Co ma piernik w Gdańsku…

Kwiecień dla pomorskich policjantów minął pod znakiem podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Mundurowi zostali przeszkoleni w ramach projektu Wzmacnianie polityki antydyskryminacyjnej w kontekście postępowania policjanta w kontaktach z osobami zażywającymi narkotyki, zarażonymi wirusem HIV, chorymi na AIDS oraz osobami homoseksualnymi i bezdomnymi. Inicjatorem akcji był kierownik Ośrodka Szkolenia Policji w Gdańsku mł. insp. Zbigniew Macczak, kilkugodzinne zajęcia dla grup prowadził kom. Zdzisław Husar, który właśnie studiuje pedagogikę.

Komentuje, dla Dziennika Bałtyckiego, Beata Maciejewska z Zielonych 2004:
Policja dała świadectwo, że gejów i lesbijki traktuje jako środowiska patologiczne. (…) Chciałabym wiedzieć, jak wygląda „instrukcja obsługi” homoseksualisty? Jak odróżnić homo od hetero? Ja nie mam zielonego pojęcia. (…) Stąd już blisko do skojarzenia ze sobą dwóch zjawisk: homoseksualizmu i przestępczości.

Dla tej samej gazety Artur Czerwiński, trójmiejski oddział KPH:
Dobór takiego tematu szkolenia może wręcz ugruntować stereotypy dotyczące gejów i lesbijek wśród uczestniczących w nim policjantów. Wzmocnić ich niechęć i uprzedzenia.

Info za Dziennikiem Bałtyckim http://gdansk.naszemiasto.pl/wydarzenia/599506.html

Od redakcji:
Rzeczywiście, zestawienie homików z np.bezdomnymi można tłumaczyć zapewne brakiem czasu na zorganizowanie dwóch osobnych szkoleń. Co ma jednak piernik, czy raczej homik do osoby zażywającej narkotyki lub żyjącej z HIV? Jakieś skojarzenia? Zestawienie – skrót myślowy gej – chory na AIDS jest jednym z najbardziej krzywdzących tak dla homików, jak dla osób żyjących z HIV.

Powracamy do konwencji słania gratulacji i składamy je na ręce pomorskiej policji.

1 komentarz do: Co ma piernik w Gdańsku…

  • Aldryg

    [Re: Co ma piernik w Gdańsku…]

    Otóż ma sporo wspólnego, moim zdaniem. Przecież osoby zarażone HIV, chore na AIDS, czy bezdomne równie dobrze jak ludzie LGBT mogą być ofiarami dyskryminacji. Jak i oczywiście cała masa innych grup – np. Romowie albo niepełnosprawni – których mi tam brakuje. Nawet osoby zażywające narkotyki dałoby się włączyć, choć przyznaję, że tu mam największe wątpliwości. Najlepiej by chyba było, gdyby tytuł projektu brzmiał po prostu „Wzmacnianie polityki antydyskryminacyjnej”, można byłoby wtedy spokojnie przyklasnąć.
    Ale przyznaję, że połączenie osób zażywających narkotyki, bezdomnych, homoseksualistów i osób chorych na AIDS / zarażonych HIV nie brzmi mi najprzyjemniej. Rzeczywiście sugeruje, że homoseksualizm to patologia. I tego wrażenie nie mogę się pozbyć też dlatego, że brakuje innych dyskryminowanych grup.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa