głupie, niemoralne i szkodliwe dla Polski” – czytamy w liście.

Wyjaśnili, że chodzi m.in. o niektóre wypowiedzi Wojciecha Wierzejskiego (LPR) w środowym programie „Prosto w oczy” w TVP1 oraz w majowym „Życiu Warszawy”.

Wierzejski w programie „Prosto w oczy” na pytanie Moniki Olejnik: „A gett ławkowych pan nie pochwala dla młodzieży żydowskiej?” odpowiedział: „Trzeba by było pokazać jakie było uwarunkowanie. Jaki był kontekst historyczny, społeczny, polityczny całej sytuacji. Na pewno w dzisiejszych warunkach jest to szokujące. Na pewno dzisiaj bym nie pochwalił”.

Na pytanie, czy wtedy by je pochwalił, Wierzejski powiedział: „Godne potępienia. Jakie były uwarunkowania, to trzeba młodzieży przekazać”.

Wierzejski dodał również, że „byli preferowani, mieli przywileje. Chodziło o to, żeby zachować pewną równość, dostęp. To było normalne, uczciwe…”.

Poseł Wierzejski w tych wypowiedziach powoływał się na różne bardzo ważne, jego zdaniem, społeczne, ekonomiczne i polityczne uwarunkowania II Rzeczypospolitej, które usprawiedliwiały, jak można było wywnioskować, taką degradację. Żadne uwarunkowania nie usprawiedliwiają takiej praktyki – powiedział jeden z sygnatariuszy listu Marek A. Cichocki.

Również Dariusz Karłowicz, który także podpisał się pod listem, podkreślił, że getta ławkowe to jedno z najbardziej zasmucających, zawstydzających aktów z polskiej przeszłości. Jakiekolwiek próby, zwłaszcza w takim dyskursie publicznym, relatywizowania tej sprawy – jest skandaliczne – zaznaczył.

Getta ławkowe wprowadzono w 1937 r. na wielu polskich uniwersytetach. Na salach wykładowych wyznaczano specjalne ławki, w których siedzieć mieli studenci żydowskiego pochodzenia. Ten rodzaj dyskryminacji wzbudził protesty żydowskich studentów i profesorów; w efekcie przyczynił się do ograniczenia ich liczby na polskich uczelniach.

Z kolei na łamach „ŻW”, Wierzejski określił Paradę Równości „szerzeniem dewiacji i patologii”. Przestrzegał jednocześnie, że „jeżeli dewianci zaczną demonstrować, to należy dolać im pałami”. Sam Wierzejski zaprzeczył doniesieniom gazety, twierdząc, że jego wypowiedź została przekłamana i że nigdy nie wzywał do rozpędzenia żadnej pokojowej manifestacji.

„Sprzeciwiamy się nawoływaniu do przemocy; kwestia dyskusji dotyczących postulatów środowisk gejowskich to jest zupełnie inna sprawa” – powiedział dr Dariusz Karłowicz. Tu chodzi o bardzo wyraźne powiedzenie, że absolutnie nie godzimy się na taki język – podkreślił.

Pod listem podpisali się także: Dariusz Gawin, Zdzisław Krasnodębski, Paweł Milcarek, Jan Pospieszalski, Piotr Semka, Jerzy Sosnowski, Marek Zając, socjolog Tomasz Żukowski. (sm)

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1338149,11,item.html [1]