Słubice: zobaczą nas cichaczem

Feminoteka donosi:

http://feminoteka.pl/news.php?readmore=577

17 maja 2006 w sali nr 21 Collegium Polonicum w Słubicach odbył się polsko-niemiecki warsztat, podczas którego zaprezentowane zostały wyniki projektów zrealizowanych w ramach seminarium „Hegemonia kulturowa i płeć” (dr Dorothea Dornhof, prof. Bożena Chołuj). Po warsztacie o godz. 18.00 dokonano otwarcia wystawy: „Niech nas zobaczą” i „Moje Życie – Moja Decyzja”

„Niech nas zobaczą” – to projekt, który powstał w ramach kampanii na rzecz osób o homoseksualnej tożsamości. Wystawa obejmuje dwadzieścia fotografii. Autorka zdjęć jest Karolina Bregula, absolwentka szkoły fotografii GFU na Folkuniversitetet w Sztokholmie. Wystawa jest częścią akcji informacyjnej, której koordynatorem jest Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii. Celem wystawy jest zmniejszenie społecznego lęku i uprzedzeń wobec osób o orientacji homo- i biseksualnej. Wcześniej rezultaty działalności Stowarzyszenia były pokazywane w formie billboardów i citylightów na terenie całej Polski.

Wystawa „Moje Życie – Moja Decyzja” poświęcona jest promocji prawa kobiet do samostanowienia, w tym prawa do legalnego przerwania ciąży, do antykoncepcji i oświaty seksualnej. Na kilkunastu planszach skonfrontowano stan przestrzegania tych praw w Polsce z międzynarodowymi standardami praw czlowieka. Ekspozycja została wystawiona po raz pierwszy we wrześniu 2002 roku w Warszawie. Do tej pory była ona prezentowana w Warszawie, Zabrzu, Poznaniu, Władysławowie, Katowicach, Krakowie, Wroclawiu, Sosnowcu, Łodzi oraz w Sejmie RP.

Organizatorzy:

Collegium Polonicum (Słubice): Katedra Porównawczych Studiów Środkowoeuropejskich EUV, Nieformalna Grupa GENDA, HWP Projekt 'Transformationen von Wissen, Mensch und Geschlecht”, Dr. Dorothea Dornhof
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (Warszawa)
Projekt sfinansowany przez Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V. Internationales Büro des BMBF w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Jedna z organizatorek prof. Bożena Chołuj [kierownik gender studies na Uniwersytecie Warszawskim – red.] pisze: „Wystawy wisiały 6 dni, ale prof. Stankowski (z Geologii) z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, który prowadzi zajęcia w Collegium Polonicum, napisal protest do rektora Uniwersytetu prof. dr hab. Stanisława Lorenca. Na dzień dzisiejszy stan sprawy jest taki, że wystawy nie zamknięto, ale Rektor zarządził przeniesienie obu (!) wystaw do maleńkiej galerii przy Collegium Polonicum, mimo, że na całość potrzebne jest 50 metrów kwadratowych i mimo, że zorganizowanie wystawy odbyło się za zgodą dyrektora Collegium Polonicum i prorektora Wiśniewskiego, i mimo informacji, że nikt z władz Uniwersytetu, ani Collegium Polonicum nie ma nic przeciwko tym wystawom. Nikt nie rozmawiał z nami jako organizatorkami całości, zawiadamiano nas tylko o kolejnych krokach. Udzielamy wszelkich informacji, bowiem jesteśmy przekonane co do sensowności pokazywania Polski jako kraju wolnego, demokratycznego, tolerancyjnego, w którym wolno się opowiadać za prawami osób zagrożonych szykanami tych, którzy tolerancji nie hołdują i są w pełni przekonani, że mają do tego prawo.”

Organizatorki proszą o wysłanie listów protestacyjnych:

– do szefa Collegium Polonicum: dr Krzysztof Wojciechowski: colpol@euv-frankfurt-o.de
– do rektora UAM: prof. dr hab. Stanisław Lorenc: stlorenc@amu.edu.pl
– do prezydentki EUV: Professor Gesine Schwan: president@euv-ffo.de

Gazeta Wyborcza dn. 29 maja 2006r.:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3379766.html?skad=rss

Rzecznik UAM Marzena Barańska twierdzi, że rektor nie nakazał zamknięcia wystawy, tylko jej przeniesienie w inne, mniej eksponowane miejsce. „Te fotografie są kontrowersyjne, stąd taka, a nie inna decyzja władz uczelni” – powiedziała nam rzecznik Barańska. Pertraktacje w sprawie przeniesienia wystaw jeszcze potrwają. Ich organizatorzy uważają, że nie ma powodu przenosić zdjęć, rektor zdecydował, że stanie się to w najbliższą środę.

Redakcja uprzejmie przypomina, że zdjęcia „Niech nas zobaczą” przedstawiają uśmiechnięte osoby pozujące na ulicy. Taki a nie inny dziekan, taka, a nie inna uczelnia. Ezoteryczny Poznań, kontrowersyjne Słubice. Ślemy gratulacje.

2 komentarzeSłubice: zobaczą nas cichaczem

 • Uschi/Sass

  [Treść listu (dla chętnych a leniwych 😉 )]

  Szanowna Pani Prezydentko,
  Szanowny Panie Rektorze,
  Szanowny Panie Dyrektorze,

  jako uczestnicy i uczestniczki warsztatu oraz osoby zwiedzające wystawy „Niech nas zobaczą” i „Moje Życie – Moja Decyzja” związane z projektem „Hegemonia kulturowa i płeć” wyrażamy swoje zaskoczenie i zaniepokojenie faktem, że wystawa „Niech nas zobaczą” wywołała jakiekolwiek negatywne reakcje. Te 20 obrazów, na których trudno rozpoznać narodowość, stopień znajomości czy zażyłości sfotografowanych osób, w konfrontacji z publicznością mogą wywołać tylko wtedy złość czy protest, jeśli w glowach patrzących na te obrazy obecne są lęki i uprzedzenia, na które są inne metody niz zwalczanie pluralizmu, demokracji i wolności w nauce i sztuce.
  Opowiadamy się bezwzględnie za tymi wolnościami i za prawami człowieka, a w konsekwencji za pozostawieniem wystaw nietkniętych do końca czerwca na miejscach, które zostały ustalone wcześniej.

  Z wyrazami szacunku

 • Uschi/Sass

  [i jeszcze po niemiecku]

  Sehr geehrte Frau Präsidentin Schwan,
  Sehr geehrter Herr Rektor Lorenc,
  Sehr geehrter Herr Direktor Wojciechowski,

  als TeilnehmerInnen des Workshops und BesucherInnen der Ausstellungen „Sollen sie uns doch sehen” und „Mein Leben – Meine Entscheidung”, die mit dem Projekt „Kulturelle Hegemonie und Geschlecht” verbunden sind, sind wir verwundert und beunruhigt, dass die gezeigten Bilder irgendwelche Proteste und negative Reaktionen erzeugen können.
  Es sind 20 harmlose Bilder, auf denen nicht zu erkennen ist, welche Nationalität, welche Verwandschafts-, Intimitäts- und Bekanntschaftsgrad die fotografierten Personen haben. Die Bilder können nur dann verärgern und Wut erzeugen, wenn in den Köpfen der BetrachterInnen Ängste und Vorurteile herrschen, gegen die sich hier in der Bekämpfung des Pluralismus, der Demokratie und der Freiheit in Wissenschaft und Kunst richten Vorbehaltlos sprechen wir uns für die Wahrung dieser Freiheiten und der unteilbaren Menschenrechte aus und fordern darum, dass die
  Ausstellungen unangetastet bis Ende Juni am jetzigen Ort bleiben.

  Mit freundlichen Grüßen

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa