Parada w Moskwie zakazana

Moskiewskie władze lokalne odmówiły zezwolenia na przemarsz homiczej parady ulicami Moskwy 27 maja, a podanym powodem jest brak mozliwości zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom. Organizatorzy zwrócili się już do prezydenta federacji Putina, ponieważ to on jest „drugą instancją” wobec władz miejskich. Złozono także pozew do sądu powołujący sie na obowiązujące w Rosji prawo międzynarodowe.

Szanse na zmianę decyzji są jednak znikome. Parada nie uzyskała poparcia nawet od pełnomocnika rządowego ds. praw człowieka, wedle którego publiczna obecność homoseksualistów jest niestosowna i może tylko irytować społeczeństwo.

Przypomnijmy: rosyskie i lokalne władze od dawna zapowiadały, że nie dopuszczą do demonstracji zboczeńców. Duchowni prawosławni i muzułmańscy wypowiadali się bardziej dosadnie, szczególnie ci drudzy, nawołujący do pobicia uczestników marszu. Religijne poszukiwania Dobra, Prawdy i Piekna odniosły skutek: niedawno grupa rozmodlonych staruszek wspomagała neofaszystów w próbie podpalenia gejowskiego klubu z homikami w środku. Stowarzyszenia prawosławne wydały też oświadczenie, że zrobią wszystko, by nie dopuścić do marszu.

W związku z nieprzychylnym klimatem i brakiem wsparcia ze strony instytucji publicznych, wiele homiczych wydarzeń jest w nieskończoność przekładanych. W tym tygodniu homiki pisały, że Rada Europy oficjalnie potępiła homofobię rosyjskich władz i domaga się wyjaśnień i konkretnych działań antydyskryminacyjnych.

Parada, najpewniej nielegalna, odbędzie się we wcześniej ustalonbym terminie. Wielu europejskich polityków zapowiada oficjalne dla niej wsparcie, część z nich – obecność na marszu.

donosi AFP

Od redakcji:
A niedawno jeszcze Rosja chciała bezpieczeństwo zapewnić nawet nam! I to przed Stanami Zjednoczonymi! Matko, jak się ten świat zmienia.
Warto zaznaczyć także, że na potrzeby szczytu G8 w Petersburgu mobilizują się niewyobrażalne wręcz siły policji i ochrony. Bo władza bezpieczeństwo zapewnić sobie musi.
Moskwa ubiega się też regularnie o organizację olimpiady. Jak zorganizuje olimpiadę, jak nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa grupce lesbijek i gejów? Hę?

2 komentarzeParada w Moskwie zakazana

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa