- homiki.pl - https://homiki.pl -

B16 na pożegnanie

Niniejszym żegnamy Benedykta XVI i serdecznie dziękujemy za złożoną wizytę. Jak i do tej pory bywało, polskie media skupiły się głównie nad zachwytem nad samolotem, którym B16 wróci do Rzymu, daniach, jakie na pokładzie owego samolotu zostaną zaserwowane, magii Franciszkańskiej 3 i podkreślaniu wspólnotowości zaimkiem my. Zastanówmy się wreszcie, za klasykiem, co z tą Polską? W cyklu „jak nas widzą” pouczający tekst, znów świeże spojrzenie z zewnątrz.

PAP
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3377210.html?skad=rss [1]

Znany włoski publicysta i dziennikarz telewizyjny Gad Lerner w artykule na łamach niedzielnego dziennika „La Repubblica” napisał, że w Polsce Benedykt XVI zetknął się z wypaczoną wersją chrześcijaństwa w wersji Radia Maryja. Lerner wyraził opinię, że polski katolicyzm przeżywa poważny kryzys

Według Lernera, publicysty i działacza żydowskiego, w Polsce „Benedykt XVI, teoretyk chrześcijańskich korzeni Europy, musi liczyć się z najbardziej kłopotliwymi wytworami tych poszukiwań (katolickiej) tożsamości”.

„W czasie swej podróży papież spotkał chrześcijańską Polskę wcale nie pogodzoną ze swoją historią, bardziej klerykalną aniżeli pobożną, całkowicie zawojowaną przez tradycjonalistyczną retorykę, do tego stopnia, iż zaczynamy wątpić w to, czy pozostały jakieś trwałe ślady nadzwyczajnego otwarcia Karola Wojtyły oraz liberalnego katolicyzmu założycieli Solidarności” – podkreślił włoski dziennikarz.

Polskę przedstawił zaś jako „zranione serce chrześcijańskiej Europy”.

Zdaniem Gada Lernera, „decydujące znaczenie ma w Polsce rozłam kulturowy w łonie samego Kościoła i katolicyzmu”. „Polski populizm reakcyjny przemawia bowiem głosem Radia Maryja, a nie slangiem telewizji komercyjnej. Tak się składa, że liderzy rządzącej prawicy, od homofobicznych bliźniaków Kaczyńskich po antyeuropejczyka Leppera i antysemitę Giertycha, nazywani są „radiosterowalnymi” – dodał autor artykułu, który ukazał się na łamach jednej z najbardziej opiniotwórczych włoskich gazet.

„Bez ideologicznej siły Radia Maryja nie byłoby w Polsce rządów prawicy. Kryzys tożsamości osiągnął taki stopień, że budzi zaniepokojenie papieża” – stwierdził Gad Lerner, wyrażając następnie opinię, że fenomen Radia Maryja wynika z kryzysu polskiego katolicyzmu, który był uciskany przez dziesięciolecia przez komunistyczną dyktaturę i odsunięty od doświadczenia Soboru Watykańskiego.

„Kryzys polskiego katolickiego liberalizmu, któremu sprzyja integralistyczne zamknięcie części episkopatu, doprowadził do dzisiejszego rozproszenia tożsamości wraz ze wszystkimi niebezpiecznymi zakusami autorytaryzmu. Niebezpieczeństwo wywołane przez widma przeszłości, jakie budzą się w zranionym sercu, aż po absurd nowego antysemityzmu bez Żydów, wyjaśnia wagę stawki w grze” – konkluduje Gad Lerner.

Ten sam dziennikarz w minioną środę poświęcił Polsce swój cykliczny program publicystyczny we włoskiej telewizji La 7, w którym nadał rozmowę z Markiem Edelmanem. Jednym z głównych tematów dyskusji zarówno z ostatnim żyjącym przywódcą powstania w warszawskim getcie, jak i z gośćmi w studiu była sprawa Radia Maryja.

Od redakcji:

Widma przeszłości szaleją, jak widzą Czytelnicy w coraz bardziej ponurej rubryce Info homików.peel. Zaczynają szaleć już nie tylko w słowach narodowo – katolickich (sic!) elit, lecz także w czynach. Kto ośmieli się następny? I kto towarzystwo uspokoi?