Małżeństwa: hiszpańscy konserwatyści mówią sobie „tak”, kanadyjscy „nie”.

Pierwszy ślub jednopłciowy pomiędzy politykami hiszpańskiej Partii Ludowej, tej samej, która do ostatniego tchu walczyła przeciwko małżeństwom homiczym! Radny galicyjskiego miasta Ourense odpowiedzialny za politykę kulturalną Jose Arauno poślubił swego wieloletniego partnera Nino Crespo w obecności jednego z liderów prawicy Alberto Nunez Feijoo.

Do niedawna Galicja rządzona była przez ultrakonserwatystę, byłego ministra w rządach generała Franco i współzałożyciela Partii Ludowej Manuela Fragę. Fraga wielokrotnie wypowiadał się na temat homików wspierany przez hierarchię katolicką, powiedział m.in. homoseksualizm powstaje w wyniku uszkodzenia organizmu, przede wszystkim chromosomów. Jose Arauno należał do wewnątrzpartyjnej opozycji potępiającej homofobię liderów i wpływ kościoła na ugrupowanie, kierował też niekorzystne dla homików propozycje prawne wysuwane przez własną partię do trybunału konstytucyjnego.

Tymczasem nowy konserwatywny kanadyjski premier Stephen Harper jesienią przedłoży parlamentowi projekt ustawy znoszącej dotychczasowe rozwiązania prawne otwierające drogę dla homików do zawarcia formalnego związku. Premier zaznacza, że na wypadek sukcesu jego propozycji już zawarte małżeństwa pozostaną ważne i będą respektowane. Ponieważ jego rząd jest mniejszościowy uważa się, że ruch premiera jest wyłącznie gestem w stronę jego wyborców – spełnieniem jednej z podjętych obietnic. Dodatkowo konserwatyści nie ustanowią na to głosowanie dyscypliny klubowej a części prawicowych parlamentarzystów homozwiązki nie przeszkadzają.

Od redakcji:

Z niecierpliwością czekamy na dzień, gdy opublikujemy news: w urzędzie stanu cywilnego w X stawili się A i B, w czasach sejmu szóstej kadencji aktywnie wspierali pakt stabilizacyjny…

Info za AFP / REUTERS

1 komentarz do: Małżeństwa: hiszpańscy konserwatyści mówią sobie „tak”, kanadyjscy „nie”.

  • Uschi

    [Re: Małżeństwa: hiszpańscy konserwatyści mówią sobie]

    Hihi, chyba jednak tego w naszym kraju ja licząca sobie 27 wiosen nie dożyję… 😉
    Ale gdyby jednak uchwalono nam taką ustawę, będę z Panią Mego Serca jedną z pierwszych w urzędzie, mówię wam.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa