- homiki.pl - https://homiki.pl -

Oświadczenie po Marszu Tolerancji

Oświadczenie w sprawie „Marszu Tolerancji”

Dzisiejszy Marsz Tolerancji pokazał, że geje i lesbijki oraz wszystkie osoby wrażliwe na wykluczenie i dyskryminację, mogą znaleźć dla siebie przestrzeń także w Krakowie. Po mimo wielu gróźb ze strony Młodzieży Wszechpolskiej, kolorowy pochód zwolenników Krakowa otwartego i pluralistycznego przeszedł przez miasto. Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników Marszu Tolerancji zmieniliśmy trasę. Naszą intencją było ominąć kontrmanifestację MW. Dzięki ogromnej pomocy krakowskiej policji mogliśmy zabezpieczyć pochód. Wawel, niedoszły cel Marszu Tolerancji w maju 2004, został wreszcie zdobyty. Wysoka frekwencja (ponad tysiąc uczestników) jest dla nas świadectwem, że Marsz Tolerancji jest potrzebny. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach liczba uczestników będzie się zwiększać. Wierzymy, że Festiwal „Kultura dla Tolerancji”, którego Marsz jest częścią, na trwałe wpisze się w kulturalny pejzaż Krakowa.

Jednocześnie z przykrością stwierdzamy, że nasze obawy związane z zachowaniem MW i sympatyzujących z nią bojówek, ponownie się sprawdziły. Wyzwiska, rzucane kamienie i butelki – oto rezultat zainicjowanej przez Wszechpolaków spirali przemocy. Tak właśnie MW rozumie „tradycję” i „kulturę”.

Tegoroczny Festiwal Kultury Gejowskiej i Lesbijskiej wciąż trwa. Wierzymy, że zainaugurowana przez nas dyskusja o życiu gejów i lesbijek stanie się częścią publicznej debaty w Polsce. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom Marszu oraz krakowskiej policji.

Samuel J. Nowak, koordynator III. Krakowskiego Festiwalu Kultury Gejowskiej i Lesbijskiej „Kultura dla Tolerancji”, Fundacja „Kultura dla Tolerancji”

Adam Rogalewski, współorganizator Festiwalu, Kampania Przeciw Homofobii

z wyrazami szacunku,

————————————————————————-
Samuel J. Nowak
koordynator 3. Festiwalu „Kultura dla Tolerancji”
rzecznik prasowy
Fundacja „Kultura dla Tolerancji” w Krakowie

press@tolerancja.org.pl samuel.jonatan@op.pl

www.tolerancja.org.pl [1]