Czy Polska odpowie na rezolucję PE?

Gazeta Wyborcza:

Posłowie sejmowej komisji zastanawiali się wczoraj, jak odpowiedzieć Parlamentowi Europejskiemu, który w zeszłym tygodniu umieścił Polskę na liście państw, w których nastąpił „wzrost nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią” i uchwalił w tej sprawie rezolucję. Projekty uchwały Sejmu złożyły PiS, LPR oraz PO.

PO podkreśla, że „Polacy nie zasługują na tak ostrą i niesprawiedliwą ocenę, bo w przeciwieństwie do pozostałych krajów wymienionych w rezolucji w Polsce nie dochodziło do radykalnych napaści na tle rasowym”. Platforma do projektu wstawiła wątek antyrządowy – skrytykowała nieskuteczność władz, którym nie udało się doprowadzić do skreślenia Polski z rezolucji PE. Przedstawiciel rządu tłumaczył, że nie spisała się obsługa naszych placówek dyplomatycznych obsługujących PE.

W projekcie PiS – oprócz wyrazów oburzenia rezolucją PE – czytamy, że występujące w Polsce przypadki nietolerancji „mają charakter zupełnie marginalny, spotykają się z oburzeniem oraz ostrą reakcją władz polskich, nie można zatem w oparciu o nie budować generalnych opinii dotyczących społeczeństwa polskiego”.

LPR chciała, by Sejm zdziwił się, że PE nie zajmuje się prawdziwym zagrożeniem dla całej Europy, czyli ustawodawstwem dopuszczającym aborcję i eutanazję. A treść rezolucji PE jest nieprawdziwa.Wieczorem przepadły projekty LPR i PiS, a przeszedł – Platformy.

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,3435557.html

A tymczasem…

Wiceprzewodniczący PE, Janusz Onyszkiewicz jest przeciwny temu, by sejm odpowiadał na rezolucję. Jak mówił w radiowej „Trójce” – taki krok sprowokuję dalszą dyskusję o Polsce w Strasburgu, już nie o homofobii czy rasiźmie w Europie ale wyłącznie o Polsce.

Lider partii Demokraci.pl wyjaśnił , że dyskusja ta może się okazać dla Polski niekorzystna. Janusz Onyszkiewicz podkreślił, że podpisał się pod rezolucją, gdyż dostrzega wagę problemu. Jego zdaniem sprawy polskie przestały być jedynie sprawami wewnętrznymi, lecz dotyczą całej Europy. Zastrzegł jednocześnie, że w Polsce nie chodzi o powszechność homofobii i rasizmu, ale poparcie, jakiego tym zjawiskom udzielają politycy. Jako przykład, Onyszkiewicz podał wicepremiera Romana Giertycha, który, sprzeciwiając się Paradzie Równości, nawoływał do złamania prawa. Gość Trójki powiedział, że w innych krajach istnieje narastająca homofobia i rasizm, ale spotyka się to ze zdecydowanym potępieniem całej klasy politycznej.

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,3436385.html

Zamiast obrażać się i licytować, w którym z wymienionych państw jest gorzej i dzieją się większe krzywdy, nasze władze mogłyby wykorzystać rezolucję do czegoś konstruktywnego. Np dzięki niej wyłuskać większy budżet dla odpowiednich instytucji, także pozarządowych, które ofiarom nietolerancji czy przemocy niosłyby skuteczną pomoc. Bo owa nietolerancja w Polsce jest, a zaprzeczanie temu faktowi jest udowadnianiem tego, że lokomotywa zmieści się w butelce 0,33! Nietolerancja zatruwa życie bardzo wielu opsobom na terenie całego kraju, a kwestie tolerancji i jej braku dla homików na przykład nie schodzą z pierwszych stron gazet od ponad roku! Już nie przypominajmy co kto powiedział, wiemy. Czy jednak w erze posłów, ministrów i wiceprezesów mających za sobą „błędy młodości” konstruktywna odpowiedź na rezolucję jest możliwa?

2 komentarzeCzy Polska odpowie na rezolucję PE?

  • Piotr

    [Re: Czy Polska odpowie na rezolucję PE?]

    Chyba idac dalej tokiem myslenia rzecznika praw obywateskich musimy poczekac ,az pojawia sie pierwsze ofiary smiertelne obecnej polityki rzadu i parlamentu tylko ujarzmic raz zasiana nienawisc bedzie bardzo ciezko i z pewnoscia nie zrobia tego „prawdziwi polacy”

  • lukasz

    [Re: Czy Polska odpowie na rezolucję PE?]

    ale ich po prostu zjedza. a homiki moga wyciagnac z tego korzysci. w PiSowskiej odpowiedzi na rezolucje PE jest czarno na rozowym napisane, ze homofobia to sie w judeochrzescijanskim spoleczenstwie nie liczym bo my mamy inne wartosci uniwersalne. mamy tyle tych homoaktywistow – niektorzy to nawet kieza, inny mapki drukuje. niech ktos pojedzie i uczestniczy w dyskusji. i calkowicie nowy koncept – niech sie to odbywa na poziomie, prosze. mam kaca i przekrzykiwanie przysparza mi potworny bol glowy

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa