Chodźcie z nami – dziś nie biją!

W sobotę 10. czerwca ulicami Warszawy przeszła Parada Równości. Pierwsza od kilku lat legalna manifestacja mniejszości seksualnych wyruszyła spod Sejmu około godziny 13:30, by ulicami: Piękną, Marszałkowską i Senatorską dotrzeć do Placu Teatralnego.

Nieobecność pochodu na Trakcie Królewskim, tradycyjnym miejscu wszelkich przemarszów, była zasługą Młodzieży Wszechpolskiej. To oni, występując do władz miasta o zgodę na zorganizowanie Marszu Tradycji i Kultury w tym samym czasie, wymusili na organizatorach Parady Równości, zmianę trasy. Zadowoleni z faktu, że mniejszości seksualne nie przemaszerują jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy, swój marsz odwołali. Czy rzeczywiście jednak okazało się to sukcesem Młodzieży Wszechpolskiej?

Parada Równości przeszła za to jedną z najważniejszych i bardziej uczęszczanych ulic Warszawy – ulicą Marszałkowską, co Paradę uczyniło jeszcze bardziej spektakularną.

Manifestantom przyświecały hasła „Kochaj bliźniego”, „Trwajcie mocni w tolerancji”, „Wolność, równość, sprawiedliwość”, „Stop homofobii” czy z pozoru oczywiste „Każdy jest człowiekiem. Ma prawo być, kochać i godnie żyć”. Nie dla wszystkich jednak oczywiste. Młodzież Wszechpolska, która miała dziś zostać w domu, nie posłuchała naczelonego Romana i nieposłusznie zjawiła się z homofobicznymi i rasistowskimi okrzykami. Młodzież nie wykazała się kreatywnością i znow machała zakurzonymi i wyświechtanymi transparentami „Zakaz pedałowania”, „Zboczeńcy” i „Won z Warszawy”.

W manifestacji uczestniczyło – według organizatorów – 20 tysięcy osób. Policja doliczyła nas się około 3 tysięcy plus 2 tysiące ochroniarzy. Trzeba przyznać, że takiej parady jeszcze stolica nie widziała. Nasze mmniejszości przyjechali wesperzeć dostojni goście z zagranicy: Niemcy, Holendrzy, Szwedzi, Irlandczycy czy Amerykanie. Uważni obserwatorzy bez trudu mogli wypatrzyć w tłumie Kazimierę Szczukę, Agnieszkę Graff, Kazimierza Kutza, Marię Szyszkowską czy Ryszarda Kalisza. Wszyscy, spotkali się by zamanifestować swój sprzeciw nie tylko wobec traktowania mniejszości seksualnych, ale braku poszanowania w Polsce praw człowieka w ogóle. Bo, jak zauważyła podczas odbywającej się także dziś w Sejmie debaty, Magdalena Środa „kwestia równości nie jest sprawą lewicy i prawicy, ale demokracji”.

Jednak nie dla wszystkich jest to sprawą tak oczywistą. Jeszcze pod Sejmem zebrała się grupa członków Narodowego Odrodzenia Polski, którzy krzyczeli w stronę uczestników parady „Pedały, kraj sprzedały”.

W trakcie pochodu w stronę manifestantów poleciały jajka. Obeszło się jednak bez większych zatargów. Jedynie w okolicy Parku Saskiego grupa skinheadów obrzuciła uczestników parady kamieniami. Policja szybko jednak zareagowała. Łącznie zatrzymano 14 chuliganów.

Dumny jestem, że warszawiacy przyjęli manifestantów bardzo przychylnie. Uczestnicy parady gorąco zachęcali ich zresztą, aby się dołączyli, krzycząc: „Chodźcie z nami”.

Pochód zakończył się na Placu Teatralnym. Klaudia Roth, szefowa Zielonych z Niemiec, powiedziała: – Dzisiaj jest dzień praw człowieka, wielkie święto demokracji. Polscy geje zawsze mogą liczyć na swoich przyjaciół z Europy. Manifestujący, to wasz sukces! Jak długo będzie potrzeba, będziemy wspierać polskie parady.

Joanna Senyszyn (SLD) pokazała zebranym kwiaty i pejcz, które otrzymała od organizatorów: – Kwiaty będą dla obrońców praw człowieka, a pejcz dla tych, którzy ich nie respektują.

Przemawiali także: Maria Szyszkowska, Marek Borowski (SdPl) i Marcin Święcicki (Partia Demokratyczna). Wszyscy podkreślali doniosłość tego dnia.

Sobotnia atmosfera była rzeczywiście niezwykła. Wielokrotne zakazy Lecha Kaczyńskiego oraz ślepa wrogość Romana Giertycha wobec wszystkiego, z czym się nie zgadza, powodowały, że z roku na rok manifestacje stawały się coraz liczniejsze. I nie dziwne. Jak mówił Marek Borowski: – Polskę trzeba przewietrzyć, bo trudno tu żyć, pracować i się rozwijać.

Z wydarzenia lokalnego, jakim były początkowo parady organizowane w naszym kraju, stały się one faktem na skalę światową. O homofobicznych i nacjonalistycznych przedstawicielach naszego rządu mówi się w całej Europie. Zacietrzewienie partii skrajnie prawicowych spowodowało aktywizację środowisk i jednostek dotąd nie uczestniczących w tego rodzaju wydarzeniach. I za to prezydentowi Kaczyńskiemu, ministrowi Giertychowi i posłowi Wierzejskiemu możemy być wdzięczni!

Także za to, że manifestacja w porównaniu do lat poprzednich przebiegała nader spokojnie. Czy to za sprawą braku oficjalnej obecności Młodzieży Wszechpolskiej czy rejestrowania całości przez Helsińską Fundację Praw Człowieka – nieważne. Ważne, że coraz więcej ludzi dostrzega konieczność walki o prawa, które wydają się przecież przysługiwać każdemu. Środki opresji, które wystarczają względem małej ilości osób, przestają by wystarczające wobec kilkutysięcznego tłumu.

A więc za to, że zwolennicy polityki PIS-u i LPR dziś nie bili, za nasze zwycięstwo, dziękujemy, o ironio, szefom tych partii.

* * *

Fotoreportaż kasi_encanto


start przed gmachem Sejmu i Senatupo rocznej przerwie na warszawską paradę powróciły Drag Queenstowarzyszący nam anarchiści, wiemy dlaczego muszą zasłaniać twarze 🙁

Marek Borowskisupport od Zielonychsupport z Niemiecsupport z zagranicy, a może nawet zza oceanuAgnieszka Graffdo Prezydenta 🙂Kazimiera Szczukanajwierniejsi fani Parad 🙂finał na Placu Teatralnym:] (Pozdrowienia dla K&M)w tym roku strzegli nas również z powietrza 🙂

przemowa pani Rothpolitycy otworzyli Paradę… i zamknęli 🙂 A my na poparadowe imprezy 🙂

* * *

Autorką wszystkich zdjęć jest kasia_encanto

Wszelkie prawa zastrzeżone

Autorzy:

zdjęcie behemot_kocur

behemot_kocur

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 173; nazwa: behemot_kocur

17 komentarzyChodźcie z nami – dziś nie biją!

 • lothriel

  [Re: Chodźcie z nami – dziś nie biją!]

  Fane foty 😉

 • miecho1982

  [Homoseksualizm jest uleczalny.]

  Modlę się za was. Homoseksualizm jest uleczalny. Pozdrawiam.

 • Szymon Niemiec

  [do miecho1982]

  A ja modlę się za Ciebie, oby Bóg wybaczył Ci przestępowanie Jego przykazania miłości…

 • machcin

  [Re: Chodźcie z nami – dziś nie biją!]

  ja modle się za ciebie.homofobie da się leczyć!życze szybkiego powrotu do zdrowia.

 • anni

  [Re: Chodźcie z nami – dziś nie biją!]

  Módl się w domu po kryjomu!

 • Kama

  [Re: Chodźcie z nami – dziś nie biją!]

  miecho1982 to pomódl się też za mnie bo właśnie staramy się z moją partnerką o dziecko.Wszystko na dobrej drodze,ale modlitwa nigdy nie zaszkodzi ;-P

 • Kasia D.

  [Re: Chodźcie z nami – dziś nie biją!]

  Szymonie: w jaki, u licha, sposób spokojne głoszenie – choćby i fałszywych – poglądów oraz deklaracja modlitwy stanowią „przestępowanie przykazania miłości”?

 • Szymon Niemiec

  [do Kasi D.]

  Jeżeli ktoś modli się przeciwko miłości, modli się przeciwko Bogu. Tak nauczał Jezus z Nazaretu.
  Modlenie się za uleczenie z homoseksualizmu, to modlenie się o uleczenie z daru, jakim obdarza nas Bóg, daru Miłości. Dlatego IMHO jest to przestępowanie Jego przykazań.

 • detrollator

  [Re: Chodźcie z nami – dziś nie biją!]

  komentujemy zdjęcia. tematu nie zmieniamy. kolejne wypowiedzi nie na temat będą usunięte.
  chętnych do podjęcia nowego tematu zapraszamy do nadesłania artykułu.

 • Schuichi

  [Re: Chodźcie z nami – dziś nie biją!]

  Fajnie było… nawet nawet… kazdy podaje inne liczby ilosci ludzi…
  jednak wydaje mi sie, ze jakos tak bezosobowo. W tamtym roku ludzie jakos bardziej przezywali to…
  No i dlaczego nie ma mnie na zdjeciach? Zabije fotografa! :]

 • Mateusz Tobolski

  [Re: Chodźcie z nami – dziś nie biją!]

  Szymonie z niemiec.. co do miłości to czasami może być ona grzechem np. miłość kazirodcza albo zdrada.. a co do związków homosexualnych to uważam „a niech się dzieje jak chce” bo dlamnie to paradoks jak z eutanazją na życzenie (niby grzech a jednak ci ludzie tak cierpią że chca umrzeć i wg. mnie powinno im się pozwalać tak samo jak ludzie mogą żyć z tą samą płucią jak chcą)
  tylko może okaże sie homofobem ale jestem przeciwko adpocji przez takie pary (poprostu przeciwko i tyle) ^_^

 • spectator

  [Re: Chodźcie z nami – dziś nie biją!]

  Mi sie najbardziej podoba Marcin Święcicki. Ja go widuję co roku na warszawskiej Drodze Krzyżowej. Ciekawe czy istnieje jakas okazja do pokazania się publicznie, z której by nie skorzystał.

 • HeTeRo PaUlA 1987

  [Re: Chodźcie z nami – dziś nie biją!]

  Witam serdecznie 😉 W stolicy było super 10.06.06 to moja pierwsza manifa, ale raczej nie ostatnia 🙂 Chciałabym wtrącić kilka zdań: tak samo jak ludzi homo można „wyleczyć” tak samo ludzi hetero (na homo), zwykła gra na ludzkich umysłach- to moja zdanie 😉 Co do adopcji, to ja osobiście wolałabym mieć dwie kochające mamy czy dwóch tatusiów, niż całe życie spędzić samotnie w domu dziecka, hm??? I ostatnie: do ograniczonych umysłów niektórych ludzi 😉 to nie był marsz homo (wielu sądzi, że szły tam tylko lesbijki czy geje) szły pary homo, hetero, ludzie starsi, rodzice z dziecmi, samotni i inni… było super i fajna atmosfera. Kto nie był nie żałuje 😉 Pozdrawiam wszystkich ludzi 😉 WsZyScY JeStEsMy RoWnI!!!

 • lothriel

  [Re: Chodźcie z nami – dziś nie biją!]

  Na twoje nieszczęście pozostanę i będę sobą Tu i Teraz, mały człowieczku 🙂

 • lolek

  [Re: FOTY]

  Świetne zdjęcia, tekst mógłby być krótszy, ale też ok. Pozdrawiam

 • Marek

  [Re: Chodźcie z nami – dziś nie biją!]

  Pozdrowienia z dalekiego Nowego Meksyku. Jakże żałuję, że nie mogłem być z Wami 🙁 Może w przyszłym roku 🙂

 • tomasz

  [Re: Chodźcie z nami – dziś nie biją!]

  rzeczywiście dostojni goście z zagranicy tak jak ta „panna”w perudze z balonikami na zdjęciu.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa