B16 na pożegnanie

Niniejszym żegnamy Benedykta XVI i serdecznie dziękujemy za złożoną wizytę. Jak i do tej pory bywało, polskie media skupiły się głównie nad zachwytem nad samolotem, którym B16 wróci do Rzymu, daniach, jakie na pokładzie owego samolotu zostaną zaserwowane, magii Franciszkańskiej 3 i podkreślaniu wspólnotowości zaimkiem my. Zastanówmy się wreszcie, za klasykiem, co z tą Polską? W cyklu „jak nas widzą” pouczający tekst, znów świeże spojrzenie z zewnątrz.

PAP
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3377210.html?skad=rss

Znany włoski publicysta i dziennikarz telewizyjny Gad Lerner w artykule na łamach niedzielnego dziennika „La Repubblica” napisał, że w Polsce Benedykt XVI zetknął się z wypaczoną wersją chrześcijaństwa w wersji Radia Maryja. Lerner wyraził opinię, że polski katolicyzm przeżywa poważny kryzys

Według Lernera, publicysty i działacza żydowskiego, w Polsce „Benedykt XVI, teoretyk chrześcijańskich korzeni Europy, musi liczyć się z najbardziej kłopotliwymi wytworami tych poszukiwań (katolickiej) tożsamości”.

„W czasie swej podróży papież spotkał chrześcijańską Polskę wcale nie pogodzoną ze swoją historią, bardziej klerykalną aniżeli pobożną, całkowicie zawojowaną przez tradycjonalistyczną retorykę, do tego stopnia, iż zaczynamy wątpić w to, czy pozostały jakieś trwałe ślady nadzwyczajnego otwarcia Karola Wojtyły oraz liberalnego katolicyzmu założycieli Solidarności” – podkreślił włoski dziennikarz.

Polskę przedstawił zaś jako „zranione serce chrześcijańskiej Europy”.

Zdaniem Gada Lernera, „decydujące znaczenie ma w Polsce rozłam kulturowy w łonie samego Kościoła i katolicyzmu”. „Polski populizm reakcyjny przemawia bowiem głosem Radia Maryja, a nie slangiem telewizji komercyjnej. Tak się składa, że liderzy rządzącej prawicy, od homofobicznych bliźniaków Kaczyńskich po antyeuropejczyka Leppera i antysemitę Giertycha, nazywani są „radiosterowalnymi” – dodał autor artykułu, który ukazał się na łamach jednej z najbardziej opiniotwórczych włoskich gazet.

„Bez ideologicznej siły Radia Maryja nie byłoby w Polsce rządów prawicy. Kryzys tożsamości osiągnął taki stopień, że budzi zaniepokojenie papieża” – stwierdził Gad Lerner, wyrażając następnie opinię, że fenomen Radia Maryja wynika z kryzysu polskiego katolicyzmu, który był uciskany przez dziesięciolecia przez komunistyczną dyktaturę i odsunięty od doświadczenia Soboru Watykańskiego.

„Kryzys polskiego katolickiego liberalizmu, któremu sprzyja integralistyczne zamknięcie części episkopatu, doprowadził do dzisiejszego rozproszenia tożsamości wraz ze wszystkimi niebezpiecznymi zakusami autorytaryzmu. Niebezpieczeństwo wywołane przez widma przeszłości, jakie budzą się w zranionym sercu, aż po absurd nowego antysemityzmu bez Żydów, wyjaśnia wagę stawki w grze” – konkluduje Gad Lerner.

Ten sam dziennikarz w minioną środę poświęcił Polsce swój cykliczny program publicystyczny we włoskiej telewizji La 7, w którym nadał rozmowę z Markiem Edelmanem. Jednym z głównych tematów dyskusji zarówno z ostatnim żyjącym przywódcą powstania w warszawskim getcie, jak i z gośćmi w studiu była sprawa Radia Maryja.

Od redakcji:

Widma przeszłości szaleją, jak widzą Czytelnicy w coraz bardziej ponurej rubryce Info homików.peel. Zaczynają szaleć już nie tylko w słowach narodowo – katolickich (sic!) elit, lecz także w czynach. Kto ośmieli się następny? I kto towarzystwo uspokoi?

13 komentarzyB16 na pożegnanie

 • Maciek

  [Re: B16 na pożegnanie]

  Czy autor tekstu jest gluchy? Nie slyszales nic z nauki Benedykta XVI?? Czy w czasie dzisiejszej relacji z Auschwitz- Birkenau byla mowa o tym co je? A moze o tym co jedli wiezniowie? Nie slyszales/las bardzo waznej mysli? NIE MOZNA USPRAWIEDLIWIAC NIENAWISCI DO CZLOWIEKA MILOSCIA DO BOGA!?

 • Michal

  [Re: B16 na pożegnanie]

  komentarze do autora winno się słać do la repubblica z dopiskiem red. Gad Lerner.

  serwisy tvp1 były w znacznej częsci poświęcone potretom pilotów samolotu, którym b16 podróżuje, wywiadom z pielgrzymami, których wypowiedzi sprowadzają się do „kochamy go” i tym podobnym. dyskusję o sprawach ważnych sygnalizowano i twierdzono, że rozpocznie się ona w innym terminie.

  ps. nauki benedykta dla niektórych, wielu, są jego zdaniem lub poglądem, nie nauką

 • Maciek

  [Re: B16 na pożegnanie]

  Michal- spojrz na 1 akapit tekstu. Do tego odnosil sie moj wpis. Relacje nie zawieraly tylko tego typu przeslan. Dlaczego i jedni i drudzy musza sie koncentrowac tylko na takich newsach?
  Jedni: ale fajnie papiez macha z okna!
  Drudzy: wszystko kreci sie tylko wobec nic nie znaczacych gestow!

  Czy jedni i drudzy spostrzega kiedys, ze oprocz tego bylo mase przeslan religijnych? Podziedz NIE- relatywizmowi w Warszawie, badzcie tacy ochoczy do niesienia poslugi jak w 1 dniu Swiecen do ksiezy w Czestochowie, przeslanie z Auschwitz… Czy ktos to dostrzegl??

 • Michal

  [Re: B16 na pożegnanie]

  nie tylko przesłań religijnych. panie i panowie dziennikarki i dziennikarze w komentarzach i materiałach odredakcyjnych jeszcze nie dostrzegli treści, na razie głównie machamy.

  detrollator: uprasza się o komentowanie artykułu, nie o debatowanie o kondycji dzisiejszego dziennikarstwa.

 • M do Maćka i Michała

  [Re: B16 na pożegnanie]

  Nie Maćku, homiki tego nie dostrzegą.Ich oczy są ślepe nienawiścią, a uszy głuche na najpiękniejsze przesłanie chrześcijańskiej nauki głoszonej przez Benedykta XVI. Stąd ta wybiórczość i umieszczanie w portalu tego typu artykułów.
  Michał, to wy je tu umieszczacie, więc proszę nie odsyłać poprawnych komentarzy Maćka do „La Repubblica” Pozdrawiam.M.

 • Erico

  [Re: B16 na pożegnanie]

  taak, B16 mówiąc o zagrożeniu relatywizmu podłożył wspaniałe podwaliny pod dzieło nietolerancji wobec Innych.
  Ostatnio owoce tego dzieła widzielismy w przypadku Naczelnego Rabina Polski i anarchisty, którzy zostali zaatakowani na ulicy przez bandziorów.
  NIe czytałem, może ktoś mi poda cytat o przepraszaniu Benedykta za kolaborację katolickich duchownych z faszystami?

 • M.

  [Re: B16 na pożegnanie]

  Pytam:Gdzie są wierzące homiki? Czy nikt nie wypowie sie na forum o tym co wniosła w ich życie pielgrzymka Ojca Świętego? Dlaczego nie powstanie dział dotyczący dzielenia się wiarą tych homików, którzy cokolwiek zrozumieli z Ewangelii, a nie tylko manipulują na jej temat? Dlaczego nie macie odwagi pisać o doświadczeniach swojego duchowego życia i swojej wiary? Boicie się religijnych ignorantów i ich prymitywnych komentarzy? Gdzie jesteście?M.

 • Marcin

  [Re: B16 na pożegnanie]

  Ja mam zal do TVP, rozdmuchala sprawe do granic mozliwosci, oczywiscie wszystko na poziomie kremowki, tak jak nasz narod katolicki lubi, gdy na drugim koncu swiata gineli ludzie, wielka tragedia pochlonela ponad 5000 ofiar – a oni dalej swoje. to jest wlasnie relatywizm – pokazywac nas jako lennika watykanu, zamiast skupic sie na wydarzeniach naprawde waznych. I wszechobecne, bezwstydne uzywanie w telewizji publicznej tytulu: „Ojciec swiety” – przeciez B16 jest „ojcem swietym” wylacznie dla katolikow i przez zwykla przyzwoitosc sprawozdawcy mogliby sie pohamowac i pokazac, ze szanuja tez wyznawcow innych wyznan oraz ateistow. nie tylko katolicy placa abonament.

 • Dombi

  [Re: B16 na pożegnanie]

  Benedykt 16 w KL Auschwiz powiedzial:” Boze, gdzie wtedy byles??”. Gdyby rzeczywiscie chcial stawic odwaznie czolo historii, nie balby sie publicznie powiedziec. Gdzie byl wtedy papiez i kosciol, gdy to wszystko sie dzialo??

  Jako wierzacy homik nie mam zadnych duchowych wzbogacen po wizycie. Wiecowa religijnosc moich rodakow to tylko krotkotrwaly poryw z ktorego dla chrzescijanstwa nic lub malo wynika, zas bardzo duzo dla politykow. benedykt 16 dla sie poznac jako faktyczny teolog intelektualista gorujacy na Wojtylo, szkoda, ze chce sie z nim rownac na scenie. W tej roli moze byc tylko nieudolnym nasladowca mistrza aktorstwa K.Wojtyly.

 • Erico

  [Re: B16 na pożegnanie]

  jako homik niewierzący byłem jeszcze zdruzgotany postawą dziennikarzy, zwłaszcza TVP, którzy nawet nie starali się zadbać o neutralność światopoglądową przekazu.
  To, że „Ojciec Świety”, no okej, ale już gadanie, że „tęcza znakiem, ze Bóg do nas przychodzi, to świadectwo wiary …itp [niedosłowne cytowanie].
  toż to przecie nie język dziennikarza, ale retoryka programu katolickiego.
  I w ten sposób poczułem znowu gorszym Polakiem. 🙁

 • Wiktor do Dombi

  [Re: B16 na pożegnanie]

  No cóż, jeśli zamiast na treści wypowiedzi Benedykta skupiłeś się na Jego ocenie oraz na ocenie religijności ludzi to rzeczywiście nie miałeś czasu, żeby ubogacić siebie.
  Biedaku, w co ty wierzysz? Pytam w co, bo w kogo to byłoby niefortunnie zadane pytanie.Pozdrawiam.W

 • Twoje imię Dombi

  [Re: B16 na pożegnanie]

  Wiktor wlasnie wyrodzil pierwsze owoce wiecowej religijnosci.

 • Wiktor do Dombi

  [Re: B16 na pożegnanie]

  Ależ Dombiku drogi, chętnie poczytam o Twoim sposobie przeżywania wiary (sugerujesz, że jesteś wierzący).
  Napisz proszę: tom3446@wp.pl
  Pozdrawiam.W.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa